Fitness – Ağırlık Eldiveni Nedir? Nasıl Seçilir?

Ağırlık, fitness, body, spor eldiveni nedir? Nasıl seçilir? Dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Ağırlık eldivenleri hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda bulabilirsin.

Fitness eldiveni neden kullanılmalıdır?

Fitness eldivenleri ağırlık kaldırılırken ortaya çıkacak problemleri çözmeye yardımcı olur. Ağırlık kaldırırken ve herhangi bir fitness aletinde çalışırken, ellerde basınç meydana gelir; bu basınç yapılan egzersize odaklanmanın önüne geçer. Fitness eldiveni bu basıncın azalmasına yardımcı olarak, egzersize odaklanmanı teşvik eder. Ayrıca eldivensiz çalışmaktan kaynaklı olan nasır, kabarcık, kas ağrıları, kavrama problemleri gibi sorunların azalmasına da yardımcı olur.

Ek olarak, avuç içi terlemeden kaynaklı, eldeki ağırlıklar ve makineler kayma eğilimi gösterirler. Fitness eldivenleri, kayma problemini sıfıra indirerek, bileklere destek sağlamaya yardımcı olur. Konsantrasyonun ve yapılan egzersizin verimini tam olarak almanı sağlar.

Ağırlık eldiveni nasıl seçilir?

Fitness eldiveni seçmek, ayakkabı seçmek gibi düşünülebilir. Nasıl ki, küçük ve büyük bir ayakkabı ayağını rahatsız ediyorsa, fitness eldiveni de rahatsız edebilir. Fitness eldivenleri ne fazla bol, ne de fazla sıkı olmalıdır.  Ne ellerin esneyemeyeceği kadar dar, ne de nasır yapacak kadar bol olmalıdır. Eldivenler genellikle büyük(XL), geniş(L), orta(M), küçük(S) olmak üzere dört boyda üretilirler.

Bu konuyu biraz daha açalım. Gözetilmesi gereken dört unsur şu şekilde olmalıdır:

1-Hangi boy eldiven almalıyım?

Eldiven bedeni avuç içine ve ayakkabı numarasına göre seçilebilir.

Avuç içine göre:

Eldiven bedeni avuç içinin boyutu ölçülerek seçilebilir. Avuç içinin baş parmak ve işaret parmağının birleştiği noktadan, serçe parmağa kadar ölçülmesi gerekmektedir.

Boyutlara göre bedenler:

8 cm (S), 9 cm (M), 10 cm (L), 11 cm ( XL)

Ayakkabı numarasına göre:

Kadın:

40 ve daha küçük: (S)

40-41: (M)

41-44: (L)

44 ve daha büyük: (XL)

Erkek:

42,5 ve daha küçük: (S)

42,5 – 44: (M)

44 – 46,5: (L)

46,5  ve daha büyük: (XL)

2- Bilek desteğine göre:

Eldivenler genellikle bilek destekli ve bilek desteksiz olarak ikiye ayrılırlar. Bileklikli olanlar, elleri korurken, bilek desteği ile ağırlık kaldırmaya yardımcı olurlar.  Eğer profesyonel olarak ağırlık kaldırmaya başlandıysa, eğitmenin onayı ile beraber bu eldivenlerden satın alınabilir. Çok fazla ağırlık kaldırılmıyorsa, bilekliksiz bir eldiven satın alınabilir.

3- Kilit sistemine göre:

Fitness eldivenlerinin kilit sistemleri cırt cırtlı ve tokalı olmak üzere ikiye ayrılırlar.  Tokalı eldivenler eli iyi kavrayarak yüksek uyum, cırt cırtlı eldivenler ise hızlı giyilebilmeyi sunarlar. Eğer profesyonel olarak ağırlık kaldırılacaksa tokalı, orta derecede spor yapılıyorsa cırt cırtlı eldiven kullanılabilir.

4- Eldiven malzemesi:

Eldivenler üç adet malzemeden üretilirler: Naylon, neopren ve deri. Deri eldiven yüksek ağırlıklarda performansı artırmaya yardımcı olurken, naylon hafif bir malzeme olduğu için kaymaya meyillidir. En çok tercih edilen malzeme dayanıklı ve hafif olmasıyla neopren malzemesidir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder