Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşam ve spor, spor ve beslenme… Bu kelimeler sana çok mu uzak? Hayatımızda umursamadığımız küçük ayrıntılar ileriki zamanlarda kaliteli bir yaşamın önünde büyük engeller olarak ortaya çıkabilir. Gençlikte bünyemizin güçlü olması ve bunun doğrultusunda birçok zararlı durum ile temas etmek veya kendimiz için yararlı şeyler yapmamak; sağlıklı yaşamın önünde büyük engeller olarak, gelecek yılların kalitesini bir hayli düşürür. Hadi gel şimdi hayatında birkaç küçük değişiklik yaparak; mutlu, sağlıklı ve uzun yılları kendi ellerinle inşa edelim; sağlıklı yaşam bir rutinin haline gelsin! Bu gerçekten mümkün! Hem de spor ve beslenme gibi güzel şeyleri hayatına sokarak, birkaç kötü alışkanlığa ara vererek… Sağlıklı yaşam için yapılması gerekenler nelerdir diyorsan, sağlıklı yaşam ve spor ayrılmaz bir ikilidir diyerek konumuza giriş yapalım.

Sağlıklı yaşam ve spor

Spor ve beslenme ayrılmaz bir ikili olduğu gibi sağlıklı yaşam ve spor da öyledir. Hayatına sporu mutlaka dahil et! Spor eklem, kas ve genel vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Bu yüzden "Spor yapmaya vaktim yok" dememeye çalış ve spora vakit ayır. Ve spora başlandıktan sonra düzenli ve dengeli yapmaya özen göster. Buna ek olarak sporunu dinlenme ve beslenme ile destekle.

Yorucu antrenmanlar sonrasında vücudunun kas inşasını tamamlamak ve kas kaybetmeden kilo vermek istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Artık sigara ve alkolü bırakmanın zamanı geldi!

Eğer sigara ve alkol kullanıyorsan, kullanmadığın zamanları hatırla! Eğer kullanmadığın zamanları hatırlayamıyorsan, sigarayı ve alkolü birkaç günlüğüne bırak. Sadece bunu dene diyoruz çünkü zaten sadece bu birkaç günlük ara bile hayatta neler kaçırdığını farkına vardıracak. Sigara ve alkol yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürür. Sigara kansere, solunum yolu hastalıklarına, kalp hastalıklarına ve dahasına neden olur.

Düzenli Spor Yapmanın Faydaları

Spor yapmak istiyorum; vücuduma zarar vermek değil!

Düzenli spor yapmak ve bunu alışkanlık haline getirebilmek için, sağlıklı kaslara ihtiyacın var. Bu nedenle spora başlar başlamaz kendini fazla zorlamamalısın. Çünkü bu, kaslarını zedeleyebilir. Bu nedenle kaslarını çok yoracak hareketlerden, başlangıç için kaçınmalısın. Spor yapmak istiyorum diyorsan, bunun anlamı vücuduna ve kaslarına zarar vermek olmamalı. Unutma; birçok insan spora başladığı sırada yaptığı abartılı egzersizler nedeniyle sakatlanıyor ve spora gitmekten tümüyle vazgeçiyor.

Dengeli beslenmek oldukça önemli

Sağlıklı yaşamın önemli maddelerinden bir tanesi olan dengeli beslenme hafife alınmayacak bir konudur. Her gün 3'er kez olacak şekilde ana öğünler ve ara öğünler tüketilmelidir. Bu öğünlerde minerallerin, vitaminlerin ve dahasının çeşitliliğine dikkat edilmelidir. Meyve veya sebze yeniyorsa bunları mevsiminde yemeye özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra vücudu yormayacak şekilde protein ve karbonhidrat içerikli gıdalar tüketilmeli, günlük yeterli miktarlarda su içilmelidir.

Negatif düşünceler, sıkıntı ve stres…

Gün içinde stres ve sıkıntı adına o kadar fazla uyarıcı var ki. Tüm bu durumlar kronik ve psikolojik hastalıklara yol açabiliyor. Bu yüzden sağlıklı yaşam için bu düşüncelerden uzak durmak gerekiyor. Peki nasıl? Öncelikli olarak negatif durumlardan ve insanlardan uzak durulmalı ve her şeyden önce bir insan olduğumuz unutulmamalıdır. Başlangıç için bu düşünce ile başlayabilirsin, daha sonrasında farkındalık ve kişisel gelişim kitapları okuyabilirsin. Bu mental sağlığın ve bunun doğrultusunda genel sağlığın için oldukça önemlidir.

Uyku deyip geçmemek lazım

Uyku standart bir durum olarak kabul edilmemelidir. Uyku oldukça önemlidir; vücut bu süreçte bağışıklık sistemini dinlendirir. Bu yüzden güzel bir uyku için serin bir odada uyunmalı, uyumadan önce temiz hava alınmalı, dijital cihazlar uzaklaştırmalı, ışıklar kapatılmalıdır. Sağlıklı yaşam için uyku oldukça önemlidir!

Kişisel hijyene önem

Hijyen ve sağlıklı yaşam birbirini tamamlayan iki durumdur. Gün içerisinde eller yıkanmalı, genel vücut temizliğine önem verilmelidir. Bu alışkanlıklar hastalıkların önüne geçme de önemli alışkanlıklardır.

Su, su, su!

Her zaman söylediğimi tekrardan söylüyoruz! Gün de 2-2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir. Su ile atıklar uzaklaşır, vücut sıcaklığı düzenlenir, böbrekler temizlenir, cilt güzelleşir, bağışıklık sistemi güçlenir ve onlarca fayda!

Sağlık kontrolü deyip geçilmemeli

Birçoğumuz bir sağlık problemi çıkmadıkça doktora gitmek istemez. Fakat sağlıklı bir yaşam için düzenli sağlık kontrolleri oldukça önemlidir. Bu eylem erken tanı ve önlem için önemlidir. Umursanmayan bir durum ciddi bir sağlık problemine neden olabilir. Sağlık kontrolleri organ hasarlarının önüne geçmek için aksatılmamalıdır.

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.