Spor ve Makarna İlişkisi

Makarna, sporcu beslenmesi deyince ilk akla gelen yemeklerden biridir. Buğdaydan elde edilen besinler arasında ekmekten sonra gelen makarna, durum buğdayından irmik ve su karışımından yapılıyor. Durum buğdayının kalitesini ise tanenin fiziksel özellikleri, protein miktarı, enzim aktivitesi, pigment içeriği, endosperm yapısı gibi özellikler belirliyor. Yumuşak buğdaydan ekmek, tatlı ve pastalar için un üretilirken; sert durum buğdayından makarna için irmik üretiliyor.

 

Makarnanın tarihçesi

 

Lazanya, spagetti gibi makarna çeşitleri isimlerine bakıldığında, bu lezzetli yemeğin İtalya’dan geldiği düşünülebilir. Ama aslında makarnanın ataları Asya’dan geliyor. Bilinen en eski makarna tarifi, yaklaşık 4 bin yaşında ve Çin kaynaklı. Bazı kaynaklar makarnayı Marco Polo’nun 1290 yılında Çin’den Avrupa’ya getirdiğini söylüyor. Makarnaın 1250’lerde Cenova’da Alman fırıncılar tarafınsan satıldığını iddia eden kaynaklar da var.

 

Sporcu beslenmesi için makarnanın önemi

 

Makarnanın sporcular tarafından sıkça tercih edilmesinin nedeni, elbette karbonhidrat deposu olması. Bu özelliği onu, özellikle antrenman sırasında bir numaralı enerji kaynaklarından biri yapıyor. Karbonhidratlar, her insan için çok önemli. Ancak sporcular için daha da önemli. Çünkü karbonhidratlar, kaslar tarafından yağlara oranla 4 kat daha hızlı kullanılıyorlar ve vücudun acilen enerjiye ihtiyaç duyduğu anlar için çok önemliler.

 

Makarna ayrıca kalori açısından da oldukça sağlıklı bir besindir. Pişirilmemiş 100 gram makarna, yaklaşık 350 kalori içerir. Yağ oranı sadece %3, karbonhidrat oranı ise yüzde 70 civarındadır. Ayrıca %10 oranında da protein içerir. Tüm bunların dışında demir, magnezyum, B ve E vitaminleri de makarnadaki yararlı maddelerdendir.

 

Elbette makarnanın saydığımız tüm bu güzel özellikleri, belli etmenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Eğer sen makarnayı bol yağlı ve başka malzemeler de ekleyerek bir kalori bombasına dönüştürerek tüketiyorsan; senin için yarardan çok zararı olabilir. Makarna böyle tüketildiğinde, elbette kilo aldıracaktır. Ama koşullar normalleştirildiğinde, sporcu beslenmesi için oldukça yararlıdır. Zaten bu yüzden de sporcular tarafından sıkça tercih edilmektedir.

 

Kaliteli makarna nasıl olmalıdır?

 

Makarnanın kalitesini etkileyen faktörlerden biri, irmiğin üretildiği durum buğdayının kalitesidir. İrmik ile un arasındaki temel fark glüten kalitesidir. Durum buğdayında glüten dayanıklıdır; yumuşak buğdayda ise çok hassastır. İrmikte bulunan glütenin zarının çok sıkı bir şekilde örülmüş olması ve glütenin yüksek değeri, makarnanın da kalitesini yükseltir.

 

Makarnanın kalitesini etkileyen bir diğer faktör ise irmik parçacık büyüklüğüdür. Kaliteli makarnaların üretimi için; un içermeyen, irmik bakımından homojen olan ve orta boyutta kaliteli irmikler tercih edilir.

 

Peki, kaliteli makarnayı nasıl anlayabiliriz? Kaliteli kuru bir makarnanın rengi, altın gibi bir renktedir ve kırıldığında kuru, net bir ses çıkarmalıdır. Rengine ışıkta bakıldığında, homojen olması (hava kabarcıklarının bulunmaması), pişirme sırasında dayanıklı ve esnek olması gerekir. Böylece nişasta makarnanın dışına çıkmaz ve yapışkan olmaz; makarna suyu iyice emerek kendi hacminin 2 katına ulaşır.

 

Makarna kilo aldırır mı?

 

Son yıllarda diyet söz konusu olduğunda, karbonhidratların birer düşman gibi yansıtıldığı bir gerçektir. Birçok diyetisyen, kilo vermek isteyen kişilerin karbonhidratı azaltması ve makarnadan uzak durması gerektiğini söylemektedir. Ancak aslında makarnanın yazımızda da bahsettiğimiz besin değerlerine bakıldığında, vücuda bir zararı olmadığı; dolayısıyla da kilo aldırmayacağı görülebilir. Peki tüm bu önyargının nedeni nedir? Elbette makarnanın genelde kilo aldıran soslarla birlikte tüketilmesi. Yağ oranı bakımından oldukça yüksek olan soslar, makarnanın kalorisini bir üst noktaya taşıyabilir. Bu yüzden diyet yaparken makarna yemekte hiçbir sakınca yoktur. Tabii eğer sossuz tüketiliyorsa…

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder