Spor Yaparken Zamanı Verimli Kullanmak İçin Yapılması Gerekenler

Her insanın planları arasında -elbette eğer yapmıyorsa- düzenli spor yaptığında daha sağlıklı bir bedene ve daha fit bir görüntüye sahip olacağını bildiği için, spor yapmak vardır. Ve bu planı hayata geçirmek bile, aslında onun için kişisel başarısıdır. Ancak ne yazık ki işler, sadece spora başlamakla bitmiyor. Zamanın bizim için ne kadar önemli olduğunu anlamak için, spora zaman ayırmakta zorluk çektiğin dönemleri düşün. Dolayısıyla, spor yaparken geçirdiğin zamanı verimli kullanman da senin için çok önemli. Çünkü hepimizin hayatında zaman harcadığı ve harcaması gereken pek çok şey var. Bu yüzden de vücuduna ayırdığın o bir saati, en verimli şekilde kullanmalısın ki; yaptığın spordan yüzde yüz fayda alabilesin.

Yani spor yaparken zamanı verimli kullanmak gerçekten çok ama çok önemli. İşte bu yüzden, bu yazımızda, spor salonunda zamanı verimli kullanman için dikkate alabileceğin bazı önerilerden bahsedeceğiz.

1. Dikkatini dağıtan etmenlerden kaçınmalısın.

Telefonlar, sosyal medya hesapları, televizyon… Tüm bunlar senin harekete konsantre olmanı zorlaştırır ve seni fark etmeden meşgul eder.

2. İşe gidiş veya iş çıkış saatlerini tercih etmemelisin.

Birçok insan sabah işe gitmeden önce ya da akşam işten çıktıktan hemen sonra spor salonlarına akın eder. Hal böyle olunca da pek çok hareket için sıra beklemen gerekir; çünkü genelde malzemeler başkaları tarafından kullanılıyordur. Daha verimli spor yapabilmek için eğer mümkünse daha sakin saatleri tercih edebilirsin.

3. Konsantrasyonunu arttırmak için müzik dinlemelisin.

Birçok araştırma spor yaparken müzik dinlemenin konsantrasyonu arttırdığını ortaya koyuyor. Bu yüzden sen de etrafından kendini soyutlamak adına, çalışma isteğini arttıracak müzikler dinleyebilirsin.

4. Kendine hedef koymalısın.

Üstelik sadece ileriye dönük de değil. O bir saat içinde yapacağın egzersizleri kafanda önceden oluşturmalısın. Bu hareketleri ne için yaptığını, hangi bölgeni çalıştırmak istediğinin farkında olmalısın.

5. Saati kontrol etmelisin.

Spor yaparken hareketler arasında küçük molalar vermek normaldir. Ancak o molaların bir dakikayı geçmediğinden emin olmak için mutlaka saati kontrol etmelisin.

6. Toplu derslere katılmalısın.

Toplu derslerde, zaman yönetimi senden bağımsız olarak mevcuttur. Başlangıç ve bitiş saati bellidir; ayrıca grup dersleri sana antrenörün deneyimlerinden yararlanma fırsatı sunar.

7. Bir Personel Trainer ile çalışmalısın.

Böylece hem programının aksamadığından emin olabilirsin hem de eğitmenin senin motivasyonunun düşmesine engel olacağı için yaptığın spordan daha fazla verim alırsın.

8. Set sayılarını abartmamalısın.

Vaktini iyi değerlendirmek için set sayılarını ikide sabitlemeli; ayrıca aynı kas grubunu çalıştıran hareketleri de peş peşe yapmalısın. Böylece bir saat içinde hedefine ulaşacak şekilde çalıştırmak istediğin kas gruplarının tamamını çalıştırmış olursun.

9. Spor salonunu iyi tanımalısın.

Daha önce spor salonuna fazla gitmediysen, birçok aletin yerini de bilmiyorsun demektir. Bu da sana zaman kaybettirir. Bu yüzden spora başlamadan önce salondaki aletlerin yerine göz atmalı, ihtiyaç duyacağın malzemelerin yerini önceden tespit etmelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder