Protein Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Protein, insan vücudundaki organizmaların en önemli yapı taşıdır. Dolayısıyla da insan vücudunun en fazla ihtiyacı olan besindir. Bizler için böylesine önem taşıyan proteinin eksikliğinin ise, insan sağlığını ciddi biçimde etkilemesi hiç şaşırtıcı değildir. Tıp dilinde “protein eksikliği“, insan vücudundaki proteinlerin yetersiz miktarı ile tanımlanan bir sağlık durumunu ifade etmek için kullanılır. Protein eksikliğinin nedenleri arasında, kısıtlayıcı diyetler, yüksek proteinli besinleri bilgisizce tüketmek gibi şeyler sayılabilir. Vücut, ihtiyacı olan proteini alamazsa, kaslarda depolanan proteini kullanmaya başlar; bu da saç dökülmesi, kas erimesi gibi pek çok sağlık sorununa yol açar.

Protein Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Proteinin, bizler için hayati önem taşıdığını açıkladıktan sonra; şimdi de, protein eksikliğinin belirtileri nelerdir, hep birlikte bir bakalım.

Protein eksikliği, vücudun çeşitli yerlerinde belirtiler gösterebilir. Aşırı halsizlik, yorgunluk ve enerji düzeyindeki azalma, protein eksikliğinin gözlemlenebilecek ilk belirtileridir. Eğer protein eksikliği tedavi edilmezse, kişinin sağlığı kötüleşebilir ve ölümle dahi sonuçlanabilir. İşte bu yüzden vücudunu tanımanda ve protein eksikliğinin yaygın belirtilerini bilmende fayda var.

  • Halsizlik ve kas kaybına bağlı olarak aşırı kilo verme,
  • Yürümek, merdiven çıkmak gibi aktivitelerde bile yaşanan yorgunluk,
  • Kırılgan tırnaklar,
  • Özellikle ayak ve ayak bileklerinde sıvı birikmesi sonucu görülen ödem,
  • Saç dökülmesi, kırılgan saçlar,
  • Deri ülseri, kuruluk, kızarıklık gibi cilt problemleri,
  • Bulantı, karın ağrısı,
  • Uykusuzluk, şiddetli baş ağrısı,
  • Ruh hali değişiklikleri, depresyon,
  • İleri safhalarda safra taşı, artrit, kas erimesi, organ yetmezliği.

Protein Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Bu belirtileri yaşıyorsan, mutlaka bir doktora başvurmanı tavsiye ediyoruz. Çünkü protein eksikliği, ilerlediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olabildiği gibi; tedavisi çok kolay olduğu için; tespit edildiğinde kısa zamanda eski sağlığına kavuşabilirsin. Protein eksikliğinin teşhisi, basit bir kan testi ile belirlenebiliyor. Protein eksikliğini önlemenin en kolay yolu ise, günlük beslenme düzenine et, yumurta, baklagiller gibi yüksek proteinli besinleri eklemek. Şayet vejetaryensen de, vücudunun protein ihtiyacını karşılamak için bitki bazlı proteinlere başvurmalısın. Ancak protein eksikliği belirtilerini şiddetli şekilde yaşıyorsan, mutlaka bir uzmana başvurman gerektiğini unutma. Şiddetli belirtiler, ciddi bir protein eksikliğinin habercisi olabilir ve bu da protein takviyeleri ya da tıbbi yardım gerektirebilir.

Bonus: Protein İçeren Yiyecekler

Proteinin önemini ve protein eksikliği durumunda ne gibi sağlık problemleri yaşayabileceğimizi konuştuktan sonra, protein içeren doğal yiyecekleri de bir kez daha belirtmekte fayda var. Çünkü proteinin vücudumuzun tamamında; saç telimizden ayak tırnaklarımıza kadar, önemli bir işlevi var.

İşte protein bakımından en zengin besinler: Tavuk, hindi eti, az yağlı dana/sığır eti, somon, ton balığı, süzme peynir, kuru yemişler, yoğurt, yumurta…

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder