Protein Tozu Kullananlara Tavsiyeler

 

Protein Tozu Kullananlara Tavsiyeler

Öncelikli olarak protein tozu nedir sorusunu cevaplayalım. Protein tozu; günlük protein ihtiyacını hızlı ve sağlıklı bir şekilde karşılamak isteyen sporcular için bir gıda takviyesidir. Antrenmanı birçok farklı yönden desteklediği için sporcular tarafından düzenli olarak kullanılmaktadır. Ve yeni sporcu adayları da protein tozundan haberdar olarak bu takviyeyi kullanmak istemektedirler. Bunun doğrultusunda protein tozu nedir, protein tozu fiyatları veya protein tozu kilo aldırır mı gibi soruların cevaplarını merak etmektedirler. Bu sorular oldukça yerinde sorulardır. Çünkü tüketilecek her gıda takviyesinde olduğu gibi protein tozlarında da merak edilenler vardır. Eğer sen de protein tozu kullanacaksan ve protein tozu hakkında bilgi edinmek istiyorsan yazımızı okumaya devam et. Keyifli okumalar!

Koşu Yapmanın Faydaları

Protein tozu kullananlara tavsiyeler nelerdir?

İşte protein tozu kullananların ve kullanacak olanların bilmesi gerekenler:

 • Protein tozu her şeyden önce tıbbi ürün veya ilaç değildir. Protein tozları gıda takviyeleridir.
 • Birden fazla protein çeşidi bulunmaktadır. Et proteini, whey proteini, kazein proteini, soya proteini ve yumurta proteini bunlardan bazılarıdır. Bu tarz proteinlerin faydaları bilinmeden kullanılmamalıdır. Protein tozları amaca hizmet etmelidir. Mesela whey proteinleri, antrenmandan önce ve sonra kullanılarak vücudun ihtiyacı olan protein miktarını hızlı bir şekilde verir. Fakat kazein proteini uzun süreler içinde vücut tarafından sindirildiği için yatmadan önce içilmektedir. Bu sayede vücut uzun süreler boyunca proteinsiz kalmamaktadır.
 • Her protein tozu çeşidinin kullanım zamanı farklıdır. Sabahları kalkar kalkmaz, öğün aralarında, antrenman öncesi, antrenman sonrası ve gece yatmadan önce bilinen protein tozu kullanım zamanlarıdır. Burada yukarıda da bahsettiğimiz gibi, önemli olan protein tozunun çeşidi ve kişinin amacıdır.
 • Protein tozlarının ölçekleri oldukça önemlidir. Ürünlerin üzerinde yazan miktarlar dahilinde tüketilmelidir.
 • Protein tozlarının kas kaybını önlemek, kas onarımını sağlamak, kemikleri güçlendirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmak gibi faydaları bulunmaktadır.
 • Protein içeren yiyecekleri tüketmek ile kıyaslandığında maliyeti çok daha düşüktür.
 • Protein tozu fiyatları üründen ürüne değişebilmektedir. Protein tozu fiyatlarını etkileyen durumlar şu şekildedir; protein tozu çeşidi, üretim yeri, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller, ithal veya yerli olması, ürün miktarı, ham maddelerin kalitesi.
 • Protein tozu alırken servis başına maliyetine, bir kutudan kaç servis çıktığına, protein oranına ve içeriğindeki ham maddelerin oranına mutlaka dikkat edilmelidir.
 • Kişi süt içtiğinde rahatsız oluyorsa ve alerjisi varsa; whey veya kazein protein tozu kullanmaması gerekir. Çünkü tüm bunlar kişide gıda alerjisine neden olabilir.
 • Yine aynı şekilde süt içildiğinde sindirim problemleri ortaya çıkıyorsa laktoz introleransı olabilir.
 • Son olarak; protein tozu alırken güvenilir markalar tercih edilmesi unutulmamalıdır.

Günlük protein ihtiyacını kaliteli bir şekilde karşılamak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir, bilgi almak için hemen tıkla: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Proteinli Beslenme
Kas Geliştirmeye Yardımcı 10 Besin
Protein Tozu Kullanmak
Spordan Sonra Nasıl Beslenmeli?
En İyi Protein Tozu
Spor Öncesi Ne Yenir?
Karbonhidrat Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?
Vücut Geliştirirken Mutlaka Tüketmen Gereken Kuruyemişler

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.