Glukozamin Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanmalıyız?

Glukozamin, yani glucosamine takviyeleri sporcular ve eklem rahatsızlıkları olanlar tarafından kullanılan takviyelerdir. Bu yüzden; bugün “glukozamin nedir, glukozaminin faydaları nelerdir?” gibi glukozamin ile alakalı konuları inceleyeceğiz. Keyifli okumalar!

 

Glukozamin nedir?

“Glukozamin nedir?” sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz; glukozamin bir bileşendir ve eklemlerimizdeki kıkırdak yapılarda bulunmaktadır. Glukozamin, vücudumuz için hayati önemi sahiptir. Proteinlerin ve şeker zincirlerinin birleşmesi sonucunda oluşur. Kemik, kas ve eklem ağrısı hissetmememiz için eklem kayganlaştırıcı ve amortisör özelliğini üstlenir. Eklem ve kemik ağrısı çekenler tarafından takviye olarak da kullanılan bu bileşen, doğal iltihap önleyicidir. Genel sağlık, eklem ve kemik için faydalı olduğu gibi sindirim için de faydalıdır.

 

Glukozamin olmasaydı ne olurdu?

Glukozamin, eklemlerimizin kıkırdak yapılarında bulunan bir bileşendir; bu yüzden eğer glukozamin olmasaydı acılı bir şekilde hareket ederdik. Ayrıca glukozamin önemli dokularda görev alan yağ ve proteinlerin oluşmasında da görev almaktadır.

 

Glukozaminin faydaları nelerdir?

Glukozaminin faydaları şu şekildedir:

  • Kemik, kas ve eklem ağrısı hissetmemizi önler.
  • Eklem sağlığı için oldukça önemli bir bileşendir.
  • Eklemlerimizde kayganlaştırıcı ve amortisör özelliğini üstlenir.
  • Sindirime faydası büyüktür.

 

Glukozamini kimler kullanabilir?

Glukozamini eklem ağrısı veya romatizma yaşayanlar kullanabilirler. Buna ek olarak hiçbir sorun olmaksızın genel eklem sağlığını korumak için de kullanılabilir. Ayrıca; özellikle yurt dışında, birçok sporcunun eklem ağrıları için glukozamin kullandığı bilinmektedir.

 

Glukozamin nasıl kullanılır?

Glukozamin 500 mg’lık dozlar halinde 1.500 ve 2.000 mg’a kadar tüketilebilmektedir. Fakat takviye üzerinde yazan miktar ve doktor tavsiyesi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Glukozamin takviyesi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Glukozamin takviyeleri, genellikle deniz kabuklularından üretilmektedir. Bu yüzden kişi, glukozamin takviyesi kullanmadan önce deniz kabuklularına alerjisini olup olmadığı hakkında kesin bilgi sahibi olmalıdır.  Eğer alerji söz konusu ise bitkisel kaynaklı glukozamin tüketilebilir.

 

Not: Glukozaminin nadir de olsa yan etkilere sahiptir. Bu yüzden glukozamin takviyesi kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder