Omega 3 Yağlarının Vücut Geliştirmeye Olan Faydaları

Omega 3 yağları, zihin sağlığından göz sağlığına; kalp krizi riskini azaltmaktan kansere karşı korumaya kadar sağladığı birçok faydayla biliniyor. Bunlar, Omega 3 faydaları dendiğinde akla ilk gelen şeyler elbette. Tüm bu faydaların yanı sıra, kas gelişimi açısından da oldukça önemli bir yere sahip. Omega 3 yağlarının vücut geliştirmeye etkisi üzerine yapılan birçok araştırma, vücutta yeterli miktarda Omega 3 bulunması durumunda kasların da gelişme gösterdiğini ortaya koyuyor. Peki; Omega 3 nedir, ne işe yarar ve faydaları nelerdir? Bu yazımızda Omega 3 yağlarının vücut geliştirmeye olan faydalarını ve tüm bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

 

Omega 3 nedir ve ne işe yarar?

Omega 3, insan vücudunda üretilmeyen ve insan vücudu için gerekli olan doymamış yağ asitlerine verilen isimdir. Beynimizin %60 gibi ciddi bir oranı yağdan oluşur. Ve bu yağların 1/3’ü de Omega 3 yağ asitleridir. Sanıyoruz bu bilgi, Omega 3 yağlarının insan vücudu için ne kadar önemli olduğunu gayet açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Peki, Omega 3 ne işe yarar?

Omega 3 yağ asitleri, hücrelere giren veya hücrelerden çıkan maddelerin kontrolünü yapar ve zararlı maddelerin hücrelere girmesine engel olur. Hücre zarının akışkan olması, besinlerin hücrelere giriş çıkışını kolaylaştırmaktadır. Doymuş yağ asitleri bu akışkanlığı zorlaştırırken, Omega 3 yağ asitleri hücre zarı akışkanlığını kolaylaştırarak besinlerin tüm hücreler tarafından rahatça emilmesine olanak tanır. Bu nedenle, aldığımız tüm besinlerin hücre emilimi için gerekli bir yağ asidi olarak gösterilmektedir. Dolayısıyla bu önemli yağ asidini, vücudumuzda üretilmediği için besinlerle bir şekilde almak durumundayız.

 

Omega 3 faydaları

Omega 3 yağ asitlerinin vücudumuzda ne kadar önemli bir görevi olduğunu yukarıda açıkladık. Dilersen şimdi bir de vücudumuza sağladığı faydalardan bahsedelim. Zaten bu faydalardan birçoğu, Omega 3 yağlarının vücut geliştirmeye olan faydalarını da açıkça gözler önüne seriyor.

 

  1. Omega 3 yağları, kas gelişimini destekliyor

Yapılan birçok araştırma; Omega 3 yağlarının, yeterli miktarda alındığında kas gelişimini desteklediğini ve artırdığını ortaya koyuyor. Araştırmacılar bunu, besin paylaştırma etkisi olarak tanımlanıyorlar. Onlara göre, daha önce vücudumuzda yağ olarak korunan maddeler, Omega 3 yağları sayesinde vücudumuzda kasa dönüşebiliyorlar.

 

  1. Omega 3 yağları, kilo vermeye yardımcı oluyor

Omega 3 yağlarının vücut geliştirmeye olan faydaları konusunda yapılmış birçok araştırma mevcut ve halen de bu konuda çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. Yine bu konuda gerçekleştirilmiş bir araştırma, Omega 3 yağlarının düzenli egzersizle birlikte alınması durumunda, kişilerin fazla yağlarından kurtulmasına yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Omega 3 yağ asitleri, insülin hassasiyetini artırdığı için vücut daha önce biriktirdiği yağları harcıyor ve daha fazla yağ birikmesine de engel oluyor.

 

  1. Omega 3 yağları, eklem sağlığına iyi geliyor

Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcuların karşılaştıkları sorunlardan biri de eklem sakatlıkları. Bilimsel araştırmalar, Omega 3 yağ asitlerinin eklemlerdeki sertleşmeleri azalttığını, kan akışını hızlandırdığını ve iyileşme sürecine de katkıda bulunduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle Omega 3 yağlarının eklem sağlığı üzerinde de olumlu bir etkisi olduğunu söylemek mümkün.

 

  1. Omega 3 yağları, günlük öğünlere kolayca eklenebiliyor

Sağlık uzmanları, Omega 3 ihtiyacı için haftada en az 2 kez balık tüketilmesini öneriyor. Eğer düzenli egzersiz yapıyor ve beslenme programını da buna göre düzenliyorsan, sen de haftada 2 kez balık yiyebilirsin demektir. Balık, protein bakımından da oldukça zengin olduğu için sporcu beslenmesinde mutlaka bulunması gereken bir besin. Son olarak Omega 3 bakımından zengin balık türlerine yer vermemiz gerekirse; çiroz, uskumru, ringa ve göllerde yetişen alabalık buna örnek olarak gösterilebilir.

 

  1. Omega 3 yağları, motivasyonu artırıyor

Omega 3 tüketimi, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyelerini düzenliyor. Bu da kişinin kendisini daha pozitif hissetmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle Omega 3 yağlarının, egzersiz konusunda motivasyon ve isteği artıracağını söylemek mümkün.

 

  1. Omega 3 yağları, kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor

Omega 3 yağlarının, enfeksiyonlara bağlı olarak kalp damarlarında biriken kalıntıları azalttığı biliniyor. Bununla birlikte kolesterolü de azaltarak kalp sağlığı üzerinde olumlu bir etki yaratıyor.

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder