Kalsiyum Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kalsiyumun ne olduğu ve faydaları konusunda, birçoğumuz bilgi sahibi sayılırız. Peki kelime anlamı olarak Kalsiyum ne demektir, faydaları nelerdir? Bu yazımızda kalsiyumun insan vücudu için önemi konusuna değineceğiz.

 

Kalsiyum, vücudumuzdaki kemik ve dişleri oluşturan, onları güçlü ve sağlıklı tutmak için gerekli olan bir elementtir. İnsan vücudunda bulunan kalsiyumun %99’u kemik ve dişlerde yer alırken; %1’lik kısmı kanın pıhtılaşmasını sağlayan, eklemleri yapılandıran, kalp atışlarını düzenleyen ve sinir sisteminin onarılmasına destek olan yumuşak dokularda ve kanda bulunur.

 

İnsan vücudu için çok önemli olduğu için, her insanın günlük olarak belirli miktarlarda kalsiyumdan alması gerekir. Özellikle kemik gelişiminin devam ettiği ergenlik dönemi, bebeğin anne karnında gelişmekte olduğu gebelik dönemi, bebeğin annesinden süt emerek geliştiği emzirme döneminde ve kemik erimesi riskinin arttığı menopoz döneminde, vücuttaki kalsiyum dengesinin korunması, ciddi biçimde önem taşımaktadır.

 

Kalsiyumun faydaları

 

Kemik ve diş sağlığı, kas ve sinir dokularının işleyişi, beyin ile vücudun diğer bölümleri arasındaki iletişimin sağlanması, kanın vücuda dağıtılması, vücudun işleyişini etkileyen hormonların ve enzimlerin salgılanması gibi görevlere sahip olan kalsiyumun, insan vücuduna birçok faydası vardır.
Kalsiyum alımı, kemik erimesini önlemeye yardımcı olur ve bazı kanser türleri için risk azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

 

Kalsiyum içeren besinler

 

Süt ve süt ürünleri oldukça zengindir ancak günümüzde fazlaca işlemden geçirilmeleri, insan vücudu için yarardan çok zarara yol açabilir. Bu nedenle, bu besinleri en doğal haliyle tüketmek ya da başka kaynaklarından yararlanmak gerekir.

 

Kalsiyum içeren diğer gıdalar; soya fasulyesi, soya peyniri, fıstık, ceviz, lahana, brokoli, sardalye ve alabalık olarak sıralanabilir. Bunların dışında ise; koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, şalgam, kuru meyveler, tatlı badem, kuru baklagiller zengin gıdalardır.

 

Kalsiyum eksikliği

 

Kalsiyumun insan vücudu için önemine ve yararlarına değindik ve içeren besinlerin de neler olduğunu kısaca açıkladıktan sonra, kalsiyum eksikliği konusunu ele alalım.

 

Bu durum, kemik ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizme, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca; saç ve tırnakların zayıflamasına, eklem ağrıları ve kas kramplarına, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik hali, uykusuzluk ve depresyon gibi problemlere de yol açabilmektedir. Özellikle gebelik döneminde ve yeni doğan bebeklerde, ihtiyaç daha fazladır. Bu nedenle bu dönemlerde kalsiyumun alımına dikkat edilmeli ve oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.

 

Kalsiyum fazlalığı

 

Kalsiyum eksikliği nasıl ki insan vücudu üzerinde olumsuz etkilere neden oluyorsa, fazla kalsiyum alınması da aynı derecede zararlıdır. Vücuda fazla kalsiyum alınması, böbrek taşı ve kireçlenmesi, kas güçsüzlüğü, kemiklerde kireçlenme gibi sağlık problemlerine neden olabilir. Peki günlük kalsiyum miktarı ne olmalıdır? Günlük miktarı, yaşa ve sağlık durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle böbrek taşı rahatsızlığı olan kişilerin, kalsiyum konusunda daha dikkatli davranması gerekmektedir.

 

Ayrıca…

 

Doğal besinlerden alınabileceği gibi dışarıdan bir takviye olarak da alınabilir. Hatta yetişkinlerin çoğu, günlük beslenmeyle ihtiyaçları olan kalsiyumu alamadıkları için sağlık durumlarını dengeleyebilmek adına takviye alabilmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey, kalsiyum takviyesinin güvenilir markalardan alınması ve bir doktora danışılmasıdır. Ayrıca böbrek taşı problemi yaşayan kişiler, doktorlarına danışmadan kesinlikle kalsiyum takviyesi kullanmamalıdır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
  • Fatma çakın
    16 Mart 2018
    Ben 4 yıldır kalsiyum eksikliği tedavisi görüyorum rokartrol ve kalsiday kullanıyorum tansiyon düşük bazen 6 ya düşüyor büyük tansiyon nolur sonu bilmem