Fitness Yaparken Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

 

Fitness Yaparken Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve daha fit bir vücuda sahip olmak isteyen herkes spor yapmanın önemini bilir ve bu bilinçle hareket eder. Yapılan spordan istenen sonucu alabilmek içinse spor yaparken beslenme konusuna ayrıca dikkat etmek gerekir. Çünkü fitness ve beslenme, birbirlerinden ayrılmayan iki önemli konudur. Ne kadar düzenli antrenman yaparsan yap, bunu sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile desteklemezsen istediğin sonuca ulaşman pek kolay olmayacaktır. Bu nedenle, spor kilo verdirir mi sorusuna bir cevap aramadan önce, spor yaparken ne yemeliyiz sorusuna yanıt aramalı; ilk sorunun cevabını ise kendi bedenini gözlemleyerek bulmalısın. Bu yazımızda, spor yaparken beslenme nasıl olmalıdır, fitness yaparken beslenme düzeni nasıl olmalıdır gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız. Haydi, başlayalım.

Fitness ve beslenme: Yeterli enerjinin alınması

Öncelikle spor yapan biri ile spor yapmayan birinin gün içinde ihtiyaç duyacağı enerjinin aynı olmayacağını belirtmekte fayda var. Çünkü spor yapan kişiler, yapmayanlara göre çok daha fazla kalori harcarlar. Bu da günlük almaları gereken enerji miktarını artırır. Yeterli enerji alınamadığında ise halsizlik, kan şekerinin düşmesi ve buna bağlı olarak da antrenman sırasında çeşitli aksaklıklar ortaya çıkabilir. Ve tabii kas gelişimi de bundan payını alacak, olumsuz etkilenecektir. Tüm bu olumsuzlukları yaşamamak için, spor yaparken beslenme konusu önemsenmeli ve gün içinde ihtiyaç duyulan enerji miktarını karşılayabilecek besinlerden oluşan bir beslenme programı uygulanmalıdır. Kepekli ekmek, tam tahıllı gıdalar, kuru baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar sıkça tercih edilmelidir.

Fitness ve beslenme

Fitness ve beslenme: Protein içeren gıdalar

Kaslarımızın yaklaşık %70'i sıvılardan oluşur, bu nedenle spor yaparken sıvı tüketmek son derece önemli bir konudur. Yeterli kadar su içilmediğinde, kas hücrelerinde bulunan su azalabilir ve bu da kas hacminin azalmasına neden olabilir. Bu nedenle, eğer spor yapan biriysen günde en az 2,5-3 litre su tüketmelisin. Bu sayede spor sonrasında hissedilen yorgunluk azalacak, olası kramplar engellenecek ve sahip olduğun konsantrasyon da ciddi şekilde artacaktır.

Görüldüğü üzere spor yaparken beslenme konusu, istenen hedefe ulaşmak için oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Ve püf noktaları da yukarıda saydığımız şeyler. Peki, spor kilo verdirir mi? Eğer kilo vermeye yönelik bir antrenman programı izleniyorsa ve bu program kişiye uygun bir diyet programı ile destekleniyorsa; elbette spor kilo verdirir. Tüm bunları yapmana rağmen kilo veremediğini düşünüyorsan; bu sorunun altında bir sağlık problemi yatabileceğini düşünerek mutlaka bir doktora başvurmalısın.

Eğer sen de fitness antrenmanlarından en hızlı şekilde sonuç alabilmek için beslenme programını bir protein takviyesi ile desteklemek istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Amino 2002 330 Tablet

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Protein Tozu Fiyatları
Whey Protein Tozu
Protein Tozu Kilo Aldırır mı?
Protein Tozu Yararları
Yağ Yakıcı Egzersizler

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.