İnterval Antrenman Sistemi Nedir?

İnterval antrenmanlar, düzenli ve planlı olarak yapıldığında, kişilerin hayallerindeki vücuda hızlıca ulaşmasını sağlayabilir. Peki interval antrenman nedir, dilersen hep birlikte bu konuyu detaylıca ele alalım.

Kilo vermek isteyen ancak yoğun bir şekilde antrenman yapmasına rağmen bir türlü olumlu sonuç alamayan insanlar için bu durum, oldukça can sıkıcı ve motivasyon düşürücü olabilir. Ancak ne yazık ki haftada 4 gün kardiyo egzersizleri yapan herkes hızlı bir şekilde kilo verecek diye de bir kural yoktur. Zaten şöyle bir düşündüğünde, bu sorunu sen yaşamıyorsan bile çevrende örnekleri olduğunu rahatlıkla hatırlayabilirsin.

İnterval antrenman nedir?

İnterval antrenman, metabolizmayı normal antrenmanlardan daha fazla hızlandırır. Normal bir antrenman sırasında, metabolizma hızın artacağı için daha hızlı yağ yakabilirsin. Ancak bu durum, antrenmanın bitişiyle sona erer. Oysa interval antrenman sırasında hızlanan metabolizma, gün boyunca aynı derecede yüksek tutar. Ve bu da gün boyu daha fazla yağ yakmak demektir.

İnterval antrenman nasıl yapılır?

Antrenmanlar, setler halinde yapılır. Örneğin 5 dakika boyunca ısınma yaparak başlayacağınız bir antrenmanı, 1 dakika boyunca yüksek hızda koşup ve 2 dakika boyunca da orta hızda koşu yaparak sürdürebilirsiniz. Bu setleri tekrarlayarak yaptığınız antrenmanı interval bir antrenmandır.

İnterval antrenmanın faydaları nelerdir?

Vücudun ve kas yapısının dayanıklılığını artırır. Ayrıca yüksek tempolu koşuya karşı da dayanıklılık kazandırır. Düzenli olarak yavaşlayan ve hızlanan setler, vücudun bu konuda alışkanlık ve dayanıklılık kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca vücudu şaşırttığı için yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle, özellikle yağ yakmak isteyenler ve sporcular tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bu antrenmanların kas kütlesini arttırmaya ve metabolizmanın sürekli olarak hızlı çalışmasına da katkı sağladığı bilinmektedir.

İnterval antrenmanın zararları nelerdir?

Her egzersiz sistemi gibi interval antrenman da doğru yapıldığında sağlığa zararlı değildir. Ancak bu antrenman sisteminde setlere başlamadan önce ısınmanın ekstra önemli olduğunu da unutmamak gerekir. Eğer gerekli ısınma sağlanmazsa, antrenman ciddi sakatlıklarla sonuçlanabilir. Ayrıca kalp rahatsızlığı olan kişiler, bu antrenman sistemini yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Her egzersizde olduğu gibi, kişinin kendi sağlığını ve bedenini bilmesi ve buna göre davranması ilk kuraldır.

İnterval antrenman yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

• İnterval antrenmana başlamadan önce mutlaka ısınma koşusu yapılmalıdır.
• Aynı şekilde bitirdikten sonra mutlaka soğuma koşusu yapılmalıdır. Bu, kasların gevşemesi ve rahatlaması için çok önemlidir
• Isınma koşusu en düşük seviyede başlamalı ve giderek daha fazla olmalıdır. Isınma koşusundan sonra ise mola vermeden direkt interval antrenmana başlanmalıdır.
• Ağırlık antrenmanları yapıyorsan, interval antrenmanı bundan sonra yapmalısın.

İnterval antrenman hangi spor türlerinde yapılabilir?

Akla ilk gelen spor türü koşudur. Ancak bunun dışında bisiklet, yürüyüş, tırmanma, yüzme gibi spor türleri için de antrenman programları oluşturabilir.

İnterval antrenman kaç kalori yaktırır?

Bir antrenmanın kaç kalori yaktıracağı, yapılan egzersiz türüne göre değişiklik gösterir (koşu, bisiklet, yüzme vb.). Ayrıca her egzersizde olduğu gibi kişinin bedensel özellikleri de kalori miktarı konusunda en önemli belirleyici olacaktır. Bu nedenle bu antrenmanın kaç kalori yaktıracağı konusunda net bir cevap vermek mümkün değildir.

İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan; kas kaybetmeden kilo vermek için ideal olan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder