Karbonhidrat Nedir? Ne İşe Yarar?

Karbonhidrat, tüm canlılar için hayati öneme sahip bir moleküldür. Daha anlaşılabilir ifadeyle ise, hücrelerimizin ana enerji kaynağıdır. Vücudumuz, harcadığı enerjinin büyük bir kısmını, karbonhidrattan karşılar. Vücut bu sayede enerji için proteine dokunmaz ve bu da kas kaybını azaltır.

Buradan çıkarılması gereken sonuç, elbette her bireyin karbonhidrata ihtiyacı olduğu ama özellikle spor yapan insanlar için bunun daha ciddi bir önem arz ettiğidir.

Peki ne işe yarar?

Karbonhidratlar, hepimiz için hayati öneme sahip ancak tam olarak ne işe yarıyor; hep birlikte bir bakalım:

• Karbonhidratlar, enerjiyi oluşturur. 1 gr karbonhidrat, tam 4kcal enerji demektir.
• Yeterli miktarda alınan karbonhidrat, vücutta depolanarak proteinlerin enerji amacıyla kullanılmasını önler.
• Su ve elektrolitlerin vücutta yeteri kadar bulunmasını sağlar.
• Kanın asit- baz dengesini korumasına yardımcı olur. Eğer az karbonhidrat alınırsa, bu denge bozulabilir.
• Bir karbonhidrat türü olan lifler, bağırsakların çalışmasını artırır ve bu da kabızlığı önler.

Karbonhidrat hangi besinlerde bulunur?

Gıdalar yoluyla alınan karbonhidrat, sindirim sistemi tarafından glikoza dönüştürülür. Bu şeker ise, organların çalışmasına ve yeni hücre ve doku oluşumuna yardımcı olur. Şekerin fazlası ise, daha sonra kullanılmak üzere karaciğerde depolanır. Yani bilinenin aksine karbonhidrat yeterli miktarda alındığında kilo aldırmaz aksine; vücudun dengeli ve sağlıklı biçimde çalışmasını sağlar. Karbonhidrat içeren bazı gıdalar ise şunlardır:

Meyveler: Muz, elma, ananas, üzüm, çilek, portakal, kavun, armut, şeftali, kuru üzüm, yaban mersini, kuru meyveler…

Sebzeler: Patates, mısır, bezelye, kabak…

Baklagiller: Barbunya, fasulye, mercimek…

Tahıllar: Esmer pirinç, arpa, bulgur, darı, çavdar, kahvaltılık gevrekler, patlamış mısır, yulaf ezmesi, tam buğday unu…

Süt ürünleri: Süt, yoğurt…

Karbonhidrat takviyesi nedir, nasıl kullanılmalıdır?

Karbonhidrat vücuda doğal gıdalar yoluyla alınabilir. Ancak tıpkı vücudun proteine duyduğu ihtiyaç gibi, bazı durumlarda kişi, karbonhidrat ihtiyacını da gıda yoluyla tam olarak karşılayamaz. Bu da kas gelişimini olumsuz yönde etkiler. Ya da kişi kilo almak istiyor olabilir. İşte bu gibi sebeplerle, kişiler bir karbonhidrat takviyesi olan karbonhidrat tozlarına başvurabilir.

Basit bir örnekle konuyu pekiştirmek gerekirse, günde 1000 kalori harcıyorsun ama yemeklerden 1800 kalori alıyorsun. Bu durumda gerekli miktarı karşılayabilmek ve vücudunun ihtiyacı olan enerji için proteinleri kullanmamasını sağlamak için karbonhidrat tozu kullanabilirsin.

Nasıl kullanılır?

Karbonhidrat tozu kullanımı konusunda bir genelleme yapmak doğru değildir ancak genel olarak hepsi için uyulması gereken bazı kurallar vardır. Mesela kişi günlük olarak alacağı karbonhidrat miktarını, tek seferde değil; öğünlerine eşit şekilde bölüştürmeli ve bu şekilde almalıdır. Ya da eğer çok zayıf biri değilse, karbonhidrat tozunu gece kullanmaması önerilir. Karbonhidrat tozunun bir gıda değil, gıda takviyesi olduğunu ise kesinlikle unutmamak gerekir. Bu yüzden karbonhidrat tozu kullanılırken; normal beslenme alışkanlıkları korunmalıdır.

Kısaca toparlayacak olursak; düzenli bir egzersiz, sağlıklı beslenme ve karbonhidrat tozu takviyesi ile kişi sağlıklı bir biçimde kilo almaya başlayabilir; istediği kiloya ulaşabilirsin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder
  • Aleyna tilki
    11 Ocak 2018
    Harika mukemmel
  • Aleyna tilki
    11 Ocak 2018
    Harika mukemmel
Daha Fazla Göster