Kış Aylarında Nasıl Beslenmeli?

Kış mevsiminde havaların soğumasıyla birlikte, beslenme şeklimizde de birtakım değişiklikler olmaktadır. Genelde yağlı ve şekerli beslenme eğilimi artmakta; fiziksel aktiviteler azalmakta ve bunlara bağlı olarak da kilo problemleri yaşanabilmektedir. İşte bu nedenle kışın beslenme, daha fazla önem kazanmaktadır. Peki soğuyan havalarla birlikte, hem daha fazla kilo almamak için hem de nezle, grip gibi rahatsızlıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için kış mevsiminde neler yemeliyiz? Bu yazımızda, kış aylarında nasıl beslenmeli sorusunu detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız.

 

Su tüketmeli!

 

Öncelikle, kış aylarında vücut ısısını dengede tutabilmek için bol bol sıvı tüketmek gerekiyor. Yeterli sıvı tüketimi, vücudumuzda oluşan toksinlerin atılması, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışması ve metabolizma dengesinin sağlanması için çok önemli. Bu yüzden, günde en az 2-2,5 litre su içmek ve bunu da ıhlamur, ada çayı, kuşburnu gibi sağlıklı içeceklerle desteklemek gerekiyor.

Öğün atlamamalı!

 

Kış aylarında hem kilo almamak hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için öğün atlamamamız gerekiyor. Çünkü genelde daha hareketsiz bir yaşamın içinde oluyoruz ve bu da öğün atlayarak bir sonraki öğünde daha fazla yemek yememize neden oluyor. Sonra da gelsin kilolar! İşte bu yüzden, kış aylarında her gün düzenli olarak 3 ana, 3 ara öğün şeklinde beslenmeye özen göstermek, rahat bir kış geçirmemiz için oldukça önemli!

 

Sebze ve meyve tüketmeli!

 

Kış aylarında vücudumuzun direncinin düşmemesi için bol bol sebze ve meyve tüketmek gerekiyor. Çünkü sebze ve meyve tüketimi, vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri almasını sağlıyor ve kilo kontrolü konusunda da bizlere yardımcı oluyor. Bu nedenle, kış aylarındaki beslenme programımızda daha çok meyve ve sebzelere yer vermemiz, sağlıklı bir kış geçirmenin ilk şartı!

 

Bağışıklık sistemini güçlendirmeli!

 

Kış mevsiminin soğuk hava koşulları, hastalıklar için oldukça uygun bir ortam hazırlıyor. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirecek yiyecekler tüketmek kesinlikle şart. Özellikle A ve C vitaminlerinin bağışıklık sistemimiz üzerindeki olumlu etkilerini düşünecek olursak portakal, mandalina, kivi, yeşil yapraklı sebzeler gibi besinleri tüketmenin önemi, bir parça da olsa anlaşılıyor.

 

Yiyecek çeşitliliğine önem vermeli!

 

Kışın beslenme, daha fazla özen istiyor demiştik. Çünkü hem hastalanmaya hem de kilo almaya daha müsaitiz. İşte bu yüzden kış beslenmesinde, muhakkak yiyecek çeşitliliğine yer vermek gerekiyor. Tek tip beslenmeden uzak durmak ve protein, karbonhidrat, yağ gibi olmazsa olmazları ölçülü şekilde öğünlerimize serpiştirmek; sağlıklı bir kış geçirmemiz konusunda bize ciddi anlamda yardımcı olacak şeyler.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder