Spor Öncesi Ne Yenir?

Spor Öncesi Ne Yenir?

Spordan beklenen verimi alabilmek ve hayal edilen vücuda kavuşabilmek için, spor sonrası beslenme kadar spor öncesi beslenme de önemlidir. Çünkü spor sırasında vücutta bir çeşit yıkım ortamı oluşur. Antrenman sırasında doğal olarak kalori harcarsın, buna bağlı olarak kan şekerin düşer; ayrıca kaslarında hasar oluşur ve terleyerek hem sıvı hem de mineral kaybedersin. İşte tüm bu olumsuzlukları aşmak için spor öncesi beslenme çok önemlidir. Çünkü spor öncesinde gerçekleştireceğin doğru bir beslenme ile enerji seviyeni koruyabilir; spor performansını artırabilir, kas yıkımını yavaşlatabilir ve antrenmandan sonraki kas yapımına vücudunu hazırlayabilirsin. Peki, bunun için spor öncesinde ne yemek gerekir? Eğer sen de spor öncesi ne yenir diye merak ediyorsan, bu yazımızda aradığın tüm cevapları bulabileceksin.

Spordan ne kadar önce beslenmeliyim?

 

Eğer spordan önce tam bir öğün yiyeceksen, bunu spora gideceğin vakitten en az 2-3 saat önce yapmalısın. Ama hafif bir şeyler atıştıracaksan, 1 saat önce beslenmen yeterli olacaktır.

Spor öncesi beslenme

Spor öncesi beslenme: Karbonhidrat

 

Spordan önce karbonhidrat tüketimi, antrenman boyunca seni kas yıkımından korur ve protein sentezine zorlar. Ayrıca spor sırasındaki performansını artırmaya da yardımcı olur. Bu nedenle eğer yoğun bir antrenman programın varsa, öncesinde temiz karbonhidrat içerikli besinler tüketebilirsin. Yulaf ezmesi, kahverengi pirinç, buğday makarnası vb. gibi...

Spor öncesi beslenme: Protein

 

Spordan önce protein tüketimi, kas kütlesinin antrenmandan sonra tekrar yapılanmasını sağlar ve yine antrenman sırasındaki kas yıkımını engeller. Bu nedenle antrenmandan önce, antrenmanının şiddetine göre belirli miktarlarda protein tüketebilirsin. Eğer protein ihtiyacını karşılamak için spor öncesi süt içeceksen, laktoz toleransın olmadığından emin olmalısın. Aksi takdirde, spor sırasında sindirim sıkıntısı ve gaz problemi yaşayabilirsin.

Spor öncesi beslenme: Yağ

 

Spor öncesi yağ tüketimi, eğer fazla miktarda olursa yağ ile birlikte alınan besinlerin sindirim süresini uzatabilir. Eğer az miktarda olursa, öncesinde alınan karbonhidrat kana daha hızlı karışır ve bu da antrenman sırasında yorgunluk hissi yaşanmasına sebep olabilir. Dolayısıyla spordan önce yağ tüketiminden ve benzer etkilere neden olan lifli yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Spor öncesi: Kafein

 

Spor öncesi kafein tüketimi, performansı artırmak ve fazla kalori harcamak için ideal bir seçimdir. Bu nedenle spor öncesi kahve (yaklaşık 45 dakika önce) içerek sen de spor sırasında daha fazla kalori harcayabilirsin.

Spor öncesi: Meyve

 

Portakal, elma, muz gibi meyveler hızlı tüketilen enerji kaynaklarıdır. Ayrıca portakal basit bir karbonhidrat kaynağıdır, bu nedenle sporcular tarafından spor öncesinde sık sık tüketilmektedir. Bu nedenle sen de spor öncesi muz, portakal veya elma yiyerek spor sırasındaki performansını artırabilirsin.

Eğer sen de bir besin desteği alarak kas gelişimini desteklemek ve spor sırasındaki performansını artırmak istiyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Carne Bolic & Amino 2002 + Creatine

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.