Kaslarınızı Geliştirmek için Yapmanız Gerekenler

Kas Geliştirme

Daha kaslı ve fit görünen bir vücut için; yani kas geliştirme için bilinçli bir şekilde vücut geliştirme gerekir. Ve vücut geliştirmede de, her sporda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Çünkü kas yapma, bilinçsiz ve rastgele yapılabilecek bir şey değildir. Bunun için izlenmesi gereken antrenman programı, beslenme düzeni veya kullanılan kas geliştirme protein tozu dâhi oldukça önemlidir.

Her insanın vücudu eşsiz ve biriciktir; ancak her vücut geliştirmecinin bilmesi gereken bazı gerçekler olduğu da yok sayılamaz. Yani bazı önemli noktalar her insan için geçerlidir ve herkesin kas yapma sürecine yardımcı olabilir. Peki vücut geliştirme konusunda mutlaka bilinmesi gereken gerçekler nelerdir? İşte vücut geliştirme ile ilgilenen herkesin işine yarayacak bazı önemli noktalar.

Vücut Nasıl Geliştirilir?

Ağırlık antrenmanını aşamalı olarak arttırmak

Kas yapma sürecindeki en önemli şey, ağırlık antrenmanlarında kullanılan ağırlıkların her seferinde arttırılmasıdır. Bunu yapmak hem antrenmanın yoğunluğunu arttırır hem de kaslara yeterli miktarda gerilim uygulanmasını sağlar. Böylece kısa zamanda hızlı sonuç almış olursun. Vücut geliştirme amacıyla spor yaparken belli bir ağırlığı, belli miktarda tekrar kaldırmak doğru değildir. Kullanılan ağırlıkları her hafta bir parça daha arttırmak ve bunu, tekrar sayısını yavaş yavaş arttırarak yapmak en mantıklısıdır.

Düzenli uyku

Kas gelişimi için en önemli etmenlerden biri de düzenli uykudur. Uyku, protein sentezi için vücut geliştirmeye yardımcı olur ve bir sonraki antrenman için kişinin zihnini yeniler. Ayrıca testosteron ve büyüme hormonu üretimine de destek olur. Bu konuda bilinmesi gereken bir diğer şey ise, uyku süresince; yani en az 8 saat, kişinin beslenmiyor olmasıdır. Ki bu, kas yapma sürecindeki bir insan için gerçek bir felakettir. Çünkü kaslar, uyku süresince yıkıma başlar. Bunun önüne geçmek için yatmadan önce ve uyandıktan hemen sonra protein içeren besinler tüketmek gerekir. Ya da uyku öncesinde tüketilmesi önerilen bir kas geliştirici protein tozu kullanılabilir.

Stres kontrolü

Vücut geliştirme ve kas yapma konusunda bir diğer önemli konu, stresten uzak durmaktır. Bilindiği üzere stres, vücuttaki kortizol hormonu salınımını arttırır. Ve kortizol, vücutta yıkıcı bir etki bırakır. Ayrıca damar tıkanıklığı, yüksek kan basıncı gibi durumlara neden olabilir. Kortizol, protein dokusunu tüketir. Ki bu da, vücut geliştirme konusunda kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden düzenli uyuyarak, doğada vakit geçirerek, yatmadan önce sıcak bir duş alıp dinlendirici müzikler dinleyerek, kendi üzerinde bir stres kontrolü gerçekleştirmelisin. Emin ol, bu şekilde yaptığın antrenmanların sonucunu çok daha hızlı bir şekilde alabilirsin.

Protein tüketmek

Vücut geliştirme ve kas yapma için en önemli etmenlerden biri de elbette protein tüketmektir. Eğer vücut geliştirme antrenmanlarıyla birlikte yeterli miktarda protein tüketmezsen, kesinlikle hedefine ulaşamazsın. Vücut geliştirme ile ilgilenen insanlar, doğal olarak kaslarına normal insanlardan daha fazla gerilim yüklerler. Bu da daha fazla protein ihtiyacı anlamına gelir. Bu yüzden doğru öğünler seçerek ve takviye ürünler tüketerek kas yapma sürecini olumlu yönde desteklemelisin. Kaliteli bir kas geliştirici protein tozu, vücut geliştirmeciler için bu konuda çok önemli bir kurtarıcıdır. Mesela Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr, içerdiği zengin protein sayesinde, her seviyede vücut geliştirme antrenmanı yapan kişi için ideal bir üründür.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler?

En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.