Karın Kası Yapmak

Karın Kası Yapmak

Vücut geliştirme ile ilgilenen hemen herkesin en çok yoğunlaştığı konuların başında karın kası geliştirme gelir. Dolayısıyla antrenmanlar sırasında en çok karın kası hareketleri, karın kası egzersizleri tercih edilir ve etkili bir karın kası programı ile kısa zamanda belirgin baklavalara sahip olmak amaçlanır. Çünkü belirgin karın kasları, gerçekten fit bir görüntü anlamına gelmektedir. Ama elbette her şeyde olduğu gibi, buna ulaşmak için de bir parça emek sarf etmek gerekir. Peki ama karın kası yapmak için neler yapmak gerekir?

Karın kası geliştirme, fit bir vücudun olmazsa olmazıdır

Fit bir görüntü için elbette gövdedeki tüm kas grupları çalıştırılmalı ve buna yönelik hareketler de yapılmalıdır. Ancak karın kaslarının bu görüntüdeki yerinin büyük olduğunu da kabul etmek gerek. Güçlü ve belirgin karın kaslarına sahip olmak için yapman gereken ilk şey, elbette ki etkili karın kası hareketleri. Antrenman programına dahil edeceğin karın kası egzersizleri, günden güne değişmeni ve gelişmeni sağlayacak. Eğer doğru bir karın kası programı uygularsan da, doğal olarak kısa zamanda karın kasların belirginleşecek. Bu yüzden antrenmanlarında karın kası hareketlerine de ciddi şekilde yer vermelisin. Ancak bu şekilde kısa zamanda belirgin kaslara sahip olabilirsin.

Karın Kası için Diyet Önemli

Karın kası programının en büyük destekçisi, sağlıklı bir diyettir.

Karın kaslarının belirgin olmasını engelleyen şey, kasların üzerindeki yağlardır. Yani eğer karın kası hareketleri yapmana ve yoğun bir karın kası programı uygulamana rağmen karın kasların belirginleşmiyorsa, bu, mutlaka diyet yapman gerektiği anlamına gelir. Çünkü fit bir görüntü sadece antrenman yapmakla değil, sağlıklı bir beslenme ile mümkün olabilir. Dolayısıyla, karın kası geliştirme konusunu senin için mümkün kılacak en önemli şey, vücudun için sağlıklı bir diyet yaparak yağlarını eritmek olacaktır. Yağ oranın düştükçe kasların belirginleşir ve sen de hayal ettiğin baklavalara sahip olmuş olursun.

Ve tabii ki yüksek proteinli beslenmek!

Karın kaslarının belirginleşmesi için yağ oranını düşürmen şart. Bunun için yapacağın diyette bazı besinlerden uzak durmalı ve genel olarak yüksek proteinli beslenmelisin. Çünkü protein tüketmek, kas gelişimi açısından son derece önemli. Vücudunun ihtiyacı olan proteini doğal yollardan alabileceğin gibi, amacına uygun bir protein tozu kullanarak da alabilirsin.

Eğer sen de kas gelişimini desteklemek ve günlük protein ihtiyacını karşılamak istiyorsan çok hızlı bir etkiye sahip olan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Hydrocool 1.36kg Hydrolyzed %100 Whey Protein Isolate Chocolate

Ağırlık ve kardiyo antrenmanlarını da unutmamak gerek!

Karın kaslarının belirginleşmesi için yapman gereken en önemli iki şey spor ve diyet yapmak. Bunların yanı sıra, günde 30 dakika kardiyo egzersizleri ve haftada en az iki kez ağırlık çalışabilirsin. Karın kası programı kapsamında yapacağın tüm bu şeyler; yani karın kası hareketleri ve sağlıklı bir diyet; karın kası geliştirme konusunda senin en büyük yardımcıların olacaktır. Ve bu sayede sen de kısa zamanda hayal ettiğin belirgin karın kaslarına sahip olacaksın!

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.