Kas Geliştirmeye Yardımcı 10 Besin

 

Kas Geliştirmeye Yardımcı 10 Besin

Vücut geliştirme ile ilgilenen kişiler, beslenmenin kas gelişim süreci için oldukça önemli olduğunu gayet iyi bilirler. Ve antrenman programlarını, bir de vücut geliştirme yemek programı ile desteklerler. Vücut geliştirme yemek programı diyoruz; çünkü kas geliştirme amacıyla antrenman yapan kişilerin hedeflerine uygun bir beslenme programı uygulaması, bir olmazsa olmazdır. Ancak bu şekilde, kısa sürede beklenen kas gelişimi gözlemlenebilir ve hayal edilen vücuda kavuşulabilir. Peki, vücut geliştirme beslenme konusu bu kadar önemliyken; acaba beslenme programımızda ne tür yiyeceklere yer vermeliyiz? İşte kas geliştirme beslenme konusunda etkili ve faydalı bir beslenme programı oluşturabilmek için, hayatına katman gereken kas geliştirmeye yardımcı besinler.

Vücut geliştirme beslenme: Yumurta
Yumurta, bilinen doğal protein kaynaklarından biridir. Kas gelişimini desteklemek için protein tüketmen gerektiğinden zaten önceki yazılarımızda uzun uzun bahsetmiştik. Bu doğal protein kaynağı, aynı zamanda A, E ve D vitaminlerini yükseltici bir etkiye sahip olduğu için vücuduna enerji de verir. Bu nedenle eğer kas gelişim sürecini, düzenli ve sağlıklı bir beslenme programıyla desteklemek istiyorsan, beslenme programına yumurtayı da ekleyebilirsin. Orta boy bir yumurtada 7 gram protein olduğu; ancak çok fazla yumurta tüketmenin kolesterol seviyelerini yükseltebileceği bilgisini de vermekte fayda var.

Vücut geliştirme beslenme: Kırmızı et
Kırmızı et, temel bir protein kaynağıdır. Özellikle antrenmandan sonra doğan protein ihtiyacını, kırmızı et tüketerek karşılayabilirsin. Elbette sağlıksız yağlarla kızartılmış bir porsiyondan bahsetmiyoruz. Sağlıklı koşullarda hazırlanan kırmızı et, kas geliştirme sürecine de destek olacaktır.

Vücut geliştirme beslenme: Tavuk
Protein bakımından zengin bir diğer besin de tavuktur. Bu beyaz et türü, az sayılabilecek bir yağ oranına sahip olması ve uygun fiyatı nedeniyle, özellikle kas geliştirme beslenme programlarında sık sık yer almaktadır. Eğer sen de kas gelişim sürecini destekleyecek bir beslenme programı uygulamak istiyorsan programında tavuğa da yer verebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme: Balık
Balık, zengin protein değerlerine ve sağlıklı omega- 3 yağ asitlerine sahip bir besindir. Zaten bu nedenle, sık sık vücut geliştirme beslenme programlarında yer alır. Bunun yanı sıra bazı balık türleri D vitamini bakımından da oldukça zengindir. Eğer sen de kırmızı et yerine, onun kadar güçlü bir protein kaynağı besin arıyorsan rahatlıkla balık tüketebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme: Soya
Vücut geliştirme yemek programı, elbette ille de hayvansal kaynaklı proteinlerden oluşmak zorunda değil. Yani tükettiğinde protein alabileceğin bitkisel besinler de bulunuyor. İşte soya, bunların başında geliyor. Çünkü soya, tam protein sağlayan önemli bir besin kaynağı. Ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller bakımından da oldukça zengin.

Vücut Geliştirme Beslenme

Vücut geliştirme beslenme: Süzme yoğurt
Süzme yoğurt, normal yoğurttan iki kat daha fazla protein içerir. Bu nedenle kas gelişimini destekleyici bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle içeriğinde yapay renklendiriciler ve şeker olmayan süzme yoğurtları tüketerek, kas gelişimini doğal yollardan destekleyebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme: Süzme peynir
Süzme yoğurdun yanı sıra, süzme peynir de protein bakımından oldukça zengin bir besindir. Süzme peynir yüksek miktarda protein içermesinin yanı sıra; kazein de içerdiği için kas gelişimi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Elbette az yağlı olanının tüketilmesinde fayda var!

Vücut geliştirme beslenme: Brokoli
Bu kez, kas gelişimini yağ kaybına yardımcı olarak destekleyen bir besinle karşındayız: Brokoli! Brokoli, hem düşük kalorili hem de lifli bir gıdadır. Ayrıca yağ yakımını da ciddi şekilde destekler. Bu nedenle kas geliştirme beslenme programına brokoliyi de gönül rahatlığıyla ekleyebilirsin.

Vücut geliştirme beslenme: Badem
Biraz da kuruyemişlere yer verelim. Badem, protein bakımından zengindir ve ayrıca lifli bir besindir. İçerdiği B vitamini nedeniyle, kişiye ciddi şekilde enerji verir. Bu nedenle beslenme programında sen de bademe yer verebilirsin. Ancak fazla badem tüketmenin, yağ içermesi nedeniyle olumsuz etkilere neden olabileceğini de unutmamalısın.

Vücut geliştirme beslenme: Yulaf
Yulaf; içeriğindeki yüksek lif, düşük şeker oranı ve karbonhidrat nedeniyle, kas gelişimi sürecinde beslenmende özellikle yer vermen gereken besinler arasında yer alıyor. Çünkü yulaf, antrenmanlar için gerekli olan kalıcı enerjiyi sana rahatlıkla verecektir; hem de kilo aldırmadan! Bu nedenle sen de kas gelişim sürecini desteklemek için yulaf tüketimini artırabilirsin.

Yukarıda saydığımız tüm bu kas geliştirmeye yardımcı besinlerin yanında; elbette kas gelişim sürecinde vücudunun en önemli ihtiyacı olan proteini, gıda takviyesi olarak da karşılayabilirsin.

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

rotein Tozu Faydaları ve Zararları
Protein Tozu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kilo Verme Yöntemleri
Kilo Almak için Ne Yapmalısın?

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.