Nasıl Kilo Verebilirim?

Nasıl Kilo Verebilirim?

Her insan hem sağlıklı olabilmek hem de bedenini sevebilmek için fazla kilolarından kurtulmak ister. Çünkü fazla kilo, dış görünüşten daha ziyade sağlık açısından istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. İşte bu nedenle, herkesin aklındaki ortak soru şudur: Nasıl kilo verilir? Bu yazımızda, hem nasıl hızlı kilo verilir sorusunu cevaplamaya çalışacağız hem de kilo vermenin yolları konusunu detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Eğer sen de kendine nasıl zayıflarım diyorsan, bu yazımız aradığın cevapları mutlaka sana verecektir.

İşte kilo vermeni kolaylaştıracak bazı öneriler.

Kilo vermenin yolları: Öğün atlamamak

 

Nasıl zayıflarım diyorsan, öncelikli olarak kesinlikle gün içinde öğün atlamamalısın. Çünkü öğün atlamak, çok fazla acıkmana neden olur ve bu nedenle de bir sonraki öğünde daha fazla yemek yersin. Bu da iki öğünden alacağın kaloriyi tek öğünde almana neden olur. Üstelik kilo verebilmek için düzenli beslenmek de bir olmazsa olmazdır. Bu nedenle, günde en az 3 ana 3 ara öğün olacak şekilde beslenmelisin.

Kilo Vermenin Yolları

Kilo vermenin yolları: Kalori hesabı yapmak

 

Eğer nasıl hızlı kilo verilir diye merak ediyorsan, vücudunun kalori ihtiyacını bilmeli ve gün içinde aldığın kaloriden daha fazlasını yakmalısın. Günlük kalori ihtiyacını belirlemek için internette yer alan kalori cetvellerinden yararlanabilirsin. Daha sonra da öğünlerinde tükettiğin yiyeceklerle ilgili mutlaka kalori hesabı tutmalısın. Bu şekilde, ihtiyacından daha fazla kalori almadığın için kısa süre içinde istediğin ölçüde zayıflayabilirsin.

Kilo vermenin yolları: Su içmek

 

Su, hem genel sağlığımızı korumak, hem de kilo vermek için bir olmazsa olmazdır. Ayrıca sıfır kalori olmasına rağmen mideyi doldurarak açlık hissinin azalmasına neden olur. Bu nedenle diyet içecekler yerine, her öğününde bolca su içmelisin. Kilo vermenin yolları arasında en basit ve en etkilisi, hiç şüphesiz bol miktarda su içmektir.

Kilo vermenin yolları: Gerçekçi hedefler koymak

 

Nasıl kilo verilir diye merak ediyorsan ve kısa süre içinde kilo vermek istiyorsan, eminiz ki kendine büyük hedefler de koymuşsundur. Ancak doğru olan, büyük hedefler yerine gerçekçi hedefler koymaktır. Aksi takdirde hedefini gerçekleştiremez ve motivasyonunu kaybedersin. Oysa gerçekçi hedefler koyduğunda; bunları adım adım gerçekleştirdiğini görmek, kilo verme konusunda seni ciddi şekilde motive edecektir.

Kilo vermenin yolları: Kişiye özel beslenme programı

 

Her insanın bünyesi farklıdır, bu nedenle herkesin uyabileceği ortak diyet listeleri olamaz. Eğer hızlı bir şekilde kilo vermek istiyorsan, bir uzmandan destek alarak sana özel bir beslenme programı çıkarmasını istemeli ve buna göre beslenmelisin. Bu sayede hem kolay hem de sağlıklı bir şekilde istediğin kilo hedefine ulaşabilirsin.

Kilo vermenin yolları: Egzersiz yapmak

 

İşte kilo vermek için yapılması gereken en önemli şeyi, özellikle yazımızın sonuna koyduk. Kilo vermek deyince akla ilk gelen şey, elbette egzersizdir. Eğer nasıl zayıflarım diye merak ediyorsan mutlaka hayatındaki hareketi artırmalısın. Sadece diyet yaparak ya da sadece spor yaparak kilo vermek pek mümkün değildir. Bu nedenle bu ayrılmaz ikiliyi mutlaka bir arada yürütmelisin. Düzenli bir beslenme programı ile birlikte yapacağın spor, kısa sürede gözle görülür şekilde kilo kaybetmeni sağlar.

Eğer sen de egzersiz yaparken kilo kaybetmene yardımcı olacak bir protein desteği kullanmak istiyorsan, bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Coenzyme Q-10 30 Kapsül

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.