Sporcu Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Vücut dayanıklılığının artırılması ve performansın yükseltilebilmesi için; beslenme, egzersiz ve kaliteli dinlenme oldukça önemlidir. Bugün bu üç önemli etmenin arasından sporcu beslenmesini ele alacağız.

Antrenman esnasında tam verim alabilmek için antrenman öncesinde ve sonrasında yeteri kadar ve programlı beslenilmelidir. Sağlıklı beslenmek; sporcunun konsantrasyonunu, performansını artırır, zihinsel ve fiziksel olarak iyi hissettirir, kilo ve yağ oranlarının istenen seviyede olmasını sağlar.

Bir sporcunun tükettiği enerji, antrenman yapmayan bir insandan doğal olarak farklıdır. Bundan dolayı, bu duruma göre beslenilmelidir. Örneğin yeteri kadar karbonhidrat alınmıyorsa, vücut enerji olarak proteinleri kullanmaya başlamaktadır.

3 ana ve 2-3 ara öğün tüketilmelidir. Tabii ki bu durumun cinsiyet, yaş, kilo ve günlük aktiviteye göre değiştiği unutulmamalıdır. Tam sonuca varmak için ise bir diyetisyene danışılabilir.

Antrenman öncesinde yeteri kadar karbonhidrat almalısın.

Antrenman esnasında enerjik olmak isteyen biri için, karbonhidrat en yakın arkadaştır. Antrenmana başlarken iyi verimi alabilmek için, enerji seviyenin tam olması gerekir. Aksi takdirde istenen randımanı alamazsın. Karbonhidratlar sindirim esnasında glukoza dönüşerek, kan şekerinin düzenlenmesi ve kaslarının çalışabilmesi için gerekli enerjiyi vermede yardımcı olurlar. Bu yüzden karbonhidrat içeren besinleri, yeteri kadar tüketmelisin. Karbonhidrat ihtiyacını meyve, sebze, kuru baklagiller, makarna, pilav, tahıl ürünleri ve esmer unlu gıdalar ile karşılayabilirsin.

Antrenmandan sonra karbonhidrat seviyeni dengelemek, en az öncesi kadar önemli. Bu yüzden antrenman sonrası erkekler için yaklaşık 70 gram, kadınlar için 50 gram karbonhidrat almak gerekmektedir.

Protein tüketmeyi unutmamalısın.

Protein hücrelerin onarımı, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Bu yüzden antrenman öncesinde karbonhidratla beraber protein de tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca protein tüketimi hem antrenman öncesinde hem de antrenman sonrasına oldukça önemlidir.  Çünkü antrenman sonrasında kaslar büyüyüp, gelişebilmek için proteine ihtiyaç duyacaklardır. Protein ihtiyacını yoğurt, et, yumurta, balık süt gibi hayvansal besinlerle ve tofu, soya, kinoa gibi bitkisel besinlerle karşılayabilirsin.

Alınan yağ ve şeker miktarını azaltmalısın.

Yağ, damarlara zararlı olduğu gibi vücuda kilo aldırma eğilimindedir. Bir sporcunun dikkat etmesi gereken şeylerden biri de, dolaşım sistemidir. Damar sağlığını korumak için doymuş yağ içeren besinlerden, hazır gıdalardan kaçınılmalı; yağsız besinler tüketmeye özen göstermelisin.

Şeker ve tuz miktarına dikkat etmelisin.

Rafine şeker içeren gıdalardan (reçel, kurabiye vs.) uzak durmalı, mümkünse hiç almamalısın. Tuz tüketimi böbrek yükünü artırarak su kaybına sebebiyet verebilir. Tuzlu gıdalar tüketmemeli, evde hazırlanan yemeklerde tuz oranını azaltmalısın.

Bol sıvı almalısın.

Antrenman vücudun su kaybetmesine neden olur. Vücut da bir tepki olarak terleyerek soğumaya çalışır. Terleme ise tuz ve su kaybı demektir. Antrenman öncesinde ve sonrasına su kaybıyla başa çıkabilmek için yeteri miktarda su tüketmelisin.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder