Spora Başlamak İçin Yeterli 8 Motivasyon Kaynağı

Egzersiz yapmanın vücudumuza sağladığı sayısız faydayı bilsek de bazen harekete geçmek gerçekten zor olabiliyor. E bir de spor yapmayı sevmiyor, sadece sağlıklı olduğu için spor yapmak istiyorsanız işler iki kat zorlaşıyor! Dolayısıyla da o başlanması gereken spora bir türlü başlanamıyor. Bu yazımızda spora başlamak konusunda seni ikna edebilecek bazı motivasyon kaynaklarını açıklamaya çalıştık. Eminiz spora başlamak senin için şu an sadece fikir aşamasındaysa bile, yazımızı bitirdiğinde spor yapmak üzere evden çıkıyor olacaksın. İşte spora başlamak için yeterli 8 motivasyon kaynağı.

1. Başarmanın verdiği o müthiş tatmin!

Spora başlayana kadar verdiğin mücadelenin ne kadar yorucu ve zor olduğunu biliyoruz. Ama başladığında kendini gerçekten başarmış hissedeceksin. Hele ki bunu bir alışkanlık haline getirdiğin o an! İşte o an hem vücudundaki olumlu değişiklikleri görmek hem de hedefine ulaşmış olmak sana gerçekten kendini çok iyi hissettirecek. Ve sana da sadece başarmış olmanın verdiği o müthiş tatminin tadını çıkarmak kalacak!

2. Sağlam vücut, sağlam kafa!

Spora başladığında fark edilir şekilde daha dayanıklı olduğunu ve enerjinin arttığını hissedersin. Çünkü dayanıklılık antrenmanları ile yaşın kaç olursa olsun çeşitli nedenlere bağlı güç kaybın azalır. Çünkü düzenli spor yapmak, vücut direncini belirgin şekilde arttırır. Sporun vücuduna olan bu fiziksel etkisinin yanı sıra, ruh haline de etkisi büyüktür. Spor sayesinde daha sağlıklı bir zihne kavuşursun. Çünkü egzersiz, vücudunda mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar; daha doğrusu bu salınımı hızlandırır. Bu yüzden spora başlamak demek; sağlam vücut, sağlam kafa demektir!

3. Düzenli yaşam

Düzenli olarak spor yapan insanların, doğal olarak düzenli bir yaşamları vardır. Çünkü onların yaşamında tıpkı spor zamanlarının belli olduğu gibi, diğer şeylerin de zamanları bellidir. Programlı olmak, her insana kendisini iyi hissettirir. Çünkü böyle olduğunda, insanın her şeyi yapacak vakti olur ve bu da sürekli bir “kendini gerçekleştirme” hissi yaşamak demektir. Bu yüzden spora başladığında düzenli yaşamın keyfini iliklerine kadar hissedebilirsin!

4. Bedenini sevmek

Dış görünüşü ne olursa olsun, her insan kendisiyle barışık olmalı ve kendisini sevmelidir. Ancak kilo kontrolü, sadece güzellik için değil sağlık için de oldukça önemlidir. Düzenli spor yaptığında, ideal kilona da daha hızlı kavuşabilirsin. Ve bu sayede aynaya baktığında, eskisinden farklı ve daha iyi bir sen görürsün. Bedenini seversin. Ve inan, bundan daha güzel bir şey yoktur!

5. Konforlu spor kıyafetler

Bazen konforlu spor giysiler ve aksesuarlar, seni kilo vermekten bile daha fazla motive edebilir. Çünkü günün belirli saatlerinde bile olsa rahat giysiler giymek, insana son derece iyi hissettirir. Ayrıca spor için konforlu giysiler ve aksesuarlar almak dâhi, kendine zaman ayırmak ve kendin için bir şeyler yapmak anlamına geldiği için, kişiye hissettirdiği motivasyon hiçbir şeye değişilmez!

6. Hayata küçük bir mola!

İnsan spora başladığında, artık hayatında başka bir gündem daha var demektir. Çünkü hayatında ne gibi bir problem olursa olsun, spor yaparken tüm sorunlardan uzaklaşırsın; sadece sporu ve vücuduna sağladığı faydaları düşünürsün. Yani olması gereken budur. Bu yüzden “Kendime hiç zaman ayıramıyorum” ya da “Günlük sıkıntıları düşünmediğim tek bir an bile yok” diyorsan, bir an önce spora başlayıp hayata küçük bir mola vermelisin. Çünkü sen buna değersin!

7. Yeni arkadaşlar

Spora başlamak, zamanla sana yeni bir çevre kazandırır. Çünkü ister bir spor salonuna git, istersen toplu spor aktivitelerine katıl; ya da açık havada aynı saatte yürüyüş/koşu yap; bir süre sonra seninle aynı şeyi yapan ve aynı düşüncede olan insanlarla karşılaşacaksın. Bu da yeni arkadaşlar edinmeni sağlayacak. Ayrıca seni motive eden ve spor yapma konusunda senden daha kararlı bir spor arkadaşı edinmen, senin de bu konudaki motivasyonunu arttırabilir; bizden söylemesi.

8. Tembelliğe son!

Spora başlamadan önce sürekli ertelediğin ve yapmaya üşendiğin şeyleri unut! Çünkü artık her şeyi yapacak enerjin var. Düzenli olarak spor yapan insanlar, tembellik illetinden de çok kısa bir süre içinde kurtulurlar. Geç yatıp geç kalkmaya bir son verirler, çünkü düzenli spor, sağlıklı bir uyku düzenini de beraberinde getirir. Güne daha zinde ve enerjik başlar; ki bu da tembellik yapmamak anlamına gelir. Bu yüzden tembellik yapmak istemediğin halde tembel olduğunu düşünüyorsan; spora başlaman yeterli!

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder