Glutamin Nedir? Ne İşe Yarar?

Spor yapan ve özellikle de vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, bu kelimeye son derece aşinadırlar.  Glutamin, besinlerde bulunan 20 amino asitten biridir ve aynı zamanda da vücudumuzda en fazla bulunan amino asittir. Ama yine de bu, dışarıdan almaya gerek olmadığı anlamına gelmez. Çünkü bazen vücudumuzda bulunan glutamin miktarı azabilir. Kaslarımızın yüzde 61’i glutaminden oluşmaktadır. Ayrıca bu önemli amino asit; beyinde, akciğerlerde, kalpte, böbreklerde, karaciğerde ve bağırsaklarda da bulunur.

Glutamin ne işe yarar?

Bu amino asit, bağışıklık sistemimizin yakıtıdır. Hastalandığımızda bağışıklık sistemimiz harekete geçer ve böylece vücudumuzdaki glutamin ihtiyacı artar. Kanda yeterli miktarda olmadığında ise, akyuvarlarlar yeterli şekilde bölünemezler.

Ayrıca vücutta kas yıkımı karşıtı bir ortam oluşturur. Yağ yakımını hızlandıran ve kas yapımını arttıran büyüme hormonunun salgılanmasını sağlar.

Yoğun bir ağırlık antrenmanının ardından, tıpkı hastalandığımızda olduğu gibi vücudumuzdaki glutamin ihtiyacı ciddi biçimde artar. Bu da kuvveti ve dayanıklılığı azaltır; bağışıklık sistemini zayıflatır. Vücut, eğer ihtiyacı olanı elde edemezse, bunu kaslardan kullanmaya başlar ve bu da kas yıkımı demektir.

 

Hangi besinlerde bulunur?

Glutamini doğal yollardan almak mümkündür. Süt, yoğurt, lor, buğday, bakliyat, ıspanak, lahana, et, tavuk, balık gibi besinlerde yaygın olarak bulunur. Ancak her zaman olduğu gibi ağırlık antrenmanı yapan kişiler gibi vücuttaki ihtiyacın artması durumunda, bu besinlerden almak kolay olmayabilir. İşte böyle durumlarda,  bir gıda takviyesi olarak da dışarıdan alınabilir.

 

Glutamin nasıl kullanılır?

L-glutamin; toz, kapsül, tablet ve likit formlarda üretilmektedir. Düzenli olarak antrenman yapan kişilere, günde 2-3 doz takviye almaları önerilmektedir (Her bir doz 5 gr civarında olmalı). Ancak sporcu olmayan ve düzenli spor yapmayan kişiler için 3-5 gr arası yeterlidir.

 

Glutamin zararlı mı?

Glutamin, doğal olarak vücutta bulunan bir amino asittir. Dolayısıyla yeterli miktarda kullanmanın, sağlığımıza herhangi bir zararı yoktur. Bu konuda yapılan araştırmalar günde 40 gramdan daha çok almanın vücuttaki amonyak seviyesini artırabildiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi, bunda da ölçülü davranmak gerekmektedir. Ayrıca akut böbrek veya karaciğer sorunları yaşayan kişilerin doktorlarına danışmadan kesinlikle kullanmamaları gerekmektedir.

 

Glutaminin faydaları nelerdir?

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular için şu gibi faydalara sahiptir:

 • Nitrojen dağıtarak kas protein sentezini başlatmak
 • Kasın toparlanma süresini kısaltmak
 • Büyüme hormonunu arttırmak
 • Egzersiz sırasında kas yakımını azaltmak
 • Glikojen dolumu sağlayarak dayanıklılığı arttırmak
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
 • Şeker yeme isteği ve açlık krizlerini azaltmak
 • Kan şekerini düzenlemek
 • Beyin fonksiyonlarına katkı sağlamak (Odaklanma, hafıza vb.)
 • Doku zedelenmelerini azaltmak
 • Sakatlıklardan sonra iyileşme süresini hızlandırmak
Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder