Sağlıklı Karbonhidrat İçeren Besinler Nelerdir? Nasıl Karbonhidrat Almalıyız?

Karbonhidrat dendiğinde birçok insanın aklına, “kilo aldırıcı bir etki” gelebilir; ancak aslında bu imajın gerçeklikle hiçbir ilgisi yoktur. Çünkü karbonhidrat alımı, sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biridir. Karbonhidratlar, vücuda ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar ve merkezi sinir sisteminin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olurlar. Dolayısıyla, karbonhidratlar bu kadar hayati görevlere sahipken kilo aldırdığını düşünerek tüketmemek, oldukça yanlış bir tavır olacaktır. Bu noktada önemli olan, sağlıklı karbonhidratlar; yani kaliteli karbonhidrat içeren besinler tüketmektir.

 

Nasıl karbonhidrat almalıyız?

Sağlıklı karbonhidratlar, beslenme uzmanları tarafından kompleks karbonhidratlar olarak anılır ve birden fazla doğal şeker içerir; aynı zamanda da yavaş sindirilirler. Bu sayede hızlı bir şekilde kana karışarak kan şekeri seviyesini aniden yükseltmezler. Kompleks karbonhidrat içeren; yani kaliteli karbonhidrat içeren besinler, meyveler, sebzeler ve tahıllar; sindirime yardımcı olmasıyla bilinen lif bakımından da zengin oldukları için sağlıklı bir sindirim sisteminin olmazsa olmazıdırlar.

 

Sağlıklı karbonhidrat içeren besinler

Peki, sağlıklı karbonhidrat içeren besinler nelerdir? İşte beslenme programına gönül rahatlığıyla dahil edebileceğin kaliteli karbonhidrat içeren besinler:

 

Kinoa

Kinoa, yüzde 20’den fazla karbonhidrat içeren, lif bakımından zengin bir besindir. Bunun yanı sıra, içeriğinde birçok mineral bulunur. Yavaş bir karbonhidrat salınımı yapar ve tüm bu özellikleri nedeniyle, “sağlıklı karbonhidrat” olarak anılır.

 

Yulaf

Yulaf da kompleks ve kaliteli karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde birçok mineral, bağışıklık sistemini güçlendiren beta glukan ve lif bulunur. Tüm bu özellikleri nedeniyle, özellikle sporcu beslenmesinde çok fazla kullanılır.

 

Pancar

Kırmızı pancar piştiğinde %15’i karbonhidrattan oluşur. Antioksidan ve vitamin bakımından da oldukça zengindir. Bu nedenle, kaliteli karbonhidrat içeren besinler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

 

Mercimek

Mercimek, kaliteli bir protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca ciddi şekilde mineral içerir. Porsiyonlara ve pişirme şekline dikkat ederek tüketildiğinde, gerçek bir sağlıklı karbonhidrat anlamına gelir.

 

Elma

Elma, lif ve C vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle de gayet doyurucudur. Eğer sen de sağlıklı karbonhidratlar tüketmek istiyorsan diyetinde mutlaka elmaya da yer vermelisin.

 

Nohut

Nohut da sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca, içeriğindeki demir ile seni demir eksikliğinden koruyabilir.

 

Muz

1 adet muz, bir insanın ortalama günlük karbonhidrat ihtiyacının %9’unu içerir. Ayrıca, lifli bir gıda olduğu için sindirime de yararlıdır. Elbette, içeriğindeki şeker nedeniyle kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

 

Yaban mersini

Yaban mersini, gerçek bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca içeriğindeki vitamin ve karbonhidratlarla birlikte, sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olarak gösterilebilir.

 

Esmer pirinç

Esmer pirinç, zengin karbonhidrat içeriğine sahiptir. Bir tabağı ile günlük karbonhidrat ihtiyacının yüzde 15’ini karşılanabilir.

 

Kırık bezelye

Kırık bezelye de sağlıklı bir karbonhidrat kaynağıdır. Kaliteli karbonhidrat içeriğinin yanı sıra, lif bakımından da oldukça zengindir.

 

Eğer sen de spor yapıyor ve sağlıklı bir karbonhidrat takviyesine ihtiyaç duyuyorsan şu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Muscle Juice Revolution 5040 Gr – Chocolate Cream

 

Bu yazılarımız da ilgini çekebilir:

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder