Kış Döneminde Nasıl Antrenman Yapılmalı?

Kış aylarında spor yapmak birçok kişi tarafından hoş karşılanmaz; çünkü hava soğuktur ve sıcak yatakta yatmak mükemmeldir! Fakat bu dönem, aslında oldukça kârlı bir dönemdir ve emeksiz yemek olmaz! Kış ayları içerisinde bulk dönemi adı verilen dönem muhteşem bir şekilde uygulanır. Bu süre içerisinde yağ yakımı bir kenara bırakılır ve kas kütlesi artırılır. Kışın kütle büyütülür ve yaza yaklaşırken define kısmına geçiş yapılır. Ve kaslar ayrıntılarına kadar ortaya çıkmaya başlar. Peki kış mevsimi antrenman programı nasıl olmalıdır, bulk döneminin ayrıntıları nelerdir ve kış aylarında ne yenmelidir? Eğer sen de kış döneminde nasıl bir antrenman yapılması gerektiğini merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et! Keyifli okumalar!

Ağır çalış!

Kış döneminde kasların şişirilmesi yani hacimlenmesi oldukça önemlidir. Bundan dolayı izole hareketler yerine bileşik hareketler ile hem güç hem kütle artışı sağlayabilirsin. Bu tarz egzersizleri yaparken, ağırlığı artırabilirsin. Çünkü kış ayları ayrıntı çalışmaktansa, kütle artışı sağlamak için muhteşem aylardır.

Bulk döneminin ne olduğunu merak ediyorsan bu yazımızı mutlaka oku: Bulk Dönemi Nedir? Vücut Hacmi Nasıl Artırılır?

Set aralarında daha az dinlen!

Güç gerektiren sporlarda sinir sisteminin toparlanması için uzun süreler dinlenilmesi gerekmektedir. Fakat kış aylarında hedef büyümek ve gelişmek olduğunda; düşük dinlenme periyotları, az set, çok tekrar olarak düzenlenme yapılabilir.

Set araları dinlenme süreleri nasıl olmalıdır? Merak ediyorsan bu yazımızı mutlaka oku: Set Aralarındaki Dinlenme Süreleri Nasıl Olmalıdır?

Şiddetli olmayan kardiyo yap!

Kışın protein ve oksijenin kaslara aktarılması oldukça önemlidir. Düşük şiddette kardiyo yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir, kaslara giden protein ve oksijen miktarını artırabilirsin. Ünlü vücut geliştirmecilere baktığın zaman, kışın düşük şiddette kardiyo yaptıklarını göreceksin.

Kardiyo hakkında tüm merak edilenler için buraya tıkla:  Kardiyo Nedir? Faydaları Nelerdir?

Farklı çalışma stilleri dene!

Kış ayları, kendini ve üst sınırlarını keşfetmen için muhteşem bir dönemdir. Bu yüzden, farklı çalışma stilleri deneyebilirsin. Örneğin; 3 setini yaptıktan sonra belli oranlarda ağırlık azaltarak hareketi yapmaya devam edebilirsin, yani drop set uygulayabilirsin.

Drop set hakkında tüm merak edilenler için buraya tıkla: Drop Set Nedir? Nasıl Yapılır?

Kış aylarında aşırı kilo almadan kas kütleni büyütmek istiyorsan içeriğindeki şeker, karbonhidrat ve yağ oranı 0 olan bu ürünümüz ilgini çekebilir:  Ultimate Carnebolic Hydrolyzed Beef Protein Isolate 1.68 kg – Orange

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder