Sporda Motivasyonunu Zirveye Taşıyacak 11 Yöntem

Spora başladığın o ilk günkü heyecanını hatırla… Nasıl da “Antrenman zamanı gelsin de zevkli zevkli sporumu yapayım!” diyordun değil mi? Ya şimdi? Her şey monotonlaştı ve ayakların geri geri mi gidiyor?

Şimdi dur ve biraz düşün! Spor yapmak mükemmel bir şey değil mi? Ve bu güzel şeyi uzun süre keyifli bir şekilde yaptın. Bu yüzden bırakmak aklından bile geçmemeli. Şimdi gel, kaybettiğin motivasyonunu nasıl arttırabilirsin, hep birlikte bakalım.

Spora neden başladığını hatırla!

Yaptığın şeyin yararlarını düşün. Yaptığın şeyin artılarını göz önünde bulundur. Yaşam kaliten artıyor, sağlıklı bir şekilde yaşıyorsun. Sağlığın sahip olduğun en önemli şey olduğunu düşününce, bu bile yeterli değil mi?

Hedeflerini koy ve kendine söz ver!

Koyduğun hedefleri başarmak dünyanın en motive edici şeyidir. Ulaştığın her hedef yeni bir hedefi doğurur. Bu zevkli bir oyun haline gelirken, bir yandan gelişimin hiç durmaz.

Ödüller koy!

Koyduğun hedeflere ulaştıkça kendine küçük küçük ödül sözleri ver. Bu uzun zamandır almak istediğin bir ayakkabı veya çanta olabilir. Orası sende…

Araştır ve öğren!

Okumak, araştırmak, izlemek ve yeni şeyler denemek motivasyonun vücut bulmuş halidir. Kendini geliştirdikçe yaptığın yanlışları göreceksin, yaptığın spor hakkında daha detaylı bilgiye ulaşacaksın.

Sosyal medyayı, siteleri yakından takip et!

Yaptığın sporla ilgili sosyal medya hesapları ve siteleri takip etmek yeni şeyler öğrenmenin başka bir yoludur. Diğer insanların neler yaptığı hakkında bilgi sahibi olursun; fikir alışverişi yaparsın. Ve en önemlisi de önündeki örnekler sana ilham olur.

Yeni şeyler denemeye özen göster! 

Sürekli aynı programı yapmak mental dengeni çöküşe geçirirken, vücudunu da geçirir. Düşünsene vücut bile sürekli aynı programı yaptığında sonuç vermemeye başlıyor. Programını teknik açıdan zararlı hale getirmeyecek şekilde farklı hareketler denemeye çalış.

Grup derslerine katıl!

Grup halinde yapılan dersler eğlencelidir, motivasyonu artırır. Gözlerin senin üzerinde olmadığını düşünürsün; rahatsındır, sadece eğlenmene bakarsın. Hem grup dersleri insanlarla kaynaşarak motivasyonunu tekrardan kazanmana, yeni arkadaşlar edinmene olanak sağlar.

Kendine bir spor arkadaşı edin! 

Bir spor arkadaşıyla spor yapmak birbirinize verdiğiniz destekten dolayı mükemmeldir. Bu kişi en iyi arkadaşın olacak diye bir kaide yok. Hatta olmasa daha bile güzel olabilir. Çünkü en iyi arkadaşla ne yazık ki muhabbet etmekten spor yapılmıyor.

Kendi programını oluştur!  

Bir alışkanlığın spora başlamanı tetikliyorsa bu alışkanlıklardan bolca edin. Örneğin spor ayakkabılarını giydiğinde spora gitmek istiyorsan veya şortunu giydiğinde aklına antrenman yapmak geliyorsa; bu tarz tetikleyici eylemler edin.

Başkalarına sorumluluk ver!

Bu bir aile ferdin, arkadaşın veya fitness eğitmenin olabilir. İsteğin olmadığı zamanlarda seni oturduğun yerden kaldırabilirler. Örneğin eğitmenlerin bu kadar etkili olmalarının sebeplerinden bir tanesi egzersizleri görev gibi görmeni sağlamalarıdır diyebiliriz. Bu durumda mecburen yapıyor olacaksın. Ama bizce bu durum ‘mecburen’ olmasın ‘zevk’ ile olsun, aşk ile olsun.

Kendi playlistini oluştur!

Müziğin antrenman üzerine etkisi yadsınamaz. Araştırmalar sevilen müzikle yapılan antrenmanların daha verimli olduğunu ortaya koymuştur. Sevdiğin parçalardan bir playlist oluştur. Unutmadan, bizden sana bir öneri; parçaların 120 ile 140 BPM arasında olmasına dikkat et. Bu sporda en çok verim alınan ritim aralığıdır.

Smiley face
KULLANICI YORUMLARI
Görüşleriniz İletilmiştir, onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Gönder