Karındaki Yağlar Nasıl Erir?

 

Karındaki Yağlar Nasıl Erir?

Göbek bölgesindeki ve bel çevresindeki yağlar, birçok kişinin sorunudur. Vücuttaki yağlanmalara baktığımız zaman, bu yağlanma çeşidi en zor kaybolanlardandır. Diğer bir yandan; bu yağların kaybolması sadece güzel görünmek için değil, sağlıklı görünmek için de önemlidir. Birçok kişi karın kası geliştirme hareketleri ile bu yağların gideceğini düşünmektedir; evet, bu hareketlerin etkisi olmaktadır. Fakat yağların oluşmasının sebebi yaşam alışkanlıklarıdır. Bu yaşam alışkanlıklarına dikkat ederek karındaki yağlanma yok edilebilir ve önlenebilir. İşte, karındaki yağlar nasıl erir sorusuna cevaplar…

Karındaki yağları eritmek için yapmanız gerekenler

Küçük yaşam değişiklikleri ile bu yağların yok olmasını sağlayabilir, hatta oluşmasını önleyebilirsiniz. İşte yapmanız gerekenler:

Ambalajlı İçecekler

Ambalajlı içeceklerin büyük bir kısmı, yüksek şekerler içerirler. Bu içecekler, göbeğin önemli düşmanlarıdır. Çünkü bu içeceklerde ''şeker içermez'' ibaresi bulunmasına rağmen yapay tatlandırıcılar yoğunluktadır. Bu tatlandırıcıların ise birçok yan etkisi vardır. Fakat konumuz karındaki yağlar nasıl erir olduğu için şuna odaklanmakta fayda vardır; araştırmalar, bu tip içeceklerin yağlanmayı hızlandırdığını göstermektedir.

Şeker

Vücudumuz doğal yolla alınan şeker dışında ekstra şekere ihtiyaç duymaz. Yani meyve ve sebzelerle alınan şekere ek olarak şekerli içecekler, unlu mamuller, hazır yiyecekler tüketmek; göbek yağlarına milim milim yenisini eklemek gibidir.

CLA kilo verdirir mi?

Karbonhidrat

Karbonhidrat, yağlanmayı tetikleyen bir diğer unsurdur. Karbonhidratı kontrol altında tutmamak, kilo almayı ve yağlanmayı tetikler.

Protein

Az protein, tüketmek dolaylı yoldan yağlanma sebeplerinden bir tanesi. Protein kişiyi tok hissettirirken, daha az kalori alımı sağlar ve metabolizmayı hızlandırır. Bu yüzden karbonhidrat ağırlıklı beslenenler yağlanmaya daha yatkınken; karbonhidratı kontrol altında tutarak protein ağırlıklı beslenenler, saydığımız nedenlere bağlı olarak daha sağlıklıdır.

Lif

Liflerin vücut için mükemmel faydaları bulunmaktadır. Lifler, bitkisel gıdaların sindirilemeyen kısımlarıdır. Lif, gıdaların mideden bağırsağa geçişini yavaşlatır. Bu yüzden de mineral ve vitaminler, uzun süreler içinde vücut tarafından emilir. Yani vitamin ve mineraller için zaman yaratılır. Bu süre içerisinde iştah azalır ve tokluk hissi artar. Lif ağırlıklı beslenmemek ise dolaylı olarak bu bölgede yağlanmaya neden olur.

Egzersiz:

Beslenme düzenini egzersizler ile desteklemek oldukça önemlidir. Bu durumlarda bölgesel egzersizler yerine bileşik, yani birden fazla bölgeyi çalıştıran hareketler tercih edilmelidir.

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak; gün içinde yenen şeyler içerik bakımından mutlaka not edilmelidir; kalori fazlası tüketilmemelidir. Alınan gıdaların etiketleri mutlaka okunmalıdır. Ve uyku düzenli ve kaliteli olmalıdır. Az ve düzensiz uyuyan kişilerde bel bölgesinde yağlanma olduğu bilinmektedir.

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Vücut Geliştirme
Kas Geliştirme
Fitness Programı
Kol Kası Geliştirme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.