Kazein Proteini Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne zaman Alınmalıdır?

Yorucu antrenmanlardan sonra vücudumuz kendini yenileyebilmesi ve gelişip büyüyebilmesi için proteine ihtiyaç duyar. Bu durumlarda ise sağlıklı ve pratik bir şekilde protein takviyesi ek besinler ile alınabilir. Antrenman sonrası protein ihtiyacını karşılamak için protein tozu çeşitleri arasında hızlı emilimiyle en fazla tercih edilen ise whey protein tozlarıdır. Fakat bu durumdan, kazein protein tozunun whey protein tozundan kötü olduğu sonucu çıkartılmamalıdır. Whey proteini ve kazein proteini iki ayrı protein çeşididir; ikisinin de farklı yararları vardır. Kazein proteini nedir, faydaları nelerdir ve ne zaman alınmalıdır, merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et.

 

Kazein protein tozu nedir?

 

Kazein proteini, %80 oranında sütten oluşmaktadır. Bu protein çeşidi, vücut tarafından oldukça yavaş bir şekilde emilir ve sindirilir. Kazein protein tozu ise kazein proteininden yapılır. Ultra-filtreleme, çökeltme ve hidrolize etme gibi yöntemlerden geçer.  Bu yüzden, kazein proteinine süt proteini de denir. Vücut tarafından uzun sürelerde sindirilmesi gün boyu protein ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

 

Kazein proteinin faydaları nelerdir?

 

Kazein proteinin birçok faydası bulunmaktadır:

 

  • Vücut tarafından uzun süreler içinde sindirildiği için diğer ek besinlere göre daha doyurucudur.
  • Sağlıklı kas büyümesi sağlar.
  • Kazein proteini kalsiyum açısından zengindir, bu da kemik sağlığı için oldukça önemlidir.
  • Kazein proteini mTOR sinyalini aktive eder, bu da kaslar için protein sentezini destekler.

 

Kazein protein tozu nasıl kullanılır? Ne zaman içilir?

 

Kazein protein tozunu hazırlamak oldukça kolaydır. Su veya yağsız süt ile tüketilebilir. Shaker’ın içine su veya yağsız süt ürünün üzerinde belirtilen ölçülerde katılarak, yine aynı şekilde, belirtilen ölçülerde kazein protein tozu eklenir. Daha sonrasında iyice çalkalanır. Bunun yanı sıra kazein protein tozu, vücut tarafından uzun sürelerde sindirilmektedir. Bu yüzden, whey protein tozuna göre kullanımı farklılık gösterebilmektedir. 8 saatlik bir zaman diliminde sindirildiği için, proteinsiz ve aç kalınacağı zamanlarda tüketilmelidir. Yatmadan önce kazein protein tozu kullanmak buna bir örnektir.

 

Kazein proteini içeren diğer besinler nelerdir? 

 

Kazein proteini, protein tozundan ayrı olarak farklı gıdalarda da bulunur. Bunlardan bazıları şu şekildedir; lor peyniri, peynir, süt. Bunlara ek olarak işlenen ve içeriğinde kazein barındıran bazı gıdalar da vardır. Bunlardan bazıları; işlenmiş etler, dondurma, bebek maması, salata sosu gibi ürünlerdir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder