Hipertrofi Nedir?

Geçtiğimiz hafta vücut geliştirme sporu ile ilgilenenlerin aşina olduğu bir durum olarak kas kaybı, yani atrofi konusunu incelemiştik. Bu konuda bilgi almak isteyenler, buraya tıklayabilir: Atrofi nedir? Bu hafta ise atrofinin tam tersi olan hipertrofi konusunu inceleyeceğiz. Haydi gel; hipertrofi nedir, hep beraber bakalım.

 

Hipertrofi nedir?

 

Hipertrofi durumunda hücreler sayı olarak değil de hacim olarak artış göstermeye başlarlar. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz; kasın büyümesinin asıl sebebi fibrillerin sayıca artışı değil, çapının büyümesidir. Bu tıbbi kelime, sporcular için en yalın haliyle kassal büyüme anlamını ifade etmektedir. Hipertrofi, tıpkı bronzlaşmak gibi doğal bir değişim ve adaptasyondur. Kaslarımız, değişen şartlar ve antrenmanlara karşı daha verimli çalışabilmek için hücresel düzeyde yanıt verirler. İşte bu da aslında, kas hacim artışı anlamına gelen hipertrofidir. Hipertrofi, yapılan antrenman ve değişen şartlara bağlıdır; şartlar değiştiğinde ise doğal olarak gerileyebilir ve kaslar da normal oranda küçülmeye başlayabilir. Bu durum, tıpkı kasların hipertrofiyle güçlenmesi gibi uyum sağlamak için mutlaka olması gereken bir değişimdir.

 

Hipertrofi ne zaman başlar, ne kadar sürer?

 

Hipertrofi sürecinin başlaması, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ama yine de antrenmandan sonraki ilk 24 saat içinde başlayacağı ve antrenmanlara 4 gün ara verilmediği sürece de devam edeceği söylenebilir. Ayrıca hipertrofinin etkileri, ilk 1 ay içerisinde gözle görülür biçimde fark edilebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir şey vardır; antrenmandan sonraki 2 güne yansıyan ve kaslardaki su miktarının artmasına bağlı olarak yaşanan şişkinlik durumunun, hipertrofiyle karıştırılmaması gerekir.

 

Hipertrofi için ne yapmak gerekir?

 

Kasları büyütmek için göz önünde bulundurman ve dikkat etmen gereken bazı noktalar vardır. Bunları kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

 

Egzersize ara vermemek

 

Kas büyümesi, yani hipertrofi için düzenli bir şekilde spor yapmak şarttır. Genlerin ve vücudun ne kadar iyi olursa olsun, spora uzun süre ara vermek, kas ölçüsü ve gücünde azalmaya neden olacaktır. Kas küçülmesi ise 72 saat gibi kısa bir sürede oluşur. Bu yüzden kas gelişimini korumak için, vücudun her parçasını, haftada en az 1 kere olmak üzere çalıştırmak gerekir.

 

Deadlift!

 

Deadlift hareketinin ne kadar etkili bir hareket olduğunu ve neredeyse tüm kas gruplarını çalıştırdığını daha önceki yazımızda uzun uzun anlatmıştık. Hatırlamak için buraya bir göz atabilirsin: Deadlift Hareketi Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

 

Kaslarını büyütmek için vücudunu zorlamalısın. Bu nedenle de deadlift hareketini geliştirerek ve bu harekette ustalaşarak hayallerindeki vücuda kavuşabilirsin.

 

Beslenme!

 

Kaslarını büyütmek için protein alman şart. Bu yüzden spordan önce veya sonra, amacına uygun bir protein tozu kullanarak ihtiyacın olan proteini vücuduna alabilirsin. Ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsin.  Unutma, sağlıklı ve yararlı bir beslenme olmadan hayal ettiğin vücuda kavuşman imkânsız!

 

Dinlenme sürelerini kontrol altına almak

 

Kas büyümesi yaşamak için, her seferinde sınırlarını zorlaman gerekir. Kaslar strese duyarlıdır ve spor esnasında ya da sonrasında kendisini buna göre ayarlar. Bu yüzden kas gelişimini koruyabilmek için egzersiz sırasında, 60 saniye kadar ya da daha az dinlenmelisin. Bu sayede, egzersizlerin daha verimli olacak ve spor salonunda boşa vakit harcamamış olacaksın.

 

Hareketin olumlu ve olumsuz yanlarını görmek

 

Kaslarını geliştirmek ve büyüme sağlayabilmek için, hareketlerin olumsuz yanlarından da fayda çıkarmalısın. Hareketin zirve noktasında vazgeçmek yerine, daha fazla kasılarak kaslarının boyutlanmasına yardımcı olabilirsin. Bu sayede kasların genişleyecek ve şişkinliği de artacaktır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder