Pump Etkisi Nedir? Nasıl Artırılır?

Pump etkisi, sporcular için mükemmel bir histir. Birçok sporcu bu hissi yaşamak için can atar. Çünkü pump etkisini yaşayan kişiler, gelişimi hissederler. Kaslar patlayacak gibi olur, kan kaslara hücum eder. Hepimizin aşina olduğu bu duruma pump etkisi deniyor. Daha detaylı bir şekilde “pump etkisi nedir?” ve “pump etkisi nasıl arttırılır?” merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et. Keyifli okumalar!

Pump etkisi nedir?

“Pump etkisi nedir?” sorusunu şu şekilde açıklayabiliriz; antrenman esnasında kasların şişer ve patlayacak kıvama gelir. Bu hisse, pump etkisi denir. Pump etkisinin özünde, kasa aşırı derecede kan pompalanması yatar. Yani kasa kanın fazlasıyla ulaşmasıyla hissedilir. Birçok kişi bu durumu tatmak ister. Çünkü kişi pump etkisi ile geliştiğini hisseder. Pump etkisinin arttırmanın birçok yolu vardır. Hadi biraz da pump etkisi nasıl arttırılır ona göz atalım.

 

Pump etkisi nasıl arttırılır?

Pump etkisini arttırmayı destekleyecek bir takım destekleyiciler vardır. İşte, pump etkisini arttırmaya yarayacak o adımlar:

 

  • Pump etkisi için su oldukça önemlidir. Bu yüzden antrenman sırasında ve günlük hayatta su tüketmeye çalış. Su, pump etkisini direkt olarak etkileyen durumlardan bir tanesidir.
  • Antrenman öncesinde yeteri kadar karbonhidrat tüketilmelidir. Antrenman öncesinde karbonhidrat alımının iki faydası vardır. Birincisi glikojen olarak depolanmasıyla kasların hacimli görünmesi sağlar, ikincisi antrenman için enerji demektir.
  • Potasyum veya magnezyum da pump etkisini arttırmaktadır.
  • Ayrıca aşırı olmayacak şekilde set arası dinlenme sürelerinde kısalmalara gidebilirsin. Çünkü set arası dinlenmeler oldukça önemlidir.
  • Pump etkisini yaşamak için egzersizler esnasında kasları kasılı durumda tutmaya çalışabilirsin. Kasların kasılı ve sıkı tutulması gereken nokta ise zirve noktasıdır. Yani kası en çok hissettiğin noktadır.
  • Nox veya kreatin kullanarak da pump etkisini destekleyebilirsin. Kreatin enerjiyi ve kastaki su miktarını arttırmada, nox ise damarların kan ve oksijen hacmini arttırmada oldukça yardımcıdır.
  • Pump etkisini yaşamanın bir diğer yolu ise bir hareketin süresini uzatmaktır. Fakat bu durum set veya tekrar sayısı olarak değildir. Tabii ki set veya tekrar sayısını uzatarak da pump etkisi yaşanabilir. Fakat söylemek istediğimiz, 12 tekrardaki tek bir tekrardır. Ağırlıkları kaldırırken veya indirirken harcanan süreyi uzatarak kasları ağırlığa daha fazla maruz bırakabilirsin.
  • Bunların yanı sıra drop set ile de pump etkisini ikiye katlayabilirsiniz.

 

Günlük protein ihtiyacını karşılamak ve yoğun egzersizler sonrasında kaslarını yenilemek için şu ürünümüz ilgini çekebilir:  Ultimate Prostar %100 Whey Protein 2390 Gr 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder