Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kardiyo dendiğinde ilk akla gelen şey, yağ yakımı ve zayıflamadır. Gerçekten de, yağ yakımı ve zayıflama gibi konular üzerinde oldukça etkilidir. Peki, genel tanımı ile kardiyo nedir?

Kardiyo, aslında kalp atış hızı ile ilgili bir kelimedir. Nefes nefese kalmadan ve kalp çarpıntısı yaşamadan yaptığın, yalnızca nabzını arttıran ve bir süre nabzın o hızda kalmasını sağlayan egzersizler ise kardiyo egzersizleridir. Yürümek, koşmak, yüzmek, step, bisiklet, dans vb. sporlar buna örnek olarak verilebilir. İşte tüm bu egzersizler, yağ yakımını yüzde 40 ile 60 arasında arttırır. Ayrıca kalp ve damar sistemini güçlendirerek oksijen ve minerallerin kaslara daha çabuk ulaşmasını sağlar. Antrenmanlar sırasında biz istesek de istemesek de kan dolaşımımız hızlanır ve vücut ısımız artar. Bu sayede vücudumuz oldukça etkili bir biçimde çalışmış olur.

Görüldüğü üzere, kardiyonun faydaları saymakla bitmiyor. Ancak kardiyonun faydalarını başlıklar altında kısaca bir toparlamamız gerekirse, o başlıklar şöyle sıralanabilir:

Kalp sağlığının en büyük destekçilerinden biridir

Merdiven çıkarken zorlanıyor, yürüyüş yaparken soluksuz mu kalıyorsun? Eğer bu sorulara verdiğin cevap evetse, kalp kaslarını yeterince çalıştırmıyorsun demektir. Düzenli bir kardiyo programı ile kalp daha hızlı bir şekilde kan pompalamaya başlar. Bu da kalp kaslarının güçlenmesini ve vücudun performansını arttırmasını sağlar. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Kardiyonun en önemli faydası, kalp ve damar sağlığını destekliyor olmasıdır.

Metabolizma hızını arttırır

Kardiyo egzersizleri, metabolizma faaliyetlerinin artmasını sağlar. Bunun nedeni kalp atış hızının artmasıdır. Çünkü kalp atış hızı arttığında, metabolizma hızı da artar. Bu da kolay kilo kontrolü ve daha hızlı kilo vermek demektir.

Kardiyo, diyabeti kontrol altına almaya yardımcı olur

Özellikle kan şekeri seviyesindeki değişikliklere karşı duyarlı olan diyabet hastaları için faydalıdır. Çünkü kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olurlar. Düzenli olarak kardiyo yapan kişilerin kan şekeri seviyelerindeki değişim daha azdır. Ayrıca kaslar da glikozu daha etkin bir şekilde kullanır. Tüm bunlar, diyabeti kontrol atında tutmak anlamına gelir.

Yararlı hormonların salınımını arttırdığı için ruh halini de olumlu etkiler

Kardiyo egzersizleri, vücudun hormonal dengesini olumlu yönde etkiler. Çünkü bilindiği gibi, egzersiz yapmak vücuttaki mutluluk hormonlarının salınımını hızlandırır ve bu da kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Kardiyonun ardından salgılanan endorfin hormonu, stres hormonu olan kortizolun etkisini azaltır. Bu da ruh halinin iyileşmesine yardımcı olur.

Vücudun yaşlanma hızını yavaşlatır

Buna anti-aging etkisi de diyebiliriz. Bu egzersizlerin, vücuda oksijen yüklemesi anlamına geldiğinden yukarıda bahsetmiştik. İşte kardiyo ile gelen oksijen, derinin elastikiyetini olumlu yönde etkiler ve yaşlanma hızını düşürür. Bir yandan yağ yakmanı sağlarken diğer yandan da daha genç ve sağlıklı görünmene yardımcı olur.

Kişiye kondisyon kazandırır

Bu egzersizler sabır gerektirir ancak düzenli olarak yapıldığında vücuda kondisyon olarak geri döner. Düzenli uyguladığın program sayesinde zamanla spor performansının ve bu konudaki başarının da arttığını görürsün.

Vücut geliştirme üzerinde de olumlu bir etkiye sahiptir

Kardiyo egzersizleri ile sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, yani yağlardan kurtulmak için, doğru beslenmek gerekir. Çünkü aksi takdirde, kas kaybına neden olabilir. Sırf bu nedenle, vücut geliştirme ile ilgilenen bazı insanlar kardiyo yapmaktan çekinirler. Ama aslında düzenli kardiyo egzersizleri, ağırlık antrenmanları sırasındaki performansı arttırmaya yardımcı olur. Bu sayede hem yağ yakmış hem de minimum yağ oranına sahip bir vücut yapmış olursun.

İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan bu ürünümüz kas kaybetmeden kilo vermene yardımcı oluyor: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder