Sporcuların Mutlaka Alması Gereken Vitaminler

Spor için koyulan hedefler doğrultusunda ilerlerken, amaç ne olursa olsun doğru beslenmek oldukça önemlidir. Doğru beslenmede ise vitaminler oldukça önem taşır. Çünkü vitaminler; metabolik süreçlerde yer alarak, vücudun işlevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Vitaminlerin metabolik süreçlerde görev alması, hepimizin ihtiyacı olduğu sonucunu doğurur. Fakat vitaminler sporcular için daha fazla önem teşkil etmektedir. Spor yaparken gerekli vitaminlerin vücuda alınmaması, performans düşüşüne sebebiyet verebilir. Fakat, vitaminleri gereğinden fazla bir şekilde kullanmak, performans artışını desteklemez. Bu bilinenin aksine yanlış bir bilgidir.  Yani alınmayan vitaminler, yapılan antrenmanların, koyulan hedeflerin önünde büyük engeldir. İşte sporcuların mutlaka alması gereken vitaminler.

Sporcuların kullanması gereken vitaminler ve mineraller nelerdir?

A Vitamini: A vitamini diş ve diş eti, saç, kemik sağlığı için oldukça önemlidir.

B Vitamini: B vitamini enerji açısından büyük bir destekleyicidir. Genellikle süt ve süt ürünlerinde ve balık, kırmızı et, tavuk eti gibi gıdalarda bulunur. B vitamini kendi içerisinde 8’e ayrılmaktadır. Ve bu vitaminler içerisinden 5’i sporcu sağlığı için oldukça önemlidir. Bunlar;

B1 Vitamini: B1 vitamini enzim faaliyetlerini düzenleyen bir vitamin türüdür. B1 vitaminin alınımından sonra karbonhidratlar enerjiye dönüşür.

B2 Vitamini: B2 vitamini kas gelişimi için oldukça önemli bir vitamindir.

B3 Vitamini: B3 vitamini karbonhidrat, yağ ve proteinin enerjiye dönüştürme de görevli olduğu gibi sindirim sistemi içinde oldukça yararlıdır.

B6 Vitamini: Spor yapan kişilerin protein tüketimi göz önünde bulundurulduğunda, B6 protein fazlası durumlarda oldukça önemlidir. Yani vücut bu esnada B6’ya ihtiyaç duymaktadır.

B12 Vitamini: B12 vitamini kan hücrelerin gelişimi ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca karbonhidrat, yağ ve proteinin enerjiye dönüştürülmesinde önemli bir rol üstlenir.

Biotin: Biotin vitamini protein ve yağ yıkımında etkin görev alır. Bunun yanı sıra cilt ve dolaşım sistemi için oldukça faydalıdır.

C Vitamini: C vitamini sporcu sağlığı için oldukça önemli bir vitamindir. Enerji üretimi, zararlı maddelerin vücuttan atılımı, bağ dokunun yenilenmesi gibi çok önemli görevleri üstlenmektedir. Yeşil biber, çilek, kavun, maydanoz, taze rezene, portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi gıdalardan C vitamini alınabilir.

D Vitamini: D vitamini sporcular için bir diğer gerekli vitamin türüdür. Kemik sağlığı ve kas fonksiyonu için oldukça önemlidir. Peynir, tereyağı, yumurta, patates, balık yağı, istiridye, uskumru, ton balığı gibi gıdalar D vitamini kaynaklarıdır.

E Vitamini: Kırmızı kan hücreleri ve dolaşım için oldukça önemli olan E vitamini esansiyel bir vitamindir ve oldukça faydalıdır.

 

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder