Glutamin Hangi Besinlerde Bulunur? Glutaminin Vücudumuza Faydası Nedir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, zaman zaman kas gelişimi için glutamin takviyesine başvururlar. Peki, glutamin nedir? Glutamin, vücut içinde üretilebilen amino asitlerden biridir. Kaslarımızın %61’i glutaminden oluşur ve kasların dışında beyin, akciğerler, kalp, böbrekler, karaciğer ve bağırsaklarımızda da glutamin bulunur. Spor yapan kişilerin glutamin takviyesine başvurmalarının nedeni, glutaminin büyüme hormonu salgılama yeteneğini artırması; bunun sonucu olarak da kas gelişimini ciddi biçimde desteklemesidir. Bu yazımızda, glutamin hangi besinlerde bulunur sorusunu yanıtlamaya ve glutamin faydaları konusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Haydi, başlayalım.

Glutamin ne işe yarar?

Glutamin ne işe yarar ve glutaminin vücudumuza faydası nedir? Glutamin, bağışıklık sistemimizdeki hücrelerin yakıtıdır. Hastalandığımızda veya sakatlandığımızda bağışıklık sistemimiz harekete geçer ve buna bağlı olarak da hücrelerimizin glutamin ihtiyacı artar. Bunun dışında glutaminin, protein metabolizmasında da rolü vardır. Glutamin sayesinde vücutta kas yıkımı karşıtı bir ortam oluşur, yağ yakımı hızlanır ve kas yapımını artıran büyüme hormonu salgılanır.

Vücut ciddi şekilde güç harcadıktan sonra; mesela yoğun bir ağırlık antrenmanının ardından vücuttaki glutamin miktarı azalır. Glutaminin azalması hem bağışıklık sistemini yavaşlatır hem de dayanıklılığı azaltır. Vücut, ihtiyacı olan glutamini alamadığı için bunu kaslardan çekmeye başlar; bu da kas yıkımı anlamına gelir.

Glutaminin faydaları

Peki, glutaminin böylesine önemli işlevleri varken vücudumuza ne gibi faydaları vardır? İşte, glutaminin faydaları:

Kasların toparlanma sürelerini ve egzersizler sırasında yaşanan kas yıkımını azaltır.
Büyüme hormonu seviyesini artırarak yağ yakımını hızlandırır.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Şeker isteğini ve dolayısıyla da açlık hissini azaltır.
Glikojen bitimi durumunda, glikojen dolumu sağlayarak dayanıklılığı arttırır.
Kas protein sentezini başlatır. Doku zedelenmelerini azaltır.
Oldukça toksik bir madde olan amonyağın vücuttan ve beyinden atılmasını sağlar.
Beyin fonksiyonlarını, hafızayı geliştirir.
Sakatlıklardan sonra iyileşme sürecini hızlandırır.

Glutamin hangi besinlerde bulunur?

Vücudumuzda üretilen glutamini, tükettiğimiz yiyeceklerden alabiliriz. İşte, glutamin içeren besinler:

Kırmızı et, sakatat etleri, balık ve deniz ürünleri, beyaz et, yumurta, süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve baklagiller, buğday, kinoa, kabuklu kuru yemişler, esmer pirinç, ay çekirdeği, kabak çekirdeği…

Hangi durumlarda glutamin takviyesi kullanılmalıdır?

Glutamin, vücudumuzda doğal olarak üretilmektedir. Ancak bazı hastalıklar veya yoğun fiziksel aktiviteler gibi durumlar, vücuttaki glutamin ihtiyacını arttırabilir. Eğer sen de yoğun ağırlık antrenmanları yapıyorsan, glutamin takviyesi alarak kas gelişim sürecini destekleyebilirsin.

Glutamin zararları

Glutaminin yararlarından bahsettik, peki ya zararları? Eğer glutamin takviyesine ihtiyacın varsa ve bunu önerilen dozlarda kullanırsan, bu besin takviyesinin de diğerleri gibi sana zararı dokunmaz. Ancak 40 gramdan daha fazla olan dozların, vücuttaki amonyak seviyesini artırabildiği bilinmektedir. Ayrıca böbrek ve karaciğer hastalığı, siroz, reye sendromu gibi hastalıklara sahip olan kişilerin de kesinlikle glutamin kullanmaması gerekmektedir.

Şu yazımız da ilgini çekebilir: Amino Asit Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder