Sigaranın Vücut Geliştirmeye Zararları

Sigara içmek bu hayatta kendine yapabileceğin en büyük kötülüktür. Çünkü sigara içme eylemi sonrasında, içindeki 3000 ek kimyasal ve 40 kanserojen madde ile vücutta etkilenmeyen organ yoktur. Sigaranın zararlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman; bu zarar, spor ve vücut geliştirme ile ilgilenen insanlarda da aynı şekilde gözlemlenmektedir.

Sigaranın spor ve vücut geliştirme üzerindeki zararlarını bilmen; sigaradan bir an önce uzaklaşmandaki ilk adımdır diye düşündük ve bu yazıyı kaleme aldık.  Bu yazıda temennimiz, ama öyle ama böyle sana sigaranın zararlarından bahsederek bir an önce sigarayı bırakman. Ve sporu daha etkin ve aktif bir şekilde yapman. İşte sigaranın vücut geliştirme ve spor üzerindeki zararları.

Sigara, spor ve vücut geliştirme yapanları nasıl etkiler?


İşte vücut geliştirme veya herhangi bir spor dalıyla ilgilenenlerin sigara içmesi durumunda karşılaşacağı sorunlar:

 • Sigara içen insanlar çok çabuk yorulma eğiliminde olurlar. Bu da kısa süreli antrenmanlar demektir.
 • Nikotin direkt olarak damarları etkilemektedir. Nikotin kullanımı sonucunda bir süre sonra damarlar daralarak kan akışının yavaşlaması görülebilir. Bu da kaslara yeterli miktarda kanın pompalanmaması demektir.
 • Sigaranın bir diğer zararı ise karbon monoksitten dolayı vücudun yeteri miktarda oksijen kullanamamasıdır. Oksijensiz bir spor ile vücut gelişemez, performans düşer.
 • Nikotin büyük ölçüde vücutta bulunan C vitamini oranını azaltır. Antrenmanın vücudumuzu yorduğunu düşündüğümüz zaman, bağışıklık sistemimiz büyük önem teşkil etmektedir. Bağışıklık sistemi için ise C vitamini çok önemlidir. Yani vücuda nikotin alımı ile vücut kendine toparlayamama başlar ve spor yapmak hiç içimizden gelmez.
 • Sigara içmek kalp atışı hızını %30 oranında arttırır. Bunun sebebi direkt olarak nikotindir. Kalp atışının fazla olması damarlardaki kan akışını önemli ölçüde azaltır. Bu da performansının etkilenmesi demektir.
 • Sigara zamanla kişiyi daha az esnek ve güçsüz hale getirir.
 • Nefes, antrenmanlar ve yaşamımız için oldukça önemlidir. Sigara ile akciğerlerimize zarar vermek nefes alıp-verme kapasitemizi azaltır.

Spor ile sigarayı bırakmak mümkün müdür?


Sporun yararları ve sigaranın zararlarını yan yana koyduğumuz zaman; evet bu mümkündür. İşte spor ile sigarayı bırakman için sana birkaç fayda:

 • Spor stressiz bir yaşam demektir. Kişi spor yapmaya başladıktan bir süre sonra antrenmanın vücutta gösterdiği pozitif etkileri görmeye başlayınca ve bunun yanına sigaranın götürdüklerini koyunca; sigara içme isteği azalacaktır.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra yapılan spor, vücudu tekrardan hayata döndürmektir. Çünkü sigara içilen zamanlarda tüketilen besinlerin vitaminleri, mineralleri ve yararlı bileşikleri vücut tarafından oldukça zor emilir. Sigara bırakıldıktan sonra vücut besinlerdeki değerleri tam anlamıyla almaya başlar. Bu dönemde kişi kilo alabilir fakat spor ile sağlıklı bir şekilde bunun önüne geçebilir.
 • Sigara ile kaybedilen kaliteli uyku düzeni, spor ile tekrardan kazanılabilir.
 • Spor vücuda pozitif ve biyokimyasal yönde etki yapar. Antrenman esnasında endorfin hormonu salgılanarak mutluluk, katekolamin hormonu salgılanarak dinçlik ve uyanıklık sağlanır. Bu da sigaranın yarattığı mutsuzluğu ve yorgunluğu vücuttan kovmak anlamına gelmektedir.
 • Spor odaklanma sorununu tamamen ortadan kaldırır.
Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder