Nasıl Kilo Alabilirim?

Kilo almak en az kilo vermek kadar zordur. Zayıf insanların zayıf olmalarının altında yetersiz beslenme, az öğünler gibi birçok sebep vardır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücudumuzda yağlanma olmadan kilo alabilmektir.

Eğer kilo almak istiyorsan, bunu bir anda değil kademeli olarak yapman gerekir. Kısa süreli kilo alımları aslında yağlanmalar ile olur. Bu da istenmeyen bir durumdur. Boya, kiloya ve yaşa göre değişkenlik göstermekle beraber; günlük 500 kalori almak, haftada ortalama olarak 500 gram kilo almak demektir. Bu da günlük olarak ekstradan 500 kalori almaktır. Dolayısıyla, her gün tükettiğin besinlerin kalorisini not almalı; yine her gün tartılıp ihtiyacın olan kalori miktarını da hesaplamalısın.

Kendine bir düzen oturtmalısın. Artık ara besinleri unut. Günde üç kere yani; sabah, öğle ve akşam için kendine bir saat belirle ve her gün aynı saate yemeğini yediğinden mutlaka emin ol.

Eğer şekerli ve hamur işi ile kilo almaya çalışıyorsan; spor yapmayı kesinlikle ihmal etmemelisin. Bu şekilde beslenirsen, vücudun yağ depolayabilir ve göbek yapmana neden olabilir.

Düzensiz beslenmemelisin. Düzensiz bir şekilde beslenerek kilo almaya çalışmak, sağlığına ciddi zararlar verebilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu vücudunun yağlanmasından ve şişkinlik yapmasından başka bir işe yaramaz. Önemli olan sağlıklı bir şekilde kilo almaktır.

Sağlıklı bir diyet yapmalısın. Vücuduna protein, karbonhidrat ve yağ almalısın. Diğer yazılarımızda proteinin kas büyüten bir besin takviyesi olduğunu, dolasıyla kilo aldığını belirtmiştik.

Yemekten önce spor yapmaya özen göstermelisin. Bu, iştahını açar ve sağlıklı bir şekilde kilo almana olanak sağlar.

Kuruyemiş tüketmeye özen göstermelisin. Bu tarz yiyecekler kalp hastalıkları riskini düşürürken kilo almaya da yardımcı olur. Ara öğünler kısmını ancak bu şekilde doldurabilirsin.

Sağlıklı et ve meyve-sebze tüketmelisin. Hormonların için bu gıdalar oldukça önemlidir.

Tüm yumurta, tereyağı, ton balığı, doğal meyve suyu, kepekli ekmek, fıstık ezmesi, enerji çikolataları, peynir, yağ, muz gibi ürünleri de tüketebilirsin. Ama unutma; her şeyin fazlası zararlı!

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder