Proteinli Beslenme

Proteinli Beslenme

Protein hücrenin yapı taşını oluşturur, bu yüzden canlılığa dair önemli bir yapıdır. Onun bu kadar önemli olması ve faydaları proteinli beslenmenin ne kadar önemli olduğunu gösterir. Çünkü proteinlerin faydaları saymakla bitmez; hücrelerin yenilenmesini sağlar, hücrelerin onarılmasını sağlar, hücre dışı ve içi sıvıların ozmotik dengelerini sağlar, sinir ve kas koordinasyonunu yöneten hormon ve enzimleri destekler ve onlarca görevi daha yerine getirir. Protein içeren yiyecekler ile proteinli beslenme çocukluk başta olmak üzere tüm yaşlarda oldukça önemlidir. Çünkü protein hayati fonksiyonları yerine getirmeyi sağlar.

Proteinli beslenme - protein ağırlıklı diyet

Birçok kişi protein içeren yiyecekler tüketerek ve diyetlerinden yağları ve karbonhidratları çıkartarak protein ağırlıklı diyet yapıyor. Bu diyetler protein bazlı beslenmenin birçok faydasını yaşamalarına neden oluyor. Bunlardan bazıları şu ise şu şekilde; proteinli yiyecekler tüketmek gün içinde acıkmayarak tokluk hissi yaşanmasını sağlıyor. Bunun doğrultusunda iştah gözle görülür ve sağlıklı bir şekilde azalıyor. Yapılan araştırmalar ise protein ağırlıklı diyetlerin daha kısa süre içerisinde kilo verilmesini sağladığını gösteriyor. Tabii ki yaşamsal fonksiyonlar yerine getirilmesi için karbonhidratlar ve yağlar tam anlamıyla diyetten çıkarılmıyor. Sadece sorun sarf etmeyecek derecede tüketiliyor.

Protein İçeren Kaynaklar

Proteinin bir diğer faydası ise; vücudun enerji üretiminin %15’ini proteinli gıdalardan yapması. Bununla birlikte proteinli beslenmek metabolizmayı bi’ hayli hızlandırıyor. Proteinin nitrojen kaynağı olan amino asitlerden meydana geldiğini düşündüğümüzde, nitrojen dengesi kas inşası için oldukça önemli. Nitrojen dengesine baktığımızda ise yakılan proteinden daha fazlasını tutuluyor. Protein sindirimi ise daha fazla enerji harcanıyor. Bu oran karbonhidrat ve yağa göre %30 daha fazla enerji harcanması anlamına geliyor. Bunun sonucunda ise protein içeren yiyecekler, içecekler vs. ile beslenmek daha fazla kilo verilmesi demek oluyor.

Protein içeren kaynaklar

Protein içeren yiyecekler, protein içeren meyveler, proteinli içeceklerden bazıları ise şu şekildedir; süt, balık, tavuk, et, yumurta, fındık, tahıl, nohut, mercimek, kuru fasulye, tam buğday ekmeği, bulgur, somon, hindi göğsü, karides, ton balığı, halibut balığı, tilapya, morina balığı, mezgit, tofu, barbunya, kabak çekirdeği, yoğurt, peynir, badem.

Antrenmanlar sonrasında protein ihtiyacını gıdalardan karşılayabileceğin gibi ek besin olarak protein tozu olarak da alabilirsin. Kas kütleni arttırmak için etkili bir protein tozu arıyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr - Chocolate Creme

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Protein Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir
Protein İçeren Doğal Yiyecekler Nelerdir?
Lor Peynirli Protein Shake Tarifi (Protein Tozsuz)

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.