Protein Tozu Ne Zaman İçilmelidir?

Bu yazımızda besin değeri yüksek olan protein tozunun ne zaman içilmesi ve ne sıklıkta içilmesi gerektiğini ele alacağız. Bu konuda birçok farklı öneri var. Bazıları spordan önce, bazıları spordan sonra için diyor. Peki doğru olan nedir?

Protein normal öğününün yerine geçmez, protein tozu sadece bir takviyedir. Protein tozları çeşitlerine göre farklı hızlarla sindirilir. Bundan dolayı çeşitlerine göre, tüketilmesi gereken zamanlar da farklıdır. Sadece whey protein kullanıyorsan, senin için önemli zamanlar sırasıyla şu şekildedir:

Antrenmandan sonra:

Vücudun antrenmandan sonra 30-60 dakika aralığında yıkım durumundadır. Kasların yorgundur ve onarılmaya ihtiyaç duyar. Antrenmandan sonra protein tozu içmek kaslarının onarılmasını ve büyümesini sağlar.

Sabah kalktığında:

Uyku esnasında vücut, büyüme hormonu salgıladığı ve geliştiği için, tüm besinleri tüketir. Bu sırada kaslar katabolik süreçtedirler. Yani vücut protein sentezi yapmaz. Sabah kalktığında protein tozu tüketmen, vücudunu dengeye sokar. Bu şekilde tüm gün, vücudun kaslarını beslemeye devam eder.

Antrenmandan hemen önce:

Antrenmandan hemen önce protein tozu kullanmak doğru değildir. Nasıl ki antrenmandan 1,5 saat önce yemek yiyorsan, protein tozunu da aynı şekilde tüketmelisin. Aksi takdirde protein tozu şişkinlik yapar, bu da rahat spor yapamamana neden olabilir.

Diğer protein türlerinin içilme zamanları:

İçerisinde kazein protein bulunduran protein tozları, en yavaş sindirilenlerdir. Bu yüzden vücudu uzun süre besleyebilmesi için genelde gece yatmadan önce kullanılır.

Kompleks yani karışım proteinler, tıpkı whey proteinler gibi kullanılırlar. Genelde bir protein eksikliğini gidermek için ideal ürünler olduklarından dolayı da günün herhangi bir zamanında kullanılabilirler.

Protein tozu nasıl kullanılır?

Yağsız süt, su veya meyve suyuna karıştırarak tüketebilirsin. Bu esnada en az 200 ml süt veya su kullanmaya özen göstermelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder