Kas Gelişiminin Durmasının Nedenleri? Durmasını Engellemek İçin Ne Yapmalı?

 

Kas Gelişiminin Durmasının Nedenleri? Durmasını Engellemek İçin Ne Yapmalı?

Vücut geliştirmeye başlayan bazı insanlar, bir süre sonra kas gelişimi durması problemiyle karşı karşıya kalabilir ve neden kaslarım gelişmiyor diye merak edebilirler. Ve eğer kişinin egzersiz yapmaya başlarken vücut geliştirmek, yani kaslarını büyütmek gibi bir hedefi varsa; bu durum son derece moral bozucu olabilir. Hatta yaşanan motivasyon kaybına bağlı olarak sporu bırakmaya kadar gidebilir. Kas gelişimi için mutlaka yapılması gereken bazı şeyler vardır; bunlardan birini ya da birkaçını eksik veya yanlış yapıyorsan sen de kas gelişimi durması problemi yaşayabilirsin. İşte eğer böyle bir problemin varsa; moralini bozmak yerine, yaptığın yanlışı bulup düzeltmelisin. Bu sayede kısa zamanda kas gelişimini hızlandırabilir ve hayal ettiğin vücuda kavuşabilirsin. Bu yazımız, kaslarım gelişmiyor diyenlere ve kas gelişimin durmasının nedenlerini merak edenlere bir cevap niteliğinde olacak. Hadi, hemen başlayalım.

Kas gelişiminin durmasının nedenleri

Kas gelişimi durması, kas geliştirme sürecinde yapılması gereken şeylerin ihmal edilmesi veya yanlış yapılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Eğer sen de kaslarım gelişmiyor, kas yumuşaklığı problemi yaşıyorum, kaslarım bir türlü sertleşmiyor diyorsan; muhtemelen şu yanlışları yapıyor olabilirsin:

Antrenmanın şiddeti: Eğer ağırlık çalışıyorsan ve kısa sürede kaslarını geliştirmek istiyorsan, bu hedefe uygun bir antrenman programı uygulaman gerekir. Ayrıca bu antrenman programını da bedenine ve hedefine uygun ağırlıklarla gerçekleştirmelisin. Eğer düzenli egzersiz yapıyorsan ancak ağırlık antrenmanı yaptığını iddia etmene rağmen, kullandığın ağırlıklar 2-3 kg ise kasların istediğin yönde bir gelişim göstermeyebilir. Kendin için belirlediğin antrenman programında, mutlaka gücüne uygun ağırlıklar olmalıdır. Bu ağırlıkları da zamanla, zaman zaman hareketlerin tekrar sayısını artırarak; zaman zaman da ağırlık miktarını artırarak geliştirmelisin. Ancak bu şekilde gücünü artırabilir ve kaslarını gözle görülür şekilde geliştirebilirsin.

Yetersiz beslenme: Kas gelişimi için ilk şart egzersiz yapmak ise; ikinci şart da beslenmedir. Yani hiç kimse sadece spor yaparak ya da sadece beslenerek vücut yapamaz. Dolayısıyla düzenli ve doğru ağırlık antrenmanları yapmana rağmen kaslarım gelişmiyor diyorsan; yeteri kadar beslenmiyor olabilirsin. Vücut geliştirme ile ilgilenen insanlar için, kas gelişimini destekleyen bir beslenme programı uygulamak çok önemlidir. Bu beslenme programında bolca protein; hedefe bağlı olarak karbonhidrat ve yağ olmalıdır. Antrenmanlardan sonra vücudunun ihtiyacı olan protein miktarını, beslenme yoluyla karşılayamadığını düşünüyorsan; amacına uygun bir protein tozu kullanarak da kas gelişimini destekleyebilirsin. Yeterli proteini aldığında, kısa sürede istediğin hedefe ulaştığını göreceksin.

Eğer sen de kas kütleni artırmak ve hayallerindeki vücuda kavuşmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Kas gelişiminin durmasının nedenleri

Yeterince dinlenmemek: Kas gelişim sürecinin en büyük destekçilerinden biri de dinlenmedir. Antrenman sırasında çalıştırılan kaslar yırtılır; daha sonra da vücuda alınan protein sayesinde onarılır. İşte bu onarım sürecinde kaslarının, protein desteği yanında bir de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Çünkü antrenmandan sonra yeteri kadar dinlendiğinde, kasların eskisinden daha güçlü olacak şekilde kendini onaracaktır. Bu nedenle düzenli antrenman yapmana rağmen kas gelişimi durması problemi yaşıyorsan; yeterince dinlenmiyor ve düzensiz uyuyor olabilirsin. Bunu değiştirdiğinde, her şeyin eskisinden daha iyi olduğunu göreceksin.

Kas gelişiminin durmasını engellemek için ne yapmalı?

Yukarıda, kas gelişimi durmasının muhtemel nedenlerini sıraladık. Eğer bunlardan bir veya birkaçını yapıyorsan, kas gelişimini geçici olarak durdurmuş olabilirsin. Geçici diyoruz; çünkü bu olumsuz alışkanlıkları değiştirdiğinde, her şey eski haline dönecek ve kasların istediğin şekilde gelişecektir. Dolayısıyla, kas gelişiminin durmasını engellemek için ne yapmalı sorusunun cevabı, aslında yukarıda saydığımız şeylerin tam tersini yapmak olacaktır. Bunları kısaca yeniden toparlamamız gerekirse; kas gelişiminin durmasını engellemek için yapılması gerekenler, şu şekilde sıralanabilir:

 • Antrenmanın şiddetini düzenli olarak artırmak.
 • Dengeli ve yeterli beslenmek.
 • Protein tüketmek.
 • Dinlenmek ve düzenli bir uyku düzeni.

Tüm bu kas gelişimini destekleyen şeylere dikkat edersen, emin ol sen de kısa sürede hayal ettiğin vücuda kavuşabilirsin!

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

En İyi Protein Tozu
Protein Tozu Zararlı Mı?
Protein Tozu Kilo Aldırır Mı?
Kas Geliştirme

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.