Kol Kası Geliştirme Yöntemleri Nelerdir?

Kol Kası Geliştirme

Vücut geliştirme sporuna başlayan herkesin ilk hayali, kolların güçlenmesi ve kaslanarak hacim kazanmasıdır. Güçlü kollar konusunda ise, arka kol kası geliştirme ve ön kol kası geliştirme egzersizleri oldukça önemlidir. Çünkü güçlü kollar, kişiye hem kuvvetli hem de estetik bir görünüm kazandırır. Peki kaslı kollar için nasıl egzersizler yapılmalıdır? Öncelikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerin, hayallerindeki görüntüye kavuşmak için beslenme programlarına ve protein almaya özen göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Ve şimdi de hayal edilen kaslı kollara ulaşmak için yapılması gereken arka kol kası geliştirme ve ön kol kası geliştirme egzersizlerine sırasıyla bir bakalım.

Arka kol kası geliştirme

Arka kol kası geliştirme egzersizleri arasından senin için en faydalı olabilecek iki tanesini seçtik. İşte, arka kol kası geliştirme hareketleri...

Bench Dips

Bir bench yardımıyla ve kendi vücut ağırlığımızı kullanarak yaptığımız bir arka kol kası geliştirme hareketidir. Peki, bench dips nasıl yapılır?

Hareket için omuz genişliğine yakın bir mesafe ile eller bench'e sabitlenmeli, ayaklar ileriye doğru bükülmeden uzatılmalıdır. Nefes vererek ve dirsekleri bükerek vücut aşağı doğru bırakılmalı; bu sırada dirsekler yanlara açılmamalıdır. Daha sonra nefes alarak ve arka kola konsantre olarak vücut yukarıya doğru itilmelidir. Hareket sırasında, bacaklar düz olmalıdır.

Kol Kaslarını Geliştirme

Diamond Push Up

Bu hareket hem arka kol hem de göğüs kaslarını aynı anda çalıştıran etkili bir arka kol kası geliştirme hareketidir. Peki, diamond push up nasıl yapılır?

Hareket için şınav pozisyonunda, eller baş ve işaret parmaklarından bitişik olarak yere temas ettirilir. Eller birleşikken, göğüs ile yer arasında 5 cm kalana dek vücudun duruşu bozulmadan yere yaklaşılmalı; ardından arka kol kasını kullanarak başlangıç pozisyonuna dönülmelidir.

Ön kol kası geliştirme

Güçlü ve hacimli kollar için, kol kaslarının tamamı aynı derecede çalıştırılmalıdır. Ve bu konuda, arka kol kadar ön kol da önemlidir. Senin için ön kol kası geliştirme hareketleri arasından en faydalı olabilecek iki tanesini seçtik. İşte, ön kol kası geliştirme hareketleri...

Dumbbell Curl

Hareket için ayaklar omuz genişliğinde açık, dizler hafif bükülü ve karın kasları sıkılı bir şekilde ayakta durulmalıdır. Avuç içleri yukarı bakacak şekilde, ellere birer dumbbell alınmalıdır. Dirsekler kilitli bir halde, dumbbellar ise sırayla ve ön kol biceps hizasına gelecek şekilde kaldırılmalıdır.

Concentration Curl

Hareket için, dizler 90 derecelik açıyla bükülü ve ayaklar yere basacak şekilde bir bankın ucuna oturulmalıdır. Bacaklar V şeklinde açılmalı, 45 derece öne eğilinmeli ve avuç içleri yukarı bakacak şekilde ele bir dumbell alınmalıdır. Dirsek dizin hemen üzerindeki uyluk bölgesine baskı yaparken, dumbell göğüse doğru bükülmelidir.

Tüm bu egzersizlerden kısa zamanda sonuç alabilmek için en önemli faktörün protein tüketimi olduğunu unutmayın. Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr, yoğun antrenman yapan ve kas hacmini arttırmak isteyen kişilerin, günlük protein ihtiyacını karşılamaları için son derece destekleyici bir üründür.

protein tozu markaları

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Zararlı mıdır?

Whey protein tozu zararları

Bu soru, spor yapan insanların insanların karşısına sık sık çıkmaktadır: Protein tozu zararlı mı? Protein tozu, bir gıda takviyesidir. Dolayısıyla zararlı olması söz konusu değildir. Sadece kişinin sağlık problemlerine bağlı olarak, elbette bazı olumsuz durumlara neden olabilir. Örneğin; kişinin laktoz toleransı varsa, nasıl ki süt içtiğinde midesi rahatsız oluyorsa, whey protein tozu tükettiğinde de rahatsız olması son derece normaldir. Yani whey protein tozu kişiye, besinlerden alınan proteinden daha fazla zarar veremez.

