Kilo Almanın Gizli ve Şaşırtıcı Nedenleri

Tatlılar, yağlı yemekler, büyük porsiyonlar insana doğal olarak kilo aldırıyor. Ya da alınan kaloriyi karşılamayan kısıtlı fiziksel aktivite de aynı şekilde, kilo alma sebeplerinden. Ama bir de düzenli egzersiz yapmasına rağmen ya da düzenli bir beslenme tarzı benimsemesine rağmen kilo alan insanlar var. Peki bunun nedeni ne?

Düzenli beslenmene ve spor yapmana rağmen kilo almanın birçok farklı nedeni olabilir. Çünkü kilo almak, yalnızca kalorilerle ilgili görünse de, durum aslında bundan ibaret değildir. Uzmanlar, kilo alma konusunda, genetik ve çevresel faktörlerin, psikolojik durumun da etkisi olduğunu söylüyorlar. Eğer sen de neden kilo aldığını anlamıyorsan ve düzenli egzersiz ve beslenmeye rağmen kilo almaya devam ediyorsan; bu yazımız sorularına cevap bulmanı sağlayabilir. İşte kilo almanın gizli ve şaşırtıcı nedenleri.

1.Stres

Stres sadece ruh halimizi değil, bedenimizi de olumsuz anlamda etkiliyor. İş ve özel hayatın getirdiği sorumluluklar, finansal sıkıntılar gibi pek çok durum, insanın üzerinde stres yaratıyor. Ve bunun, vücudumuzdaki biyokimyasal süreç üzerinde direkt olarak etkisi var. Vücut yakıt depoluyor, metabolizmayı yavaşlatıyor ve özellikle karın bölgesinde kiloya neden olacak kimyasallar salgılıyor. Kısacası strese karşı “hayatta kalmaya” çalışıyor. Hal böyle olunca, sen de stresten kurtulmak için daha fazla yemek yemeye başlıyorsun. Stres nedeniyle daha fazla yemek yiyen insanlar, özellikle karbonhidrata yöneliyorlar; çünkü bunlar vücuda serotonin salgılatıyor. Kısacası her şeyin bilimsel bir açıklaması var. Eğer kilo almak için hiçbir somut neden göremiyorsan; stres durumun üzerine bir düşünmeni ve önce bunu kontrol altına almak için harekete geçmeni öneririz.

2.Çeşitli hastalıklar

Hiçbir şey yemiyorsun ama kilo alıyorsun, haftada 3 gün spor yapıyorsun ama sonuç değişmiyor… İşte böyle durumlarda, sahip olduğunu bilmediğin bazı hastalıklar da, kilo almanı tetikliyor olabilir. Mesela Hipotiroidi, en sık kilo almaya neden olan durumdur. Tiroid hormonu azlığı, metabolizma hızını düşürdüğü için kilo alınmasına neden olur. Ya da fazla kortizol hormonu salgılanması anlamına gelen Cushing Sendromu da kilo alma nedenlerinden olabilir. Eğer sen de kilo almanı açıklayamıyorsan, buna neden olabilecek bu rahatsızlıklara sahip olup olmadığını öğrenmek için mutlaka bir uzmana başvurmalısın.

3.Uyku problemleri

Vücudun iyi bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri de, uykudur. Eğer yeteri kadar uyuyamıyorsan ya da çeşitli uyku problemleri yaşıyorsan; vücudun direkt olarak strese maruz kalır. Fizyolojik stres yaşayan vücut ise daha fazla yağ depolar. Uykuyu tam olarak alamamanın belirtileri, yorgunluk, düşük enerji, çabuk yorulma ve sinirliliktir. Bu nedenle düzenli uyumaya özen göstermelisin. Vücudunun ihtiyaç duyduğu uyku süresini tespit etmeli ve buna göre uyku düzenini değiştirmelisin.

4.İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar, vücudun su tutmasına ve bunun da dışarıya kilo olarak yansımasına neden olabilir. Eğer eskisi gibi besleniyor ve hareket ediyorsan; ancak şaşırtıcı bir şekilde artık kilo almaya başladıysan; bu kilo artışının altında kullandığın bir ilaç yatıyor olabilir. Böyle durumlarda, mutlaka doktoruna danışarak, aldığın ilaçları gözden geçirmelisin. Bir doktora danışmadan ilacın sana kilo aldığını düşünüp kesmen ise, kesinlikle sağlığına zarar verecektir. Bu yüzden kilo alma nedenini tam olarak tespit etmeli ve mutlaka doktorundan tavsiye almalısın.

5.Menopoz

Yaş ilerledikçe metabolizma da doğal bir şekilde yavaşlar. Kadınların menopoza girdiği dönem, genelde orta yaşlardır. İşte bu iki etmen birleşerek, kilo artışına neden olabilir. Çünkü hormonal değişimler açlık hissi, depresyon, uykusuzluk gibi problemleri ortaya çıkarabilir. Eğer bu nedenle kilo aldığını düşünüyorsan, mutlaka doktorunla görüşmelisin. Hatta menopoz başlangıcında bir uzmana görünmen, bu problemi daha oluşmadan engellemeni bile sağlayabilir. Ayrıca bu süreçte, fiziksel aktiviteleri arttırmalı; ve kalsiyum, D vitamini bakımından zengin bir diyet uygulamalısın.

İçeriğinde yağ, şeker ve karbonhidrat bulunmayan; kas kaybetmeden kilo vermeyi destekleyen şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder