Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hepimiz güzel görünen bir ayakkabı isteriz. Fakat söz konusu spor ayakkabı olunca, birincil öncelik; ayak sağlığı ve rahatlık oluyor. Bu yüzden eğer spor ayakkabı almaya karar verildiyse, bu ayakkabıların rahatlığı ve olası sakatlıkları önlemek için dizayn edilmiş olması unutulmamalı. Eğer haftalık düzenli olarak bir spor türü ile ilgileniyorsan, bu spora yönelik bir ayakkabı edinilmeli.  Unutma! Yanlış spor ayakkabı, sporunu ve sağlığını olumsuz yönde etkiler. Spor ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte mutlaka dikkat edilmesi gerekenler…

Spor ayakkabı gün başlangıcında değil, gün sonunda alınmalı.

Bunun çok basit bir sebebi var. Yürüme veya koşma sporu yaptığımız zaman, ayaklarımız şişer. Bu şişme sonucunda ayakkabı genişler. Bu yüzden gün sonunda; yani ayaklarının en şiş olduğu zamanda alışverişe gitmelisin.  Bu sayede spor ayakkabıda konforu yakalamış olacaksın.

Ayak mutlaka rahat etmeli.

Her durumda ayağın mutlaka rahat etmeli. Ayak tipin hakkında bilgi edindikten sonra mutlaka ayağına uyan bir ayakkabı satın almalısın. Spor ayakkabılar, topuklu ayakkabılar veya rugan ayakkabılar gibi değillerdir. Yani şık görüntüsü için rahatsız olan bir tercih yapılmamalıdır. Bu yüzden rahatlık birincil önceliktir. Spor ayakkabını satın almadan önce mağaza içinde yürüyerek test etmelisin.

Gereksiz aksesuar, bağcıklar bulunmamalıdır.

Spor ayakkabıda konfor oldukça önemli. Bu yüzden sürekli bağlamayı gerektiren bağcık türleri, ayakkabıların birbirine sürtmesine neden olan aksesuarlardan kaçınılmalıdır.

Terletmemesine özen gösterilmeli.

Spor ayakkabılar mutlaka nefes almalıdır. Aksi takdirde kötü koku oluşumu, mantar vb. gibi rahatsızlıklar meydana gelebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey ayakkabının nefes alan kumaşlardan imal ediliyor olmasıdır.

Yapılacak spor türüne göre spor ayakkabı alınmalı.

Her şeyden önce unutulmamalıdır ki, her spor türünün kendine göre bir spor ayakkabısı mevcuttur. Bu yüzden amacından farklı olarak bir spor ayakkabı kullanılmamalı. Küçük bir örnek vermek gerekirse, koşu ayakkabıları daha esnekken, yürüyüş ayakkabıları daha sert imal edilmektedir.

Spor ayakkabı denerken, mutlaka sporda kullanılacak çorap ayakta bulunmalı.

Spor ayakkabının konfora yönelik olduğunu düşündüğümüz zaman yanlış ayakkabı seçimi, sporun tüm yararlarını ortadan kaldırır. Bu yüzden eğer sürekli olarak kullandığın bir çorap varsa, ayakkabıyı bununla birlikte denemeyi unutma.

Ayakkabı ucunda boşluk olmalı; ayakkabı ne dar ne de bol olmalı.

Spor ayakkabıyı giydiğin zaman topuk sıkıca oturmalı, başparmak ve ayakkabının ucu arasında ayağının rahat edebileceği kadar boşluk bulunmalıdır. Spor ayakkabı giyildiğinde parmak çok rahat bir şekilde hareket edebilmelidir. Mümkünse bağcık bağlanan bölüm uzun olmalıdır; bu ayağın rahatça hareket etmesine izin vermektedir.

Spor ayakkabı kullanılacak zemin mutlaka önceden bilinmeli.

Spor ayakkabı satın alınmadan, mutlaka kullanılacak zemin hakkında bilgi edinilmeli. Çünkü spor ayakkabılar farklı zemin türlerine göre çeşit çeşit imal edilmektedir.

Mümkün olduğunca basıncı absorbe edebilmeli.

Spor ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi basıncı absorbe edebiliyor oluşudur. Basıncı absorbe edebilen spor ayakkabılar, ayağa binen basıncı dengeli bir şekilde dağıtabilir. Peki bunu nasıl anlayacağız? Topuk olabildiğince ayağı iyi bir şekilde kavramalı, kalın veya yumuşak olmalıdır. Ve orta bölüm direnci düşük olan malzemelerden yapılmalıdır.

Eğer ayakta bir sorun olduğu düşünülüyorsa mutlaka doktora danışılmalı. 

Spor ayakkabı seçerken ayak tipinin mutlaka bilinmesi gerektiğini daha önceden belirtmiştik. Eğer ayak tipinde herhangi bir sorun bulunuyorsa, spor ayakkabı seçimi iki kat daha önem taşıyor. Eğer ayağında bir problem varsa, bu spor ayakkabı giydiğin zaman tırnak batması veya nasır gibi problemlerine yol açabilir. Doktor muayanesi ve tedavisi eşliğinde, pedografi denilen taban ölçümü ile doğru ayakkabı tipini belirleyebilirsin.

Ve son olarak; mutlaka kaliteli bir spor ayakkabı satın alınmalı.

Söz konusu spor ayakkabı olduğu zaman sağlığın önemi iki katına çıkıyor. Bu yüzden aldatıcı tasarımlara sahip, ucuz olan ayakkabılar hem maddi hem de manevi olarak beklenmedik kayıplara yol açar. Tabii ki pahalı ayakkabı her zaman iyi ayakkabı değildir. Bilindik markalara yönelmeli ve yukarıda saydığımız şeyler göz önünde bulundurulmalıdır.

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder