Kas Ağrılarına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Spora çok fazla ara vermek, yeni başlamak, başlangıç ve bitiş esneme hareketlerini doğru yapmamak, yanlış tekniklerle spor yapmak, fazla ağırlık kaldırmak kas ağrılarına sebebiyet verebilir. Kas ağrılarından kurtulmak doktor kontrolünde verilen ilaçlarla mümkün olduğu gibi doğal yöntemler de yardımcı olacaktır. Bu yazımızda kas ağrılarına iyi gelen bitkilerden ve doğal yöntemlerden bahsedeceğiz.

Anason çayı: Bu çay kan dolaşımını hızlandırmasıyla bilinir. Bununla birlikte yorgunluk ve stresi azaltır, kas ağrılarını ortadan kaldırır. Anason çayı içmek yerine, anason macunu da yiyebilirsin.

Ballı sıcak su: Ballı sıcak su enerji verdiği gibi kas ağrılarını yatıştırmaya da yardımcı olur.

Biberiye: Biberiye yemeklerde kullanıldığı gibi kas ağrıları için de oldukça yararlıdır. Biberiyeyi iki şekilde uygulayabilirsin; suda seyrelterek banyo yapabilir veya biberiye yağı ile sorunlu bölgeye masaj yapabilirsin.

Çarkıfelek: Ağrılara iyi gelen bitkilerden bir tanesi de çarkıfelektir. Bir fincan su kaynatılarak, içine bir çay kaşığı çarkıfelek eklenmelidir. 10 dakika demlendirdikten sonra ise çayını rahatlıkla içebilirsin.

Çörek otu yağı: A, B, C vitaminlerini içeren çörek otu yağını ağrılı bölgelere masaj yaparak uygulayabilirsin.

Dağ tütünü yağı: Kan dolaşımını hızlandırmak ve kas ağrısını hafifletmek için oldukça etkilidir. Sorunlu bölgeye dağ tütünü yağı veya kremi uygulayabilirsin. Biraz krem sürerek veya birkaç damla damlatarak sorunlu bölgeye masaj yapabilirsin.

Hardal yağı: Hardal yağı içeriğindeki vitaminler, mineraller ile kas ağrılarının onarılmasına yardımcı olur.

Ihlamur çayı: Ihlamur çayının faydalarını küçüklüğümüzden beri hepimiz biliriz. Bunlara ek olarak ıhlamur çayının kas ağrılarını azaltıcı özelliği vardır.

Kediotu: Kediotu genellikle boyun bölgesindeki kas ağrıları için kullanılır. Çay olarak tüketebilirsin. Bir fincan suyu kaynatarak, bir çay kaşığı kediotunu üzerine ekleyip 10 dakika demlendikten sonra, sağlıklı çayını içebilirsin.

Kuşburnu: Kuşburnu uzun süreli kullanımlarda eklem kireçlenmelerini hafiflettiği gibi, kas ağrılarını da yüksek oranda hafifletir.

Lavanta: Lavanta ve lavanta yağı bacak ve omuz ağrısı için doğal bir kas gevşeticidir. Hindistancevizi yağı ya da zeytinyağı ılıtılarak, lavanta yağı eklenebilir. Sorunlu bölgeye masaj yaparak, kan akışının hızlanmasına yardımcı olunur.  İkinci bir alternatif olarak, suda seyrelterek duş yapabilirsin.

Papatya: Kas ağrılarının tedavisinde bir numaralı doğal yöntem papatyadır. Papatya kramplar ve gerginliklere iyi gelirken kasılan kasları gevşetmeye yardımcı olur. Papatyayı çay olarak tüketebilirsin.

Turp yağı: Turp yağı eski zamanlardan beri kas ağrıları için uygulanan doğal bir yöntemdir. Turp yağını suda seyrelterek banyo yapabilir yahut sorunlu bölgeye masaj yapabilirsin.

Yabani kekik: Yabani kekiğin kasları doğal bir şekilde gevşettiği biliniyor. Aşırıya kaçmayacak şekilde günlük olarak tüketebilirsin.

Zencefil çayı: Zencefil çayı vücut ısısını yükselterek kas ağrılarının geçmesine yardımcı olur.

Zerdeçal: Zerdeçal ile kas ağrılarını geçirmek için; yemeklere katabilir, günde iki kere çay olarak tüketebilirsin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder