Spora Gitmemek İçin Söylenen Dillerden Düşmeyen 7 Bahane

Bazı şeyler hakkında bahaneler üretmek, sonsuz bir sürecin başlangıcını tetikliyor. Bahane ürettikçe ardı arkası kesilmeyen bir bahaneler zinciri oluşuyor. Bunun sebebi ise tamamen düşünmekten kaçınmamız. Çünkü bahaneler zincirinin ilk halkasına baktığımız zaman, bu halkanın aslında hiçbir yere takılı olmadığını göreceğiz. Bahane üretmek konusunda olan sonsuz yeteneğimizi, bahanelerin yersiz olduğunu düşünmeye kullanmamızın tam zamanı! Bu bahanelerin başında is spora gitmemek geliyor!

Her gün doya doya, seve seve spora gitmen lazım diyoruz; bahane üretmemelisin diyoruz. Neden mi? Çünkü bu sana bahanelerden çok daha iyi gelecek. İşte sürekli olarak üretilen spor yapmama bahaneleri.

“Zamanım yok, spora vakit ayıramıyorum.”

Belki de spor yapanlar arasında en çok üretilen bahanelerden bir tanesi budur. Fakat durup düşündüğün zaman spor yapmak için o kadar fazla vakit var ki… Sistemli bir program ile her gün spora vakit ayırabilirsin.

“Yaptıklarım işe yaramıyor.”

Eğer sen de “Ne yaptıysam yaramıyor!” ekibinin bir üyesiysen şöyle söyleyelim; sağlıklı yaşam ve egzersiz alanına giren birçok egzersiz türü ve diyet bulunur. Burada vücuduna ses vermeli ve iyi araştırmalısın. Çünkü sağlıklı yaşamın ve spor yapmanın büyük bir kısmını öğrenmek ve deneyimlemek oluşturur. Yani “Yaptıklarım işe yaramıyor” demek mücadele etmediğin anlamına geliyor.

“Spor çok sıkıcı!”

O zaman bu konuya Arnold’un bir sözüyle açıklık getirelim: “Kası geliştiren şey son 3 ya da 4 tekrardır. O anki acı şampiyonlarla şampiyon olmayan herhangi biri arasında farkı yaratır.“ Yani Arnold şunu diyor; sporun sıkıcılıktan çıkmasını sağlayan basamağa bir adım kala, o merdivenleri çıkmaktan vazgeçiyorsun. Eğer o basamağı çıkarsan, vücudundaki ve zihnindeki değişim seni tamamen büyüleyecek. O zaman spor sıkıcı olmaktan çıkacak. Şampiyon olmanın keyfini çıkaracaksın.

“Benim zaten bir şeyim yok. Gayet formumdayım.”

Bu bahane genetik olarak düzgün fiziğe sahip olanlar arasında söylenen bir bahanedir. Fakat unutulmaması gereken asıl nokta şudur; fiziki olarak düzgün görünmek sağlıklı bir vücuda sahip olunduğu anlamına gelmemektedir. Sporun; yaşam kaliteni arttırmak gibi onlarca faydasını düşündüğümüzde, bunun bir seçim değil sağlıklı yaşamak için zorunluluk olduğu sonucu çıkmaktadır.

“Çok ama çok yorgunum!”

Tüm gün iş yerinde çalışıyorsun veya dersler ardı ardına; ya da bütün gün evde çocuklarla uğraşıyorsun. Fakat seni spor yapmaktan alıkoyan bu şeyler aslında spor yapmak için en büyük nedenlerin. Spor yapmak bir rehabilite yöntemidir. Yani yorgun olduğun için yapmadığın sporu yaptığın zaman yorgun olmayacaksın. Nasıl mı? Spor yaptığın zaman vücutta olanlara bakalım; serotonin ile zindelik ve canlılık kazanırsın, dopamin ile vücudunda doğal ağrı kesici salgılanır, endorfin ile mutlu olursun. Şimdi hala spor yapmak için yorgun olduğunu düşünüyor musun?

“Spora ayıracak param yok!”

Eğer “Spora ayıracak param yok” diyorsan bu tamamen bir bahanedir. Neden mi bahane? Şöyle açıklayalım; sağlıklı bir vücut için egzersiz ve sağlıklı beslenme büyük pay taşır. Spora ayıracak paran olmadığını varsayalım. Küçük bir araştırma ile sağlıklı beslenebilirsin. Buna ek olarak evde yapabileceğin onlarca aletsiz egzersiz bulunmakta. Ayrıca 2 aylık spor üyeliğinin ücreti ile evine alabileceğin onlarca spor aleti bulunuyor. Bu da evinde sınırsız bir spor salonu üyeliği demek oluyor.

“Sporda hiç arkadaşım yok.”

Birçok insan sporda bir arkadaş bulamadığı için spor yapmayı bırakıyor. Eğer sürekli olarak bir spor arkadaşı istersen, antrenmanların hep parça parça ve düzensiz olacak. Çünkü antrenman arkadaşı bir çanta değildir. Ve onu istediğin zaman yanında götüremezsin. Yani o da bir insandır ve kendi hayatı vardır. Bunun yerine sporun faydalarını düşünmek, negatif şeylere zihinde yer vermemek, sevdiğin müziklerden bir liste oluşturmak spora olan motivasyonunu aşırı derecede arttıracaktır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder