Kontrast Banyo Nedir? Nasıl Yapılır?

Antrenman bir bütündür; duş da, bu bütünlüğün içerisinde en az beslenme ve egzersizler kadar önemli bir yere sahiptir. Spor sonrası duşlar, normal zamanlarda yaptığımız ‘musluğu aç, sıcaklığı ayarla ve duşun altına gir’ mantığından çok daha fazlasıdır. Yani antrenman sonrası duş, temizlik işlevinden fazlasıdır. İşte bugün sana önemli bir duş alma tekniğinden bahsedeceğiz. Bu teknik; kontrast banyo, kontrast duş, sıcak-soğuk uygulama gibi birçok farklı isimle karşımıza çıkıyor.  Bu tekniğin hızlı yağ yaktırdığına, enerjiyi arttırdığına, hızlı toparlanmaya yardımcı olduğuna, antrenman kapasitesini arttırdığına, kaslarda biriken laktik asidin atılımını hızlandırarak sakatlıkların iyileşme hızını arttırdığına, kan dolaşımının artmasıyla tendonlara kan göndererek vücudu sakatlıklardan koruduğuna, yardımcı olduğu düşünülüyor. İşte tüm detayları ile; Kontrast banyo nedir? Nasıl yapılır?

Kontrast banyo – duş nedir?

Kontrast duş son zamanlarda sıkça duyduğumuz basit ve bir o kadar etkili olduğu düşünülen bir yöntemdir. Teknik herkes tarafından uygulanabildiği gibi etki oranı antrenmanın ağırlığına da bağlıdır. Yani iyi bir antrenman sonrasında kontrast banyo çok daha etkili olmaktadır. Kontrast duş temelde basit bir düşünceye dayanmaktadır. Bu teknik ile soğuk ve sıcak duşu sırasıyla deneyimlenme prensibine dayanır. Arka arkaya sıcak ve soğuk duş almak kan dolaşımını arttırarak yazının girişinde bahsettiğimiz gibi birçok fayda sağlar.

Kontrast banyo – duş nasıl yapılır?

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; sıcak ve soğuk suyun arasında derece olarak uçurum olmamasıdır. Soğuk su 10-15 derece, sıcak su ise 35-40 derece olmasına özen gösterilmelidir.  Kontrast banyo, zaman olarak birçok farklı şekilde uygulanabilmektedir. Kontrast banyo yaparken uzmanların önerdiği ve en yaygın olarak kullanılan şu sırayı uygulayabilirsin:

  • Sıcak su ile duş alınmalı. (3-5 dakika boyunca)
  • Soğuk su ile duş alın. (1-2 dakika)
  • Sıcak su ile duş alınmalı. (3-5 dakika)

Bu teknik maksimum 3 set şeklinde uygulanabilir.

Kontrast banyo yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Burada dikkat etmen gereken iki nokta var; soğuk suyun özellikle antrenman gününde çalıştığın kas grubuna, sıcak suyunda tüm vücuduna temas ettiğinden emin olmalısın. Bunun nedeni ise soğuk suyun kan pompalanmasını hızlandırarak kas ağrılarını dindirmesi, sıcak suyun kan dolaşımını arttırarak vücuda rahatlık vermesidir.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder