Spor Salonunda Mutlaka Uyulması Gereken 14 Altın Kural

Eğer bir spor salonuna yeni başladıysan ya da hali hazırda devam ediyorsan bu yazımıza göz atmanda büyük fayda var. Spor salonları sosyal alanlardır ve uyulması gereken bazı kurallar vardır.  Bu kuralların çoğu spor salonlarında yazmaz ama bizden sana tavsiye; bu kurallara kesinlikle uyman, hem kendin için hem de diğer üyeler için oldukça önemli! İşte o altın kurallar:

Kural 1: Kullandığın ağırlıkları yerine koymayı unutmamalısın.

Bu kural bazı spor salonlarında yazarken, bazılarında yazmaz. Başka birisi senin kullandığın ağırlığı bekliyor olabilir ve eğer sen ağırlıkla işin bitince onu başka bir yere koyarsan; insanlar o ağırlığı aramak zorunda kalabilirler.

Kural 2: Kullandığın ekipmanı terli bırakmamalısın.

Kimse terli bir ekipmanla antrenman yapmak istemez. Bundan dolayı havlu kullanmayı unutmamalısın. Ekipmanı terlettiysen de havluyla silmeye özen göstermelisin.

Kural 3: Ekipmanları spor salonunun başka kısımlarına götürmemelisin.

Çünkü spor salonu sahipleri, üyelerin en düzgün ve verimli şekilde spor yapabilmesi için ortamı dizayn etmişlerdir.  Örnek vermek gerekirse; dumbell masasının önünde bir boşluk bırakılmıştır ve dumbell çalışanların, orada çalışması istenmiştir.

Kural 4: İnsanları sohbete tutmamalısın.

İletişim, muhabbet mükemmel bir şey. Birçok insanın kısa zaman aralıklarında spor salonuna geldiğini düşünürsek, spor salonunda spor yapmak daha mükemmel bir şey. Bundan dolayı eğer karşıdaki kişi muhabbet etmeye yanaşmıyorsa veya senin için kulaklığını çıkartıyorsa (insanlar genellikle mp3 veya ipod ile müzik dinlerler) belki de muhabbeti spordan sonraya saklaman; ikinizin de yararına olacaktır.

Kural 5: Aletleri amaçları doğrultusunda kullanmaya özen göstermelisin.

Örneğin salonda bir tane squat kafesi varsa; bu tarz aletleri biceps curl gibi hareketlerle meşgul etmemelisin. Fakat bunu kesinlikle yanlış anlama; elbette bir aletle onlarca hareket yapabilirsin. Bizim demek istediğimiz; squat kafesinin bir alternatifi olmadığı; biceps curl’un ise onlarca alternatifi olduğu.

Kural 6: Gaza gelip fazla ağırlık kaldırmaya çalışmamalısın.

Çok ağırlık kaldırmak, çok spor yapmak değildir. Herkesin bünyesi, idmanı, programı farklıdır. Sen kendi programına uymaya çalış ve böylece kendini olası sakatlıklardan koru!

Kural 7: Soru sormalı, teklif etmeli ve tekliflere açık olmalısın.

Eğer birisi senin çalışacağın alette çalışıyorsa ona kaç seti kaldığını sorabilirsin. Aynı şekilde insanlar da sana bunu sorabilir. Eğer kaldırdığın ağırlık yakınsa, beraber yapmayı teklif edebilirsin.

Kural 8: Eğer birisi senden yardım isterse…

Eğer birisi senden yardım isterse, yardım etmeyi bilmiyorsan bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirsin. Bu, en az ağırlık kaldırmak kadar önemli bir konudur. Curl’u yanlış yerinden tutabilir ve ağırlık kaldıran insanı sakatlayabilirsin.

Kural 9: Yüksek sesle konuşmamalısın.

Bazı insanlar kulaklıkla müzik dinlemektense salonun müziğini dinlemek isterler; bununla konsantre olurlar. Bu tarz kişilerin konsantrasyonunu bozmamak için yüksek sesle ve argo kelimelerle konuşmamaya özen göstermek gerekir.

Kural 10: Spor salonunda da bir sosyal alan vardır.

Bazı insanlar müziğin etkisiyle beraber konsantre bir şekilde hareketlerini yaparlar. Bu durumlarda onlara çarpman, dikkatlerini dağıtıp onları sakatlamana neden olabilir.

Kural 11: Çantanı salona getirmemelisin.

Soyunma odalarındaki dolaplar bunun için yapılmışlardır. Hem görüntü açısından hem de spor yapanların ayağına takılmaması açısından çantanı dolapta bırakmanda fayda var.

Kural 12: Soyunma odasındaki oturakları dolu bırakmamalısın.

Eğer duşa giriyorsan, bu, malzemelerini ulu orta yerde bırakacağın anlamına gelmez. Bundan dolayı; eğer saunaya veya duşa gireceksen, kişisel eşyalarını ve çantanı dolabına koymalısın.

Kural 13: Kesinlikle parfüm veya kolonya kullanmamalısın.

Spor salonları kapalı yerlerdir ve parfüm-kolonya kokusu hiç hoş karşılanmaz. Sen terledikçe vücudundaki parfüm kokusu daha fazla çıkmaya başlar. İnsanlar nefes aldıkça burunlarına senin parfüm kokun gelecektir. Bunun yerine hafif bir deodorant kullanabilirsin.

Kural 14: Duşta gerektiğinden fazla vakit geçirmemeli ve duşu temiz bırakmalısın.

Kimse kimseden bu sebeple laf işitmek istemez. Duş alanlarını bulmak istediğin gibi bırakman en doğrusu olacaktır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder