Kol Kaslarım Gelişmiyor & Büyümüyor Ne Yapmalıyım?

Herkes gerçekten büyük ve gelişmiş kollar ister. Bunun uğruna ağır antrenmanlar uygular, hedefler koyar ve o hedeflere ulaşmaya çalışır. Fakat yapılan antrenmanlar bir türlü sonuç vermez. Bu sorunu ise antrenmanın belirli bir bölümünde çözmeye çalışır. Fakat atlanan noktalar illa ki vardır. Kol kaslarımın gelişmesi için ne yapmalıyım, kol kaslarım büyümüyor, kol kaslarım gelişmiyor, kol kaslarım yumuşak, kol antrenmanı nasıl olmalı diyorsan önerilerimize göz atmayı unutma.

Hareket çeşitliliği olmalı

Vücudumuzda birçok kas grubu olduğu gibi aynı durum kollarda da görülmektedir. Eğer kol kasları çalışılıyorsa, birçok farklı kas grubunu farklı açılardan çalıştırmak gerekir. Buradaki en önemli nokta, vücuduna kulak vermendir. Yani kolundaki çalışmayan kas gruplarının üzerine giderek onları çalıştırmalısın.

Çok fazla çalışılmamalı

Gereğinden fazla kol kası çalışmak bir diğer yanlıştır. Kol kasları, vücutta bulunan diğer kaslara göre daha küçük kas gruplarıdır. Eğer kol kaslarında bir büyüme ve gelişme isteniyorsa, dinlenmeye önem verilmeli ve daha büyük olan kas grupları ile büyüme hormonunun salgılanmasını desteklenmelidir.

Yanlış hareket ile antrenmana başlanmamalı

Birçok kişi kol antrenmanına yanlış hareketler ile başlıyor. Yanlış olmasının sebebi ise şudur; antrenmana başladığın ilk an enerji seviyenin maksimum olduğu andır. Bu yüzden enerjini doğru hareket ile harcamaya başlamalısın. İlk yapılan hareket, kasları şişirmeye ve kasın hacmini arttırmaya yönelik olmalıdır.

Set ve tekrar sayılarını düşünerek spor yapamayacak kıvama gelinmemeli

Antrenman yapan birçok insan tekrar ve set sayılarını düşünüp durur. Programda 10 yazarsa 10 yapar, 12 yazarsa 12 yapar. Evet programa uymak mükemmel bir şeydir. Bu şekilde sistemli çalışılır. Fakat vücuduna kulak vermeyerek, vücut tam çalışmaya başladığı zaman sırf kağıtta 12 yazıyor diye egzersizi bırakmak, gerçekten büyük bir hatadır. Tekrar sayılarına takılmayarak, vücudun reaksiyona gireceği noktaya kadar ilerlenmelidir. Tabii ki set, tekrar sayısı ve ağırlık orantısı hedefe yönelik ve aynı zamanda profesyoneller eşliğinde düzenlenmelidir.

Aşırı şekilde kardiyo yapmak

Kalori, kas inşası için gereklidir. Ve kalorileri kas yapmak için harcamak önemli bir konudur. Vücudun aşırı şekilde yağlanma sorunu varsa tabii ki kardiyo yapılabilir. Fakat yağlanma sorunu yokken, aşırı şekilde kardiyo yapmak; kaslar için gerekli olan kalorilerin yok olmasına sebebiyet verebilir.

Bacak kaslarını çalıştırmamak

Vücudumuzdaki en büyük kas gruplarından bir tanesi bacak kaslarıdır. Bacak kaslarını çalıştırmak, testosteron ve büyüme hormonunun artması anlamına gelmektedir. Yani bacak antrenmanı yapmak kol kaslarını destekleyicidir.

Hareketleri yanlış yapmak

Hareketleri doğru formlarda yapmak oldukça önemlidir. Örneğin kol çalışırken omuzlardan veya belden destek almak sıkça yapılan hatalardan biridir. Doğru formlarda yapılmayan hareketler sakatlıklara yol açtığı gibi, istenilen kas gruplarının çalışmamasına sebebiyet vermektedir.

Beslenmemek ve dinlenmemek

Vücudun gelişip büyüyebilmesi için dinlenmeye ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Ardı arkasına sürekli antrenman yapmak sıkça yapılan hatalardandır. Vücut antrenman programına göre dinlendirmeli ve kaliteli uyku uyunmalıdır. Kasların etkin bir şekilde dinlenebilmesi için 48 saate ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bunun yanı sıra kas kaybını önlemek ve kas onarımı arttırmak için protein ağırlıklı gıdalar ile beslenilmelidir. Eğer protein besinlerle alınamıyorsa ek besinlerin yardımına başvurulmalıdır.

Egzersiz öncesi aldığında enerjiyi maksimize ederek daha fazla çalışmaya destek olan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Nutrition Bcaa Powder Watermelon 457 Gr

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder