Spor Yaparken Günde Kaç Yumurta Yemeliyiz?

 

Spor Yaparken Günde Kaç Yumurta Yemeliyiz?

Vücut geliştirme sporu yapanlar, genelde beslenme programlarında yumurtaya oldukça sık bir şekilde yer verirler. Çünkü yumurta spor ilişkisi, aslında birbirinden ayrılmaz ve son derece yerinde bir ilişkidir. Yumurta, besin değerleri bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu yüzden spor yaparken yumurta tüketmek, hem protein alarak kas gelişimini desteklemek hem de yumurtanın zengin besin içeriği nedeniyle sağlıklı beslenmek anlamına gelir. Vücut geliştirme beslenme ile desteklenmediğinde, kişinin hedefine ulaşamamasına veya çok geç ulaşmasına neden olabilir. Bu nedenle kas geliştirme beslenme ilişkisini hafife almamak ve bu konuda oldukça özenli davranmak gerekir.

Vücut geliştirme sporu yapanlar, bolca yumurta tüketirler dedik. Peki, yumurtanın kas gelişimine faydası nedir? Spor yaparken günde kaç yumurta yemeliyiz? İşte bu sorular, sporcuların en fazla merak ettikleri sorulardır. Bu yazımızda, yumurta ile ilgili merak edilen tüm soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Yumurta faydaları

Karbonhidrat faydaları

Yumurta, ciddi bir protein kaynağıdır. Üstelik içerdiği yağ miktarı da oldukça azdır. Bu iki özellik bile, yumurtayı diyet programları ve sporcu beslenmesi için eşsiz bir besin yapmaya yeterlidir. Elbette bunların yanı sıra, yumurtanın sağlık için de çeşitli faydaları vardır. Bir adet yumurtanın içerdiği proteinin yaklaşık olarak %60'ı beyazında, kalanı ve içerdiği yağ ise sarısında bulunmaktadır. Yumurta ayrıca, insan vücudu için gerekli olan kalsiyum, folat, potasyum, selenyum, omega-3 gibi vitamin ve besinlerin çoğunu da içermektedir. Ancak içerdiği kolesterol nedeniyle, tüketimi konusunda sınırlı davranmak gerekebilir. Yapılan araştırmalar, günlük olarak tüketilmesi gereken maksimum kolesterol miktarının yaklaşık 300 mg olduğunu göstermektedir. Ama elbette bu değer, spor yapmayan kişiler içindir. Spor yapan kişilerde bu miktar daha fazla olabilir. (Burada, yumurtanın beyazının kolesterol içermediğini söylemekte fayda var. Sporcu beslenmesinde, yumurtanın sarısı sınırlı tutularak beyazı daha fazla tüketilebilir. Ancak sadece beyazını tüketmek de doğru olmayacaktır. Çünkü bu şekilde yumurtanın sarısında bulunan A, B12 ve D gibi önemli vitaminlerden mahrum kalınabilir.)

Spor yaparken yumurta yemek, yumurtanın yukarıda saydığımız tüm bu olumlu özelliklerinden dolayı oldukça mantıklıdır. Çünkü yumurta hem yararlı hem de oldukça ucuz bir protein kaynağıdır. Yalnızca tüketimi konusunda dikkatli ve sınırlı davranmak gerekir. Yumurtanın sarısında yaklaşık olarak 210 mg kolesterol bulunmaktadır. Bu rakam göz önünde bulundurulduğunda, spor yapmayan bir kişinin günlük tükettiği yumurta sayısı miktarının 1,5-2'yi geçmemesi gerektiği söylenebilir. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi, spor yapan kişilerde bu miktar, bir parça daha fazla olabilir.

Eğer sen de yaptığın antrenmanlardan en hızlı şekilde verim alabilmek için seni hedefine yaklaştıracak bir protein desteği arıyorsan bu ürünümüz ilgini çekebilir: Ultimate Iso Cool Protein 2270 Gr

Bu Yazılarımız da ilginizi çekebilir:


Kas Geliştirme
Fitness Programı
Kol Kası Geliştirme
Metabolizmayı Hızlandıran 5 Yağ Yakıcı İçecek Tarifi

KALİTELİ PROTEİN TOZU ÜRÜNLERİ Mİ ARIYORSUNUZ?

Protein Tozu Fiyatları

Protein tozu kullanmak, kas dokusunu korumak ve yenilemek için oldukça önemlidir. Vücut geliştirme sporu ile uğraşanlar, deforme olan kaslarını yenilemek için protein tozu kullanmaktadırlar. Türkiye’de de son zamanlarda vücut geliştirme sporu yapanlar arasında benimsenen bu ek besinlerde, seçenek oldukça fazla artmıştır. Bu da akabinde; en uygun protein tozu, en ucuz protein tozu ihtiyacını doğurmuştur. Fakat protein tozu, sadece fiyatına bakarak alınmamalıdır. Peki, protein tozu alırken nelere dikkat edilmelidir?Herkesin spor yapmaya başlarken bir amacı vardır. Kimisi kilo almak, kimisi kilo vermek, kimisi de kas kütlesini büyütmek ister. Ve bu amaçların ve hedeflerin sonu yoktur. Bu hedefler doğrultusunda ilerlerken emin adımlarla yürümemize yardımcı olacak yol arkadaşları ararız. Konu spor yapmak, kas kütlesi büyütmek vs. olunca, bu yol arkadaşlarımız protein tozlarıdır. Fakat hedefimiz için bu yol arkadaşlarının uygun olup olmadığı bilinmelidir. Yani sadece fiyatına bakarak protein tozu alınmamalıdır. Ürünlerin içeriği titizlikle incelenmelidir. Çünkü ürünün içeriğindeki bir faktör bizim gizli düşmanımız olabilir. Bu yüzden protein tozu çeşitleri, protein tozu fiyatlarının neleri etkilediği, protein tozu alırken dikkat edilecekler iyi bilinmelidir.

Protein tozu fiyatını ne etkiler? En uygun protein tozları ve en ucuz protein tozlarının başına neden “en” geliyor, protein tozlarının fiyatlarını neler etkiliyor bakalım:

 • İçeriğindeki ham maddenin kalitesi
 • Ürün miktarı
 • İthal veya yerli olması
 • Markanın kendisi
 • Üretim yeri
 • İçeriğindeki vitamin ve mineraller
 • Protein tozu çeşidi

Protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler:

Amaca yönelik protein tozu almanın ne kadar önemli olduğunu söylemiştik. İşte protein tozu alırken dikkat edilmesi gerekenler: 

 • İçeriğindeki maddelerin oranlarına
 • Özellikle protein oranına
 • Kaç servis çıkacağına
 • Servis başına maliyete

Protein tozu çeşitleri nelerdir?

Amaçlar doğrultusunda protein tozu çeşitleri çok iyi bilinmelidir. “Protein tozu çeşitleri nelerdir?” sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir:

Whey protein tozu

Sporcular arasında en fazla tercih edilen protein tozu çeşitlerinden bir tanesi Whey protein tozudur. Whey protein tozu, vücut tarafından hızlıca emilen, yağ oranı az ve peynir altı suyundan yapılan bir protein tozu çeşididir. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik, vücut tarafından emiliminin hızlı gerçekleşmesidir. Bu sayede kaslar hızlı bir şekilde beslenmektedir. Whey protein, kas yıkımları için birebirdir.

Kazein protein tozu

İngilizcesi Casein olan ve Türkçe'de Kazein olarak bilinen bu protein tozu,  vücutta yavaş emilmesi ile diğerlerinden ayrılır. Yani sindirimi oldukça zordur. Kasları uzun süreli beslediği gibi uyumadan önce, spordan saatler geçtikten sonra, spordan hemen önce ve sonra kullanılması uygundur.

Kompleks protein tozu

Kompleks olarak bilinen proteinler, içeriğinde biraz Whey, biraz Kazein barındırırlar. İki protein çeşidinin bir arada olması, kas gelişimine pozitif yönde etki eder. Bu yüzden Whey protein ve Kazein proteinin özelliklerini bir arada barındırır. Yani spordan önce de içilebilir, saatler sonra da.

Protein tozu faydaları nelerdir?

“Protein tozu ne işe yarar?” sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

 • Kasların hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar.
 • Kaybedilen enerjiyi telafi eder.
 • Günlük protein ihtiyacını kaliteli ve sağlıklı bir şekilde karşılar.
 • Antrenmanda yüksek performans göstermeye yardımcı olur.