Sadece Spor Yapanların Anlayacağı 8 Güzel Durum

Spor yapmak, insanın hem ruhunu hem de bedenini iyileştirir. Ve her ikisine de sayısız faydası vardır. Bu yüzden spor yapan bir insanla yapmayan bir insanın hayatı kesinlikle aynı olamaz. Hatta aralarında ciddi bir uçurum vardır. Kişi spor yapmaya başladıktan sonra, yavaş yavaş hayatı da değişmeye başlar. Ve ona sadece hayatındaki olumlu değişikleri seyretmek; bu değişikliklere keyifle ayak uydurmak kalır. Eğer sporu hayatına dahil eden biriysen, bu sözlerimiz zaten sana hiç yabancı gelmeyecektir. Tam tersiyse de, sadece spor yapanların anlayacağı güzel durumları okuduktan sonra, aradığın motivasyonu bulup hemen spora başlayacağına eminiz. 🙂 Haydi o zaman; başlayalım.

1.Bir türlü hafta sonu planı bulamayan arkadaşlarının aksine, senin her zaman alternatif bir planın vardır. Ve bu plan, tüm planlardan daha sağlıklıdır!

Senin için tüm kaçamaklar, tatiller spor yapma fırsatı demektir. Dolayısıyla da böyle zamanlarda kendine özel bir plan aramazsın. “Yaşasın, daha fazla spor yapabileceğim” dersin ve koşar adım spora gidersin. Üstelik bu aktivite seni sadece plansızlıktan kurtarmaz; aynı zamanda da sağlık kazandırır. E daha ne olsun?

2.Kendine ve sağlığına her zaman daha fazla dikkat edersin. Çünkü hastalanmak demek, spora gidememek demektir!

Ki bu, senin için en korkunç senaryodur. Bu yüzden sağlığına her zaman özen gösterirsin. Bu özen de, sağlığını muhafaza etmeni sağlar. Sonra spora gidersin, daha fazla sağlıklı olursun. Ve bu harika döngü, böylece sürer gider…

3.Ağrı deyince herkesin aklına negatif şeyler gelirken, spor sonrası kas ağrıları senin sadece yüzünü güldürür. İnsan bir ağrıdan dolayı bu kadar mutlu hissedebilir mi?

Evet, hissedebilir. Spordan sonra hissettiğin kas ağrıları senin için sadece mutluluk sebebidir. Çünkü kasların ağrıdıkça, “Oh ne güzel çalışmış” diye düşünürsün ve sevinirsin. Spor yapmayan arkadaşların seni anlamaz ve bu mutluluğunu garipserler. Ama sen kas ağrılarınla mutlu olduğun ve tüm bunların vücudunu nasıl geliştirdiğini bildiğin için, kimseyi umursamazsın.

4.Arkadaş sohbetlerinde konu sıkıntısı çekmezsin. Çünkü senin gündeminde, birçok insanın hayatında olmayan bir konu olan ” sadece spor” vardır. 

Hatta spora başladığından beri, bütün sohbetlerin biraz sporla alakalıdır. Spor hakkında konuşmak, yazmak ve bununla ilgili yazıları okumak, senin için çok keyiflidir. Bir de etrafındaki insanlar senin dilinden anlıyorsa; hiç değmeyelim keyfine…

5.İyiyle yetinmemeyi öğrenirsin; hedeflerini gerçekleştirdikçe daha fazlasını istersin. Bu da seni her zaman bir adım öteye taşır.

Sporla kendine koyduğun hedefleri adım adım gerçekleştirdiğini görürsün. Bu kendini gerçekleştirme de, kendine olan güvenini arttırır. Bu yüzden asla iyiyle yetinmezsin, kişisel rekorların seni tatmin etmez. Sen de kendine daha büyük hedefler koyarsın ve bu da seni her zaman diğerlerinden bir adım öteye taşır.

6.Alışveriş yapmanın senin için anlamı farklıdır. Spor kıyafet reyonları çok fazla ilgini çeker ve spor kıyafetler aldıkça mutlu olursun.

Daha önce hiç spor giyinmediysen bile, bunun ne kadar konforlu bir şey olduğunu anlarsın. Spor yaparken iyi hissetmek için kendine güzel spor giysiler satın alırsın. Ve tüm bunlar, kendini iki kat daha iyi hissetmeni sağlar. Hatta bu durum öyle bir hal alır ki; artık dolabında spor kıyafetlerden dolayı, kendi kıyafetlerine yer yoktur.

7.Vücudundaki olumlu değişimi gören sadece sen değilsindir. Bu yüzden de çevrenden gelen iltifatlara alışkınsındır. 

“Kilo mu verdin sen?”, “Boyun mu uzadı senin?”, “Nasıl bu kadar dik durabiliyorsun?”, “Nasıl başardın böyle fit görünmeyi?”… Bu şahane soruları duymaya zamanla alışırsın. Ve her seferinde biraz daha mutlu olursun. Kendindeki değişimi, çevrenin de gördüğünü fark etmek, spor konusundaki motivasyonunu daha da arttırır. Çünkü sen bunu hak ediyorsundur.

8.Kötü alışkanlıklarını tümüyle terk edersin. Bu da hem sağlık hem de para tasarrufu demektir. 

Spor yaptığın ve sağlığın için emek harcadığın için; artık dışarda fast food yemeler, alkollü eğlenceler hayal olur. Spora başladığın andan itibaren bunlar senin için alışkanlıktan ziyade sadece arada sırada yapılan küçük kaçamaklar haline dönüşür. Bu da hem sağlık hem de bütçe tasarrufu anlamına gelir. Zaten senin harcamaların artık böyle şeyler değildir; aksine spor kıyafetler, protein tozları, supplementler; aylık olarak bütçe ayırman gereken en önemli şeylerdir. 1

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder