Kazein Nedir? Ne İşe yarar?

Kazein Proteini Nedir?

Kazein proteini, vücut geliştirme ve fitness sporlarıyla ilgilenenlerin sıkça tercih ettiği besin takviyelerinden biridir. Süt proteini olarak da isimlendirilir; çünkü kazein aslında süt ürünlerinde bulunan bir protein çeşididir. Dolayısıyla kazein proteini, sütten yapılır. Sağlık için ve de spor performansı konusunda önemli faydaları olduğu için de, sporcular bu protein tozu çeşidini bir besin desteği olarak kullanabilirler. Peki, kazein proteini faydaları; diğer bir deyişle süt proteini faydaları nelerdir? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde açıklayacağız.

Kazein proteini faydaları / süt proteini faydaları

Kazein proteini yani süt proteini, hem sağlık açısından hem de spor performansı için birçok olumlu etkiye sahiptir. Sütte bulunan proteinin yüzde 80'i kazeinden, yüzde 20'si ise whey proteinden oluşur ve kazein proteini, kaslar tarafından çok uzun bir sürede sindirilir. İşte kazein proteini faydaları:

 • Kas kaybının önüne geçer.
 • Uzun süreli bir protein kaynağıdır.
 • Vücuttaki dokuların onarılmasına yardımcı olur.
 • Amino asit salınımını düzenler ve vücuda daha fazla enerji verir.
 • Önemli oranda kalsiyum içerdiği için kilo vermenize yardımcı olabilir.
 • Kolon sağlığı ve diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.

Kazein proteini ne işe yarar?

Kazein proteini ne işe yarar?

Kazein proteini / süt proteini, diğer protein çeşitlerine göre çok daha yavaş emilir. Bu proteinin emilimi, yaklaşık olarak 8-10 saat sürmektedir. Emilimi geç olduğu için, genelde yatmadan önce alınması önerilir. Bu sayede uyku sırasında vücudumuzun aç kalıp kaslardaki proteini kullanmasının önüne geçer; yani uyku sırasındaki kas kaybını engeller. Kazein proteini, isteğe bağlı olarak sabah kahvaltıdan sonra da kullanılabilir. Amino asit salınımını düzenlediği için, gün içerisinde yaşanabilecek protein kayıplarının da önüne geçer.

Whey proteini ile kazein proteini arasındaki fark nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kazein proteini / süt proteini, whey proteinine göre vücutta çok daha uzun süre kalabilir. Bu sayede, uzun süre boyunca etkisini göstererek kas yıkımını önler. Aynı zamanda kas inşası için de uygun ortamı oluşturur.

Kazein proteini / süt proteini nasıl kullanılır?

Aslında kazein proteini de tıpkı whey protein gibi kullanılır. Ancak whey protein genelde antrenman öncesi veya sonrası kullanılırken; kazein proteininin genelde kahvaltıdan sonra veya yatmadan önce kullanılması tavsiye edilir. Yatmadan önce alındığında uyku sırasında yaşanabilecek kas kaybını engeller; kahvaltıdan sonra alındığında gün boyu gerekli olan proteini vücuda sağlar. Antrenmandan önce veya sonra kullanılmamasının nedeni ise, hızlı bir şekilde emilemediği için o an gerekli proteini sağlayamamasıdır. Uzmanlar, gerekli durumlarda whey protein ile birlikte kullanılabileceğini de belirtmektedirler.

Eğer sen de sağlıklı bir şekilde kilo vermek, kas kütleni arttırmak ve hayallerindeki vücuda kavuşmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.