Kabak Çekirdeğinin Faydaları

Kabak çekirdeği, ay çekirdeği kadar tüketilmeyen ama yine de tükettiğimiz kuruyemişler arasında popüler olan bir yemiştir. Ve sadece lezzetiyle değil, içerdiği yüksek besin değerleriyle de sağlığımıza katkıda bulunur. Kabak çekirdeğinin faydaları deyince akla ilk gelen şey çinko ve demir bakımından oldukça zengin olmasıdır. Ayrıca sağlıklı yağ olarak bilinen Omega 3 bakımından da oldukça iyi bir kaynaktır. Yapılan araştırmalara göre, kabak çekirdeğinde bulunan bileşenler, prostat büyümesi, menopoz belirtilerinin hafifletilmesi gibi pek çok alanda etkilidir. Sadece tüketilirken, yüksek kalorili bir yemiş olduğunun unutulmaması gerekir. Haftada 4 gün 1 avuç kabak çekirdeği yemek sağlığınız için faydalı olabilir ancak size 100 gram kilo olarak da dönebilir. Bu yüzden ölçülü davranmakta her zaman fayda vardır. Peki kabak çekirdeğinin faydaları nelerdir? İşte kabak çekirdeğinin sağlığımıza olumlu etkileri.

 

Kabak çekirdeğinin faydaları

  1. Besin değeri oldukça yüksektir

Kabak çekirdeğinin yaklaşık 28 gramı 151 kaloridir. Bu oldukça yüksek kaloriye sahip olduğu anlamına gelse de bunun büyük kısmı protein ve yağlardan gelmektedir. 28 gram kabak çekirdeğinde 7 gram protein bulunur. Bu da sporcu beslenmesi için kabak çekirdeğini oldukça ideal kılmaktadır. Yalnızca bunu tüketirken aynı miktar kabak çekirdeğinde 13 gram yağ bulunduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Kabak çekirdeği ayrıca antioksidanlar, çoklu doymamış yağ asitleri, potasyum, folat ve B2 vitamini içerir. Tüm bunlar bu özel yemişin, sağlığımız için ne kadar faydalı olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

 

  1. Kabak Çekirdeği Antioksidan bakımından zengindir

Kabak çekirdeği karotenoid ve E vitamini gibi antioksidanlar içerir. Bu sayede hücrelerimizi zararlı serbest radikallerden ve buna bağlı olarak gelişen hastalıklardan korur.

 

  1. Bazı kanser türlerinin gelişimini engellemeye yardımcı olur

Kabak çekirdeği; mide, göğüs, akciğer, prostat ve kolon kanserine yakalanma riskini düşürür. Yapılan araştırmalar, kabak çekirdeğinin menopoz sonrası kadınlarda göğüs kanseri riskini de azalttığı yönündedir. Ayrıca yapılan diğer araştırmalar, prostat kanserinin ilerlemesine de engel olmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

 

  1. Magnezyum kaynağıdır

Kabak çekirdeği, en fazla rastlanan durumlardan biri olan magnezyum eksikliğine birebirdir. Çünkü kendisi, en doğal magnezyum kaynaklarından birisidir. Magnezyumun vücudumuz için önemi ne diye soracak olursan; tansiyonun kontrolünü sağlar, kalp hastalığı riskini azaltır, kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur ve kan şekerinin kontrolünü sağladığını söyleyebiliriz.

 

  1. Lif oranı çok yüksektir

Kabak çekirdeği kabuğu ile yendiğinde ciddi miktarda diyet lifi sağlar. Örneğin 28 gram kabak çekirdeğini kabuğuyla birlikte tüketirsen, yaklaşık 5,2 gram diyet lifi almış olursun. Kabuksuz yendiğinde ise bu oran 1,7’ye kadar düşmektedir. Lifli beslenmek, sağlıklı bir sindirim sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca kalp hastalığı, diyabet ve obezite riskini de düşürmeye yardımcı olur.

 

  1. Rahat uyumayı sağlar

Uyku problemleri çeken insanlar yatmadan önce biraz kabak çekirdeği yiyebilirler. Çünkü kabak çekirdeği, uyumaya yardımcı bir aminoasit olan triptofan bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde bulunan magnezyum da daha iyi uykunun en önemli kaynaklarındandır.

 

Kabak çekirdeğini nasıl tüketelim?

Görüldüğü üzere kabak çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Bu nedenle kabak çekirdeğini ölçülü bir şekilde mutlaka tüketmek gerekiyor. Kabak çekirdeğini normal bir yemiş gibi tüketebileceğin gibi, meyvelerle beraber, salatada, çorbada, kahvaltıda da tüketebilirsin. Ancak defalarca belirttiğimiz gibi yüksek kalorili olduğunu ve fazla tüketildiğinde fitik asit içerdiği için bazı minerallerin biyo kullanılabilirliğini azaltabileceğini unutmayın.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder