Probiyotik Nedir ve Ne İşe Yarar?

Probiyotik nedir, ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılmalıdır, probiyotik besinler hangileridir? Eğer bu sorular senin de ilgini çekiyorsa, cevaplar için mutlaka yazımızı okumalısın.

Probiyotikler, yeterli miktarda olduklarında vücuda fazlasıyla fayda sağlayan canlı mikroorganizmalardır. Sindirim ve boşaltım sisteminin daha iyi çalışmasına ve de K vitamini gibi bazı önemli vitaminlerin üretilmesine yardımcı olurlar.

Probiyotikler ne işe yarar?

Probiyotiklerin görevi, bağırsaktaki yararlı bakterileri artırmak ve zararlı bakterilerin sayısını azaltmaktır. Bağırsak sistemindeki yararlı bakterilerin doğal dengesinin korunmasına ve yenilenmesine yardımcı olurlar. Yani bilinenin aksine, bakterilerin hepsi zararlı mikroplar değildir; çünkü birçoğu, vücudumuzun işlevlerinin tam ve eksiksiz olması için çalışırlar.

Probiyotik bakterilerin çoğu, insan bağırsağındaki diğer bakterilere benzer. Araştırmalar, sağlıklı bir insanın bağırsaklarındaki bakteri sayısının, insan vücudundaki hücre sayısından bile daha fazla olduğunu söylüyor. Yani bakteriler olmasaydı, muhtemelen inan vücudu da gereklerini yerine getiremezdi.

Kısaca özetleyecek olursak; probiyotikler, bağırsaktaki zararlı bakterilerin azalmasına, antimikrobiyal bileşikler üretilmesine ve dolayısıyla da bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunurlar.

Peki hangi durumlarda vücudun zararlı bakterilere karşı direnci düşer ve bağışıklık sistemi zayıflar?

Vücudu zararlı bakterilere karşı savunmasız bırakan bazı durumlar şunlardır:

  • Antibiyotik kullanımı,
  • Yaş, stres gibi faktörler,
  • Sindirim problemleri
  • Kötü ve eksik beslenme,
  • Bağışıklık durumu,
  • Çok fazla hayvansal protein ve yağlardan beslenme tarzı

Probiyotikler hangi durumlarda kullanılır?

Probiyotikler, birçok sağlık problemine karşı kullanılabilirler. Fayda sağlayacağı ve kullanılabileceği hastalıklar ise şöyle özetlenebilir:

  • Antibiyotik kullanımına bağlı oluşan ishal
  • Hassas barsak sendromu
  • Enfeksiyona bağlı ishaller
  • İnflomotuar barsak hastalıkları

Probiyotikler, zararlı bakterilerle yarışarak onların bağırsak duvarına yapışmasını engellerler; kalın bağırsaktaki Ph’ı düşürerek asidik bir ortam sağlarlar ve bu da iyi bakterilerin sayısının artması demektir. Bu yüzden de bakteri, virüs veya parazite bağlı ishallerin iyileşme sürecini hızlandırırlar.

Probiyotikler hangi durumlarda kullanılmaz?

Eğer sağlığın yerindeyse ve genelde sebze ağırlıklı besleniyorsan, probiyotik kullanmana da gerek yok demektir. Çünkü sebze, meyve ve baklagillerden oluşan zengin bir beslenme tarzı, bağırsak florasının doğal dengesini korumasını sağlar.

Probiyotik hangi besinlerde vardır?

Probiyotik içeren bazı doğal besinler şunlardır:

Yoğurt: En bilinen probiyotik kaynağı yoğurttur. İçerdiği yararlı bakteriler sayesinde, sindirim sistemini zararlı bakterilere karşı korur ve gerektiğinde onlarla mücadele eder.

Kefir: İçerdiği probiyotik mikroorganizmalar ile, sindirim sorunlarının daha hızlı çözülmesini sağlar.

Peynir: İçerisinde bağışıklık sistemini güçlendiren mikroorganizmalar vardır.

Turşu: Yine içerisinde sindirim sistemi için yararlı bakteriler vardır.

Keçi sütü: Keçi sütünde bulunan bakteriler, vücuda enerji verirler ve bağışıklık sistemini güçlendirirler.

Bitter çikolata: Bir parça bitter çikolata, tüketeceğiniz süt ürünlerinden 2 kat daha fazla probiyotik içerir.

Ayran: Yoğurt bazlı olduğu için, sindirim sistemindeki zararlı bakterilerin yok edilmesine ve yararlı bakterilerinde artmasına yardımcı olur.

Kombu çayı: Bu çay, yüksek miktarda probiyotik içerir. Bizim kültürümüzde çok bilinmese de vücuda enerji verir ve rahatlama sağlar.

Probiyotik içeren diğer gıdalar ise şöyle sıralanabilir: Nar ekşisi, sirke, şalgam, boza, pastörize edilmemiş zeytin, süzme peynir, dhokla, dosa, ıdli, kim chi, miso, natto…

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder