Karnitin Nedir?

Karnitin Nedir?

Vücut geliştirme ve fitness sporlarıyla ilgilenen kişiler karnitin kelimesine oldukça aşinadırlar, çünkü kas gelişimlerine destek olması açısından diğer besin takviyeleri gibi karnitini de oldukça sık kullanırlar. Peki, karnitin nedir? Karnitin, vitamin veya amino asit benzeri ve B vitamini ile akraba olan bir bileşendir. Hatta ilk kez araştırıldığında karnitine, BT vitamini ismi verilmiştir. Biz de bu yazımızda, sporcuların sıkça kullandığı karnitinle ilgili; karnitin nasıl kullanılır, karnitin zayıflatır mı gibi soruları detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Dilersen hemen başlayalım.

Karnitin ne işe yarar?

 

L- Carnitine, yani karnitinlerin görevi, hücrelerde enerji üretmektir. Vücudumuzda özellikle iskeletimizde ve kalp kaslarımızda bolca bulunur; bunun yanında böbrek, karaciğer ve beyinde de mevcuttur. Vücudumuzdaki karnitin sayesinde besinler, enerji şeklinde metabolize edilir ve gerektiğinde vücut tarafından kullanılır. Elbette karnitinin tek görevi enerji üretimi değildir. Ayrıca toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırır, yağ yakımına yardımcı olur ve kas yorgunluğunu da en aza indirir. Karnitin doğal besinlerden alınabileceği gibi, bir besin takviyesi olarak da kullanılabilir. Doğal olarak et, süt, balık ve avokadoda bulunmaktadır. Ama sen doğal yollardan karnitin almayı tercih ediyorsan ve vücut geliştirirken yeteri kadar karnitin almadan antrenman yaparsan ihtiyaç duyulan enerji, vücutta depolanan yağlardan değil de kaslarda depolanan glikojenden kullanılır. Bu da daha az yağ yakımı demektir. Yani daha fazla yağ yakmak istiyorsan, doğal yollardan ya da besin takviyesi olarak; vücudunun ihtiyacı olan karnitini mutlaka karşılaman gerekir.

Karnitinin faydaları

Karnitinin faydaları

 

Karnitinin vücuttaki işlevini yukarıda detaylıca anlatmaya çalıştık. Peki, faydaları nelerdir?

 • Karnitin, yağ asitlerini hücrelere taşır ve yağ yakımını hızlandırır. Yağ yakımını artırdığı için enerji ve spordan alınan verime destek olur.
 • Dayanıklılık sporlarında vücudun direncini artırır.
 • Kas kaybını önlemeye yardımcı olur.
 • Vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine destek olur ve vitaminlere benzer bir etkiye sahiptir.

Karnitin nasıl kullanılır?

Karnitin nasıl kullanılır? Bir besin takviyesi olarak karnitin kullanacaksan, spordan yaklaşık 50 dakika önce 500-2000 mg karnitini kapsül veya sıvı formda alabilirsin. Antrenman yapılmayan günlerde de aynı dozlarda kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, karnitinin gün içinde eşit dozlar halinde alınabileceği de bilinmektedir.

Karnitin zayıflatır mı?

Karnitin yağ yakımını hızlandırmasıyla ünlü olduğu için herkesin aklındaki soru şudur: Karnitin zayıflatır mı? Karnitin, yağ metabolizmasında oldukça etkili bir elemandır. Ancak seni zayıflatmasını istiyorsan, bunu mutlaka spor ve beslenmeyle desteklemelisin. Sadece karnitin kullanımı ile bir mucize görmek ne yazık ki mümkün değildir.

Karnitin zararları

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, Karnitinin bir zararı olduğu görülmemiştir. En büyük özelliği de karnitin fiyatları uygunluğu ve gerçek bir destek ürünü olmasıdır. Karnitin zaten normalde de vücudumuzda olan bir madde olduğu için, bunu dışarıdan aldığımızda da vücudumuza herhangi bir zararı yoktur.

Eğer sen de besin desteği alarak hedeflerine ve hayallerine daha kısa sürede sağlıklı bir şekilde ulaşmak istiyorsan, bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Amino 2002 330 Tablet

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Metabolizmayı Hızlandıran 5 Yağ Yakıcı İçecek Tarifi

Yağ Yakıcı Doğal Besinler Nelerdir?

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.