Whey protein tozu nasıl kullanılmalı?

Whey protein tozu, spordan önce veya spordan sonra kullanılabilir. Bu sayede gün içinde ihtiyacın olan proteini almış olursun. Çünkü bu protein tozu, günlük kullanım için oldukça idealdir. Eğer antrenmandan 45 dakika önce kullanırsanız, onarım sürecini önceden başlatmış olursunuz. Kaslarınız egzersiz sırasında hasar görürken, onları onaracak proteinler zaten vücudunuzda olmuş olur. Antrenmandan sonra protein tozu kullanmak, kas onarımı açısından oldukça gereklidir. Bu sayede kaslarınız hızlı bir şekilde onarılır ve sonucu çok daha kısa bir süre içinde görmüş olursunuz.

Protein tozu fiyatları

Protein tozu konusunda bir diğer merak edilen konu da, protein tozu fiyatlarıdır. Protein tozu fiyatları, whey protein tozu fiyatları, çeşitlere sahip olduğu için fiyat konusunda da bir çeşitliliğe sahiptir. Piyasada birçok fiyatta bu ürünlerden bulabilirsin. Ancak bu konuda ilk dikkat etmen gereken şey, protein tozunu güvenilir bir markadan satın alman gerektiğidir. Çünkü merdiven altı ürünler, sağlığını ciddi biçimde tehlikeye sokabilir.

Kas kaybetmeden kilo vermek isteyenler için ideal bir seçenek olan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Protein tozu kilo verdirir mi?

Protein tozunun kas kazanmaya yardımcı olduğunu ve kas kütlesini artırdığını biliyoruz. Yanlış kullanıldığında kilo alma ve yağlanmaya neden olabileceğini de öyle. Peki protein tozu kilo vermek için kullanılır mı, protein tozu kilo verdirir mi?

Protein, vücutta zor işlenen bir maddedir; yani vücut bunu sindirmeye çalışırken, diğer besinlere göre daha fazla efor harcar. Bu da metabolizmanın daha hızlı çalışması anlamına gelir. Yani vücut, protein aldığında onu sindirmek için daha hızlı çalışır ve daha fazla kalori yakar. Ayrıca vücuttaki kas kütlesi arttıkça, büyüme hormonu olan GH de artar. Büyüme hormonun artması demek ise daha fazla kas üretimin yanında daha fazla yağ yakmak demektir. Bu iki faydalı bilginin yanında, bir de vücudun daha fazla kas dokusu olduğunda, normalde harcadığı kalori miktarından daha fazla yaktığı gerçeği vardır. Anlattığımız bu 3 durum da protein ağırlıklı beslenilerek spor yapıldığında, hem kaslanılacağı hem de daha fazla yağ yakılacağını gösteriyor. Tüm bunlar ayrıca “Protein tozu kilo aldırır mı?” sorusunun da aslında ne kadar mantıksız olduğunu anlamlı bir şekilde ortaya koyuyor.

Protein tozu yağ yapar mı?

Protein tozu kilo aldırır mı, protein tozu kilo verdirir mi soruları kadar merak edilen bir diğer soru,  “Protein tozu yağ yapar mı?” sorusudur. Protein tozu, doğru kullanıldığında elbette kilo aldırmaz ve yağlanmaya da neden olmaz. Hatta kilo vermeye yardımcı olacağını da detaylı bir şekilde açıkladık. Peki, protein tozu hangi durumlarda yağlanmaya neden olabilir?

Eğer yapılan egzersize göre gerekenden ve önerilenden daha fazla protein tozu kullanılırsa elbette vücudun belli bölgelerinde yağlanmalar olabilir. Ya da kaliteli olmayan bir protein tozu kullanılıyorsa; içeriğinde proteinden fazla şeker ve yağ bulunuyorsa, kilo almaya, yağlanmaya ve çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir. Yanlış bir beslenme programı uygulanırsa, kilo aldıran yiyeceklerle ilgili bilgi sahibi olunmadan bir kilo alma diyeti uygulanmaya çalışılıyorsa, protein tozu kullanımı yağlanarak kilo almaya neden olabilir. Yani protein tozunun kilo aldırması ya da kilo verdirmesi, aslında tamamen size ve tutumunuza bağlıdır.

protein tozu markaları